• 31 اردیبهشت 1403
intro import - ماهواره های جدید پرتاب شده استارلینک در طوفان جیومغناطیسی از بین رفتند
زمان مطالعه: 2 دقیقه

اسپیس اکس گزارش داد که حدود 40 عدد از ماهواره های استارلینکی که اخیرا به فضا پرتاب کرده است را طی یک طوفان جیومغناطیسی از دست داده است. این ماهواره ها روز سه شنبه سوم فوریه 2022 توسط موشک فالکون 9 اسپیس اکس پرتاب شدند و از 49 ماهواره پرتاب شده مشخص نیست چه تعداد از آن ها به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

ابتدا قرار بود این ماهواره ها در ارتفاع پایین جو زمین به پرواز دربیایند و در مراحل اولیه پرتاب همه چیز به خوبی پیش رفت. موشک فالکون 9 از سکوی پرتاب 39A مرکز فضایی کندی در فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب شد. این پرتاب به طور زنده نیز از شبکه یوتیوب استارلینک پخش شد. ماهواره های استارلینک توسط این موشک به ارتفاع 210 کیلومتری زمین منتقل شدند و اگر همه چیز طی برنامه پیش میرفت هر 49 ماهواره فعالیت خود را تا به حال آغاز کرده بودند.

اسپیس اکس طی خبری در وبسایت رسمی خود، جزییات این پرتاب و اتفاقی که پس از آن رخ داد را تشریح کرد. به گفته اسپیس اکس این ماهواره ها جهت اطمینان و پیشگیری از رخدادهای مخاطره انگیز به جو ارتفاع پایین زمین منتقل شدند. این امر باعث می شود در صورت بروز مشکل و یا خطا، ماهواره ها به راحتی به داخل جو زمین باز گردند و به نظر میرسد این تصمیم بسیار برای اسپیس اکس مفید واقع شد.

up to 40 starlink satellites were lost import - ماهواره های جدید پرتاب شده استارلینک در طوفان جیومغناطیسی از بین رفتند

طوفانی که منجر به صدمه دیدن ماهواره های استارلینک شد، باعث بالا رفتن دما و تراکم اتمسفر شد. به گفته استارلینک این طوفان بسیار سهمگین بوده است و داده های خوانده شده از GPS های هر یک از ماهواره های در حال پرواز در جو نشان داده که میزان درگ (Drag)موجود در اتمسفر در زمان طوفان 50% بیشتر از میزان آن در حین پرتاب موشک بوده است. البته استارلینک در حین این طوفان سریعا اقدام به قرار دادن این ماهواره ها در حالت safe mode کرده است. در این حالت ماهواره ها برای پناه گرفتن از طوفان با زاویه ای کج اقدام به پرواز می کنند تا از بخش های حساس ماهواره در سمت دیگر محافظت شود. این عمل باعث نجات تعدادی از ماهواره ها شده است، اما متاسفانه تعداد زیادی از آن ها آسیب دیده اند.

حافظه SSD 68 گیگابایتی تلسکوپ فضایی جیمز وب
> > >

در حال حاضر این ماهواره ها در حال بازگشت به زمین هستند و برخی از آن ها در حال حاضر به داخل اتمسفر برگشته اند. استارلینک در اینباره می گوید که تمامی ماهواره ها با ورود به جو از بین خواهند رفت و امکان برخورد ذرات با زمین وجود ندارد. این اتفاق بدون شک زیان بسیاری به استارلینک و اسپیس اکس وارد کرده است، اما این کمپانی در حال حاضر درباره میزان خسارت ان اطلاعیه ای صادر نکرده است. بسیاری از افراد بی شک در انتظار اینترنت ماهواره ای استارلینک هستند و این موضوع دسترسی آن ها را به این شبکه به تعویق خواهد انداخت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *