• 3 اردیبهشت 1403
روش ساده یافتن آدرس IP در گوشی های اندرویدی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اگر تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چگونه درخواست های ارسال شده از طریق اینترنت هر بار به درستی به مقصد مناسب می رسند، پاسخ آدرس IP است.

آدرس پروتکل اینترنت یا Internet Protocol Address (IP) رشته ای از ارقام و نقطه است که به یک شبکه یا دستگاه های متصل به آن شبکه داده می شود. آدرس IP را به عنوان نشانی برگشتی بر روی یک نامه و نامه را به عنوان درخواست وب خود در نظر بگیرید.

بسته های داده قبل از اینکه از طریق شبکه ارسال شوند با یک آدرس IP کدگذاری می شوند. دستگاه هایی مانند تلفن اندرویدی شما ابتدا به شبکه متصل می شوند و به این ترتیب، شبکه به تلفن امکان دسترسی به وب را می دهد. بنابراین شبکه و تلفن به شناسه‌های منحصربه‌فرد نیاز دارند که در اینجا اساساً، دو نوع آدرس است.

ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی یا ISP شما یک آدرس IP عمومی به شبکه شما اختصاص می‌دهد و شبکه نیز آدرس‌های IP خصوصی را برای دستگاه‌های متصل به این شبکه اختصاص می دهد.

پروتکل اینترنت در دو نسخه ارائه می‌شود: IPv4 و IPv6 .

همانطور که شاید اطلاع داشته باشید پروتکل اینترنت نسخه 4 (IPv4) به طور کلی به کمی بیش از 4 میلیارد آدرس منحصر به فرد محدود می شود. اما از آنجایی که تعداد دستگاه‌های بیشتری همه روزه به شبکه آنلاین جهانی اضافه می‌شوند، آدرس‌های منحصر به فرد IPv4 جهان رو به اتمام است.

IPv6 این مشکل را با آدرس های منحصر به فرد تقریبا نامحدود حل می کند، اما به نگاهی کوتاه متوجه خواهید شد که این نوع آدرس ها  پیچیده تر است.

تبلت های سامسونگ گلکسی Tab S7 FE هفته آینده عرضه خواهند شد
> > >

دانستن آدرس IP خود می تواند به شما در عیب یابی و رفع برخی از مشکلات رایج اتصال کمک کند، و خوشبختانه، یافتن آدرس IP در تلفن Android تنها چند مرحله دارد و فرآیند یافتن آدرس های عمومی نیز بسیار ساده است.

روش یافتن IP عمومی و خصوصی تلفن همراه

l intro 1659468283 - روش ساده یافتن آدرس IP در گوشی های اندرویدی

ابتدا با یافتن آدرس IP خصوصی گوشی اندرویدی شروع میکنیم. توجه داشته باشید که آدرس IP داخلی برای تلفن هوشمند اندرویدی شما منحصر به فرد است. مراحل زیر را امتحان کنید، و به یاد داشته باشید که برخی از دستگاه‌های Android بسته به سازنده ممکن است از طراحی منو یا زبان (نام منو ها و کلمات) متفاوتی استفاده کنند:

تنظیمات یا Settings گوشی خود را باز کنید.

1- روی گزینه درباره  (About) و سپس وضعیت (Status) ضربه بزنید

2-  IP خصوصی تلفن Android شما در صفحه وضعیت نشان داده می شود.

از طرف دیگر، می توانید جزئیات شبکه Wi-Fi خود را بررسی کرده و آدرس IP خصوصی را از این طریق پیدا کنید:

تنظیمات یا Settings گوشی خود را باز کنید.

1- به منوی Wi-Fi بروید و به شبکه خود وصل شوید.

2- روی نام شبکه ضربه بزنید تا جزئیات آن نمایش داده شود.

3-  IP خصوصی را در پایین خواهید یافت.

همانطور که گفتیم نام منو ها ممکن است بین سازندگان تلفن کمی متفاوت باشد، اما رابط کاربری باید کم و بیش مشابه هم باشد. در صورت موجود بودن و استفاده از ادرس نسخه 6، هر دو آدرس‌های IPv6 و IPv4 خصوصی با هم در این صفحات مشخص می‌شود.

تبلت Tab P12 Pro ممکن است اولین پرچم دار تبلت های لنوو باشد
> > >

پیدا کردن آدرس IP عمومی از روش بالا نیز ساده تر اس است. همه دستگاه‌های متصل به یک شبکه یک آدرس IP عمومی مشترک دارند، بنابراین آدرس IP تلفن Android شما مانند لپ‌تاپ یا کنسول بازی شما یکسان است. اما هنگامی که به وای فای عمومی یا شبکه دیگران متصل می شوید، آدرس IP تغییر می کند.

توجه داشته باشید که آدرس IP خصوصی همانطور که از نامش پیداست به طور خصوصی برای شما و دستگاه های شماست، اما IP عمومی آدرسی است که شبکه ها و اینترنت به عنوان آدرس خاص شما می بینند.

1- مرورگر مورد نظر خود  را در تلفن اندرویدی خود باز کنید.

2- به یک وب سایت اطلاعات IP مانند IP.me، whatismyip.com یا whatismyipaddress.com بروید.

3- همچنین میتوانید با جستجوی جمله “آی پی آدرس من چیست” چندین وبسایت داخلی را برای این امر پیدا کنید.

وب سایت اطلاعات IP عمومی شما را به محض بارگیری صفحه نشان می دهد.

این آدرس IP توسط ارائه دهنده اینترنت به شما داده می شود و IP می‌تواند موقعیت مکانی شما را به طور تقریبی نشان دهد و ارائه‌دهنده خدمات اینترنت شما را شناسایی کند.

به همین دلیل است که به خاطر تحریمات و یا محدودیت های سیاسی و جغرافیایی با ورود به برخی وبسایت ها، این سایت ها از ارائه خدمات به شما سر باز می زنند. دلیل استفاده از برنامه های Tunneling و شبکه های مجازی خصوص (Virtual Private Network) در بسیاری از موارد همین است. و البته برخی افراد نیز دوست ندارند که موقعیت خصوصی آن ها در شبکه اینترنت برای عموم قابل مشاهده باشد و برای محافظت از حریم خصوصی خود از این روش ها استفاده می کنند.

قابلیت ارسال پیام به خود در بروز رسانی جدید واتس اپ
> > >

در نهایت ابزار ها و نرم افزار های مخصوصی نیز وجود دارند که IP شما را نمایش می دهند، اما روش های توصیف شده بسیار سریع و راحت تر هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *