• 25 فروردین 1403
اطلاعاتی از پردازنده های لپتاپ گیمینگ Dragon Range شرکت AMD منتشر شد
زمان مطالعه: 2 دقیقه

کمپانی AMD همراه با عرضه نتایج مالی ربع اول سال 2022، از برنامه های خود برای پردازنده های Ryzen 7000 نسل 4  و Dragon Range برای لپتاپ های گیمینگ صحبت کرده است.  این موضوع توسط دکتر یان کاترس از وبسایت Anandtech مشاهده شده است که جزییات آن را  طی توییتی منتشر کرده است.

AMD با عرضه این پردازنده های جدید با نام Dragon Range لپتاپ های گیمینگ رده بالا را مورد هدف قرار داده است و وعده بیشترین تعداد هسته، رشته و حافظه کش برای پردازنده های لپتاپ گیمینگ داده است.

همچنین این کمپانی قصد عرضه پردازنده های سری فینیکس برای لپتاپ های گیمینگ سبک و باریک را دارد.

پردازنده های Dragon Range 55 وات مصرف داشته و برای لپتاپ های ضخیم تر از 20 میلیمتر طراحی شده است که در حالت اتصال به برق بهتر عمل می کنند. به گزارش Verge این پردازنده ها از معماری PCIe 5 استفاده می کنند و از حافظه رم DDR5 پیشتیبانی می کنند. با اینحال AMD اعلام کرده است که برخی مدل ها با حافظه رم LPDDR5 که کارایی کمتری دارد نیز کار خواهند کرد که در عوض مصرف آن نیز کمتر خواهد بود.

در این بین تراشه معرفی شده Ryzen 9 4900HS با اینکه میزان مصرف بالای 55 وات دارد، اما به گفته رابرت هالوک مدیر بازاریابی AMD، نسبت به مدل های مشابه از نظر میزان مصرف موثر تر عمل خواهد کرد.

AMD Raphael Dragon Range Phoenix 1 - اطلاعاتی از پردازنده های Dragon Range کمپانی AMD منتشر شد

در کنار تراشه های Dragon Range، این کمپانی همچنین اقداک به عرضه پردازنده های نسل 4 Ryzen 7000، با نام تجاری فینیکس خواهد کرد که برای لپتاپ های با ضخامت کمتر از 20 میلیمتر طراحی شده اند و میزان مصرف این تراشه ها از 35 تا 45 وات است. این پردازنده ها نیز از معماری PCIe نسل 5 استفاده کرده اما عموما فقط از حافظه رم LPDDR5 پشتیبانی می کنند.

کارت گرافیک AMD Radeon RX 6700 XT احتمالا از RTX 3060 Ti ضعیف تر است
> > >

پردازنده های سری Ryzen 7000  برای کامپیوتر های دسکتاپ مدتی بعد به نام سری رافائل عرضه خواهند شد که جایگزین پردازنده های Ryzen 5000 محسوب می شوند. این اولین پردازنده های Zen 4 این کمپانی خواهند بود که بر روی پلتفرم AM5 با استفاده از گره های 5 نانومتری TSMC کار می کنند.

AMD جزییات بیشتری از پردازنده های فینیکس و Dragon Range منتشر نکرده است، اما تاریخ عرضه آن ها برای سال 2023 در نظر گرفته شده است.

کمپانی AMD با میزان درآمد 5.89 میلیارد دلار با افزایش فروش 71 درصدی سالیانه بهتر از حد انتظار عمل کرده است. همچنین ربع دوم سال جاری، نتایج مالی خود را در بخش گیمینگ به چند بخش تقسیم خواهد کرد که شامل تراشه های به فروش رفته برای کنسول ها (پلی استیشن 5، اکس باکس سری اکس و غیره) خواهد شد.

همچنین کارت های گرافیکی Radeon برای کامپیوتر های شخصی به عنوان یک کسب و کار گیمینگ جداگانه محسوب خواهد شد که AMD طی ماه آینده توضیحات بیشتری در این باره خواهد داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *