• 3 اردیبهشت 1403
اگر خورشید به مدت یک روز خاموش شود
زمان مطالعه: 3 دقیقه

این موضوع ممکن است باعث هیجان زده شدن نویسندگان داستان های علمی تخیلی باشد، اما اخترفیزیکدانان، زیست‌شناسان و مهندسان شاغل در ناسا و پردیس‌های دانشگاهی بی‌شماری در سراسر جهان دائماً در حال انجام آزمایش‌های فکری پیرامون بدترین فجایع ممکنی هستند، که ممکن است بر روی این سیاره اتفاق بیفتد.

یکی از این مصیبت ها خاموش شدن ناگهانی موتور روزگار ماست، توقف ناگهانی پرتوهای حیات بخش خورشید. اگر خورشید ناگهان خاموش شود، حتی برای یک دوره 24 ساعته، سطح زمین عواقب وخیمی را تجربه خواهد کرد که ممکن است سال ها طول بکشد تا جبران شوند.

به گفته وبسایت New scientist، اگر خورشید ناگهان خاموش شود، حتی برای یک دوره 24 ساعته، سطح زمین پیامدهای وحشتناکی را تجربه خواهد کرد، که برخی از آنها سال ها طول می کشد تا معکوس شوند. این نشریه تخمین می زند که پس از 8 دقیقه، آخرین نور ساطع شده از خورشید به زمین می رسد و سطح زمین را در تاریکی  مطلق رها می کند.

8tZotgd scaled - اگر خورشید به مدت یک روز خاموش شود

اول از همه، دمای سطح زمین به طور چشمگیری کاهش می یابد. جالب است بدانید در طی یک خورشید گرفتگی در کشور کنیا، دمای هوا تنها در چند دقیقه 4 یا 5 درجه سانتیگراد کاهش یافت.

البته،این سناریو به موقعیتی اشاره دارد که خورشید در جای خود باقی بماند، و فقط تولید نور را متوقف کند، یعنی چرخش گرانشی آن بی‌تأثیر بماند. اما اگر خورشید منفجر شود یا از مکان خود در مرکز منظومه شمسی دور شود، هر یک از سیارات به‌طور ترسناکی از مسیر خود منحرف می‌شوند و در مسیرهای کاملاً جدیدی پرواز خواهند کرد.

منشاء آب زمین چیست؟
> > >

این پیامدها تنها شروع دنیایی جدید بدون نور خورشید، گرمای تابشی، و کشش گرانشی وحشتناکی است که هر سیاره را در مدار خود ثابت نگه می دارد.

سرما، فقط بخشی از مشکلات

iStock 868098786 - اگر خورشید به مدت یک روز خاموش شود

جدای از تاریکی ناگهانی که بر کل سیاره فرود می آید، بارزترین تغییری که با تأثیر فوری رخ می‌دهد، سقوط آزاد دمای سطح خواهد بود. وبسایت علمی Futurism خاطرنشان می کند که با یک هفته خاموشی خورشید، دمای سطح زمین به زیر صفر درجه سانتیگراد سقوط خواهد کرد و در عرض یک سال به  مفنی 100 درجه سانتیگراد کاهش خواهد یافت.

ResearchGate گزارش می دهد که سالانه میانگین اختلاف دمای شب و روز حدود 2 درجه سانتیگراد است. با کمی محاسبه ابتدایی (با استفاده از میانگین ساعات نور خورشید)، می توان تخمین زد که یک خانه معمولی در مناطق میانی کره زمین (اروپا، امریکای مرکزی، و دیگر کشور های نزدیک به خط استوا) تقریباً 8 ساعت در معرض نور خورشید هستند. در نتیجه، انتظار می رود که منطقه دمای محلی شما در طول ۲۴ ساعت حدود ۲.۶ درجه سانتیگراد کاهش یابد.

در این شرایط زمین برای انسان ها و حیوانات سرد می شود، اما این فقط بخشی از فاجعه است.

فتوسنتز نبض حیات ما

photosynthesis - اگر خورشید به مدت یک روز خاموش شود

حتی اگر در این سناریوی کابوس فرضی تغییرات دما و نور تدریجی‌تر رخ دهد، مهم‌ترین و مخرب‌ترین تغییر در روال زمین در دنیای گیاهان رخ خواهد داد. در گذشته دیده ایم که نشنال جغرافی بر اهمیت حیات گیاهی زمین در تثبیت هوای قابل تنفس در اکوسیستم جهانی تاکید می کند.

گیاهان از طریق فتوسنتز، محصول غذایی مورد نیاز برای حفظ رشد و ادامه حیات را تولید می کنند و در این میان فتوسنتز اکسیژن نیز به عنوان یک محصولی جانبی در هوا رها می شود.

تصاویر خیره کننده پرواز آزمایشی اوریون از ماه و زمین
> > >

تنوع زیستی یک ویژگی کلیدی در سرسبزی منحصر به فرد سیاره است و حیات گیاهی ستون فقرات آن را تشکیل می دهد که به طور قطعی تقریباً از هر موجود زنده دیگری در جهان ما پشتیبانی می کند.

بدون نور خورشید که این فرآیند را ممکن می کند، گیاهان هم تولید ترکیبات گلوکز مورد نیاز داخلی و هم اکسیژنی را که زندگی مدرن فراتر از قلمرو گیاهی به آن نیاز دارد، متوقف خواهند کرد.بر روی سیاره ما فقط چند موجود باکتریایی خاص و یک حیوان تازه کشف شده در اعماق دریا  می توانند در شرایط بدون اکسیژن زنده بمانند.

با ذخایر محدود اکسیژن ضروری و بدون راهی برای دوباره پر کردن منابع محدود، زندگی زمینی که می شناسیم  در نهایت به طور کامل از بین خواهد رفت.

حتی اگر خورشید به طور معجزه آسایی پس از یک وقفه یک روزه دوباره روشن شود، تغییر موقت دمای سطح و کمبود نور خورشید بسیاری از گیاهان را از بین می برد و شکاف قابل توجه و طولانی در تعادل اکولوژیکی ایجاد می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *