• 3 اردیبهشت 1403
چه کنیم وقتی گوشی شارژ نمی شود؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه

باتری گوشی های هوشمند به خصوص گوشی های اندرویدی روز به روز در حال بزرگتر شدن است. تکنولوژی های شارژ سریع از طریق نیز در حال پیشرفت هستند و می توانید برخی مدل ها را در  عرض 10 یا 15 دقیقه نیز شارژ کنید. عمر باتری دستگاه های اندرویدی، هم از لحاظ عمر و هم گنجایش در حال بهبود هستند. سیستم عامل گوشی ها در حال سبک تر شدن هستند و از طرفی پیشرفت در تکنولوژی ساخت باتری ها این امکان را داده تا باتری های بزرگتری در فضای کوچک گوشی های هوشمند جا سازی شود. اما همه اینها چه فایده ای دارد اگر گوشی شما شارژ نشود؟ گوشی های هوشمند با بزرگترین باتری ها و سریع ترین تکنولوژی های شارژ نیز از مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری که مانع شارژ گوشی می شوند، معصون نیستند.

باتری یا کابل؟

چه گران ترین گوشی پرچم دار بازار باشد و یا یک محصول میان رده ارزان قیمت، تمامی گوشی های هوشمند ممکن است با مشکلات شارژ روبرو شوند. یک گوشی اندرویدی ممکن است به دلایل مختلفی از جمله، مشکلات پریز برق، کابل شارژ، خسارت، مشکلات و باگ های نرم افزاری و پایان عمر باتری شارژ نشوند.

با اینکه تشخیص دقیق علت مشکل در خانه و توسط کاربر می تواند مشکل باشد، اما روش هایی وجود دارد که می توانید قبل از مراجعه به تمیرکار آن را بررسی کنید. روش های ساده ای که شامل بررسی وضعیت سلامت شارژر و کابل و یا راه اندازی مجدد گوشی می باشد، اما ممکن است گاهی فراموشتان شود.

دلیل تحریمات آمریکا علیه هوآوی چیست؟
> > >

بررسی کابل و شارژر

restart your android phone or boot in safe mode 1671762365 - چه کنیم وقتی گوشی شارژ نمی شود؟

زمانی که متوجه شدید گوشیتان شارژ نمی شود، اول از هرچیز پریز برقی که استفاده می کنید را مورد بررسی قرار دهید. میتوانید با متصل کردن یک دستگاه دیگر به پریز از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. همچنین میتوانید گوشی خود را به یک پریز دیگر نیز متصل کنید. موضوع دیگری که باید بررسی کنید، و بسیاری از افراد به طور بی تفاوت از کنار آن میگذرند، کابل شارژ گوشی شما است. یک کابل شارژ مخدوش و خسارت دیده، و یا حتی بسیار پیچ و تاب خورده، نه تنها می تواند شارژ باتری شما را دچار مشکل کند، بلکه میتواند به باتری گوشی صدمه نیز بزند. برای اطمینان حاصل کردن از سلامت کابل یک گوشی دیگر را با آن شارژ کنید و اگر گوشی مشابهی در دسترس ندارید میتوانید آن را با خود به یک خدماتی ببرید و قبل از تهیه کابل جدید سلامت آن را بررسی کنید.

در نهایت قطعه ای که باید بررسی کنید، آداپتور شارژ گوشیتان است. آداپتور ها معمولا به ندرت دچار مشکل می شوند مگر اینکه در استفاده از آن ها بسیار بی احتیاطی شود و یا در اثر اتصالات صدمه دیده باشند. در بسیاری از موارد این صدمات به صورت فیزیکی قابل مشاهده است. ابتدا یک آداپتور دیگر را برای شارژ گوشی امتحان کنید و اگر آداپتور دیگری ندارید. سعی کنید گوشی دیگری را با آداپتور خود شارژ کنید.

راه حلی ساده و پیش پا افتاده

check your power outlet charger and charging cable 1671762365 - چه کنیم وقتی گوشی شارژ نمی شود؟

برخی این متد را مورد تمسخر قرار می دهند، اما راه اندازی مجدد گوشی (Reboot) می تواند حتی برخی مشکلات نرم افزاری شارژ گوشی را نیز بر طرف کند. این عمل تمامی فرآیند های پس زمینه گوشی و منابع سیستم را متوقف کرده و آن را را دوباره با تنظیمات پایه راه اندازی می کند. پس آن را دست کم نگیرید. ریبوت کردن گوشی یا راه اندازی مجدد، بسته به مدل گوشی می تواند متفاوت باشد. اما به طور معمول با نگه داشتن دکمه پاور (خاموش و روشن) گوشی صفحه ی برایتان باز می شود که گذینه راه اندازی مجدد گوشی در آن دیده می شود.

موتورولا Edge 2022 با تراشه مدیاتک عرضه خواهد شد
> > >

یک متد دیگر که میتوانید برای شارژ در نظر داشته باشید، خاموش کردن گوشی و سپس شارژ کردن آن است. برخی مواقع مشکلات و یا حتی ویروس هایی که در لایه سیستم عامل گوشی فعالیت می کنند ممکن است مانع شارژ شدن آن شوند. در این صورت شارژ گوشی در حالت خاموش و یا استفاده از حالت Safe Mode می تواند این مشکل را بر طرف کند. راه اندازی گوشی در حالت Safe Mode میتواند در مدل های مختلف کمی فرق کند و شاید لازم باشد بسته به مدل گوشی روش آن را جستجو کنید. روش معمولی که از آن برای راه اندازی گوشی در حالت Safe Mode استفاده می شود به شکل زیر است:

ابتدا گوشی خود را خاموش کنید.

سپس آن ر ا مجددا روشن کنید. سپس بلافاصله دکمه Volume Down یا کم کردن صدای گوشی را فشار دهید و نگه دارید.

حال گوشی باید در حالت Safe Mode راه اندازی شود و می توانید شارژ مجدد را تست کنید.

اگر هیچ کدام از این روش ها جوابگو نبود. مشکل می تواند کمی پیچیده تر و گاها هزینه بر تر باشد.

مشکلات درگاه شارژ

درگاه شارژر گوشی (جایی که کابل گوشی به آن متصل می شود) در بیشتر موارد، منبع مشکلات شارژی است. گرد و خاک و یا تکه های زباله ممکن است در آن گیر کند. این موانع می تواند در بین درگاه شارژ و منبع برق قرار بگیرد و اتصال را مختل کند. پس بررسی درگاه شارژ و تمیز کردن آن میتواند اقدام مناسبی باشد. توجه داشته باشید که باید این کار را با احتیاط و با ظرافت انجام دهید. از یک پارچه نرم و یه شی که بسیار تیز نیست استفاده کنید. سعی کنید فشار زیادی به داخل درگاه شارژ وارد نکنید.

معرفی هوآوی Mate Xs 2 با مکانیزم تاشوی خارجی و پشتیبانی از استایلوس
> > >

unnamed - چه کنیم وقتی گوشی شارژ نمی شود؟

مشکلی دیگری که میتواند وجود داشته باشد، گشاد شدن درگاه شارژ است. به خصوص اگر گوشی را در درهنگان شارژ بسیار تکان می دهد و از آن استفاده می کنید. در این صورت متاسفانه در منزل کاری نمیتوانید برای آن انجام دهید. زمانش فرا رسیده تا گوشی را به یک تمیرکار یا نمایندگی ببرید.

البته گاهی ممکن است گوشی شما در حال شارژ شدن باشد. اما مشکلی نرم افزاری و یا حتی سخت افزاری در سنسور های گوشی، میزان شارژ باتری و یا فرآیند شارژ شدن آن را نشان دهند. در این صورت نصب برنامه های مخصوص نمایش اطلاعات باتری می تواند به شما کمک کند. دقت کنید که برنامه مورد استفاده شما معتبر و خالی بد افزار باشد که مشکل شارژ را بیشتر نکند.

اگر هیچ یک از روش ها جوابگو نبود، احتمالا مشکل شارژ گوشی سخت افزاری است و نیاز به بررسی توسط متخصص دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *