• 3 اردیبهشت 1403
قانون
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به زودی استارلینک برای کاربرانش شباهت بیشتری به یک ارائه دهنده خدمات اینترنتی استاندارد پیدا خواهد کرد. از این پس اسپیس اکس، اینترنت افرادی را که در ساعات اوج مصرف، طی یک ماه، بیش از یک ترابایت داده استفاده کنند محدود خواهد کرد. این تغییرات در حال حاضر به عنوان بخشی از “قوانین مصرف منصفانه” برای کاربران آمریکا و کانادا پیاده سازی خواهد شد.

با این حال برای ما کاربران ایرانی که همچنان با بسته های 20، 40 و 100 گیگابایتی دست و پنجه نرم می کنیم، یک ترابایت باز هم شگفت انگیز است.

مصرف کنندگان مسکونی از این پس دوره یک ماهه صورت حساب خود را با تخصیص بسته داده  “اولویت دسترسی” آغاز می کنند. طی این دوره میزان مصرف کاربر از ساعت 7 صبح تا 11 شب ثبت می شود. اگر میزان مصرف به بیش از 1 ترابایت برسد این کاربران به بسته های داده “دسترسی پایه” انتقال داده می شوند.تفاوت این قانون با قانون مصرف منصفانه ایران، عدم محدود سازی سرعت اینترنت است. در عوض در ساعات اوج مصرف و تراکم سنگین شبکه این کاربران در اولویت قرار نخواهند گرفت و ممکن است با اختلالات سرویس مواجه شوند. این بسته داده تا آخر دوره فعال خواهد بود.

به گفته استارلینک در حال حاضر فقط 10 درصد کاربران بیش از یک ترابایت مصرف دارند.

starlink 250gb fair use in france anyone sees an update v0 avphpkjx9qt91 - قانون "استفاده منصفانه" دامن گیر کاربران استارلینک شد

هزینه بیشتر برای مصرف بیشتر

اشخاصی که پس از مصرف یک ترابایت علاقه مند هستند که همچنان در اولویت دسترسی قرار بگیرند باید به ازای هر گیگابایت مصرف 25 سنت پرداخت کنند.

همکاری گوگل و اسپیس اکس برای بهبود اینترنت ماهواره ای استارلینک
> > >

این موضوع برای کاربران ایرانی  (به خصوص گیمر ها) بسیار آشناست.بسته های اینترنتی که تا مدت ها با نام “بسته نامحدود” شناخته می شد، پس از مصرف حجم بسیار ناچیزی (حتی گاهی فقط 20 گیگابایت) به کمترین سرعت ممکن کاهش می یافت. در حال حاضر نام این بسته ها از نامحدود به مصرف منصفانه تغییر پیدا کرده است. اما در بیشتر موارد حجم داده منصفانه افزایش چشمگیری نداشته است.

لازم به ذکر است که ترافیک های مصرفی کاربران استارلینک در بین ساعت 11 شب تا 7 صبح جزو مصرف بسته “اولویت دسترسی” حساب نمی شود. و به صورت نامحدود در دسترس است. منتظر معرفی بسته های دانلود شبانه توسط استارلینک هستیم.

کاربران نسخه های قابل حمل و RV استارلینک در حال حاضر شامل قانون جدید مصرف منصفانه نمی شوند. چرا که چارچوب حساب های کاربری کسب و کار و افرادی که در دریاها از استارلینک استفاده می کنند از بقیه جداست.

کاربران میتوانند برای بررسی میزان مصرف داده و خرید بسته های اولویت دسترسی به نرم افزار گوشی استارلینک و یا وبسایت آن مراجعه کنند. به عنوان بخشی از قانون جدید استفاده منصفانه، استارلیک از این به بعد در قیمت گذاری بسته های Business و  mobility، جزئیات حد مصرف و اولویت دسترسی را اضافه خواهد کرد.

استارلینک اضافه کرد که اینترنت یک منبع اتمام پذیر است که با پرتاب ماهواره های بیشتر، رشد خواهد داشت. این شرکت باید “شبکه استارلینک را برای ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای کاربر مدیریت کند”.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *