• 31 اردیبهشت 1403
1626384108 valves steam deck handheld takes on switch for pc gamers 1280x720 1 - کنسول دستی استیم دارای گزینه محدود کردن نرخ فریم در جهت افزایش عمر باتری است
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

کنسول دستی Steam Deck شرکت Valve با تازگی معرفی شده است و مانند تمامی دیگر سخت افزار های مشابه موجب آشوب فراوان در بین طرفداران شده است. در این بین روزانه اطلاعات جدیدی از این دستگاه در حال انتشار است. اما برخی از این اطلاعات به جای روشن کردن مشخصات و جواب به سوالات باعث شک و تردید های بیشتر شده و  آخرین موضوعی که به آن اشاره شده، محدودیت نرخ فریم بر روی 30 آن است.

این کمپانی که از طریق بازی های پلتفرم استیم خود مشهور شده، اعلام کرده است که کنسول دستی Steam Deck بازی ها را با نرخ بروز رسانی 30 هرتز اجرا خواهد کرد. این موضوع برایمان کمی عجیب است زیرا صفحه نمایش این کنسول دارای قابلیت نمایش تصاویر با نرخ بروز رسانی 60 هرتز است. این محدودیت با کنسول سوئیچ نینتندو برابری میکند، اما مشکل اینجاست که سخت افزار Steam Deck بسیار قوی تر از کنسول شرکت نینتندو است.

مدت کوتاهی بعد از انتشار این خبر Pierre-Loup Griffais از شرکت Valve اقدام به روشن سازی نکاتی در مورد این محدودیت کرد. وی اعلام کرد که نرخ فریم 30 به عنوان نیاز پایه در نظر گرفته شده است و بازی های تست شده بر روی دستگاه به راحتی از این سطح بالاتر رفته اند. نکته جالب اینکه این کنسول دستی دارای گذینه محدود کردن نرخ فریم به 30 است که برای افزایش بهره وری و کاهش مصرف باتری قابل استفاده است، و با روشن کردن آن نرخ فریم بازی به 30 محدود می شود.

البته این قابلیت شک و تردید هایی نیز ایجاد کرده، چرا که ممکن است نرخ فریم 30 باید ایجاد بسیاری مشکلات مانند frame syncing و frame-pacing در حین اجرایی بازی شود. در هر حال زود است که بخواهیم در مورد کارایی و بازده این دستگاه نظر دهیم و بهتر است تا انتشار بنچمارک ها و بررسی دستگاه پس از عرضه صبر کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *