• 25 فروردین 1403
چرا اقتصاد دان و برنده جایزه نوبل، پاول کراگمن معتقد است رمز ارز ها سقوط خواهند کرد
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رمز ارز ها بدبینان بسیاری دارند که برخی از آن ها افرادی حرفه ای در زمینه اقتصاد هستند. یکی از برندگان جایزه نوبل پاول کراگمن (Paul Krugman) نیز به جمع این افراد پیوسته است.

کراگمن که در سال 2008 برنده جایزه یادبود نوبل در جهت فعالیت های پیشتازانه خود در مرتبط سازی الگوی های تجارت با جغرافیا و جهانی سازی شد، وضعیت حال حاضر رمز ارز ها را با سقوط چشم گیر سهام و بازار املاک در سال 2008 مقایسه کرده است که منجر به از دست دادن تیلیارد ها دلار توسط سرمایه گذاران شد.

طی مصاحبه ای با New York Times کراگمن برای تشریح نظر خود، از اصطلاح “کوتاه بزرگ” برگرفته از کتابی با این نام، نوشته مایکل لویس استفاده کرد که این کتاب مستندی بر حباب بازار املاک که منجر به سقوط آن شد می باشد. به گفته کراگمن رمز ارز ها یک کلاه برداری بزرگ هستند و کلیت اکوسیستم این ارز ها به خصوص استیبل کوین ها همانند “خانه هایی هستند که نه بر روی شن بلکه بر روی هیچ چیزی ساخته نشده اند”.

یکی از استدلال های کلیدی منتصب شده توسط این اقتصاد دان آمریکایی، اشاره به این موضوع دارد که چرا با اینکه ارزش دارایی های رمزنگاری شده در بازار به تیلیارد ها دلار میرسد، اما هیچ هدف واقعی در مورد معاملات روزانه تجاری ندارند؟ و چطور رمز ارز ها میتوانند تراکنش ها را نسبت به ارز های معمولی و سیستم های بانکی فعلی بهبود بخشند؟ زمانی که این سوال پرسیده می شود، جواب ها همیشه بی معنی  و بدون مثال محکم هستند.

چیزاهایی که باید قبل از سرمایه گذاری بر روی NFT بدانید
> > >

کراگمن در ادامه به حباب بازار املاک اشاره کرد که بدون هیچ کنترلی در حال رشد بود و فقط افراد محدودی توانستند دلیل این رشد را متوجه شوند و خود را برای سقوط آن آماده کنند و بازار رمز ارز ها نیز در چنین مسیری پیش می رود. این درحالی است که طی 6 ماه گذشته، افراد در سرتاسر دنیا تیلیارد ها دلار سرمایه خود را بر روی رمز ارز از دست داده اند.

shutterstock 1038671149 scaled 1 - چرا اقتصاد دان و برنده جایزه نوبل، پاول کراگمن معتقد است رمز ارز ها سقوط خواهند کرد

ارزش بیت کوین در حال حاضر به 30000 دلار بر هر سکه رسیده است که تقریبا نصف ارزش آن در بالاترین حالت در سال 2021 است.

اما این فقط وضعیت پر آشوب رمز ارز ها نیست که کراگمن را نگران کرده است. در سال های اخیر، رمز ارز ها به وسیله مورد علاقه ی تبهکاران برای پولشویی تبدیل شده است. با وجود سیستم های مبادلات و طراحی قابل دریابی بلاک چین ها، خلافکاران بسیاری توانستند با میلیارد ها دلار سرقت قسر در بروند.

پاول کراگمن تنها شخصی نیست که رمز ارز ها را به حباب بازار تشبیه کرده است. طی مصاحبه ای با دیوید روزنبرگ (David Rosenber) مدیر عامل، اقتصاددان ارشد و استراتژیست مرکز تحقیقات روزنبرگ، اعلام کرد که بیت کوین یکی از بزرگترین حباب های موجود است و هیچ کس نمیداند که چه زمانی خواهد ترکید.

وارن بافت نیز که نام او برای بسیاری از افراد حاضر در زمینه تجارت و تجارت الکترونیک آشناست، در سال 2018 طی مصاحبه ای با CNBC درباره رمز ارز ها احراز نگرانی کرد، وی مطمئن بود که پایان تلخی در انتظار رمز ارز ها است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *