xiaomi 1 1280x720 1 - چرا گوشی های شیائومی ارزان است؟
زمان مطالعه: 2 دقیقه

شیائومی (Xiaomi) یکی از بزرگترین برند های گوشی هوشمند در دنیا می باشد. به گفته مجله خبری Canalys این کمپانی توانست رتبه دومین کمپانی جهان از لحاظ سهم بازار گوشی های همراه را با پیشی گرفتن از اپل بدست بیاورد. این سهم بازار که به 17% میرسد فقط 2% از سامسونگ عقب تر است.

درکنار سهم بازار وسیع، شیائومی همچنین توانسته نام خود را در کتاب رکورد های گینس، برای بیشترین میزان فروش گوشی همراه طی 24 ساعت، با فروش 2.12 میلیون دستگاه طی فستیوال “Mi Fan Fest” ازآن خود کند. محبوبیت شیائومی به چند دلیل می باشد. یکی از این دلایل شباهت زیاد تبلت ها و گوشی های این برند به محصولات اپل است. با اینکه این موضوع چندین بار مورد انتقاد قرار گرفته است، اما همچنان یکی از نقات قوت فروش محصولات آن محسوب می شود و با اینکه از لحاظ سخت افزاری نیز به محصولات اپل دارد با قیمت بسیار پایین تری نیز همراه است.

xiaomi 2 1 - چرا گوشی های شیائومی ارزان است؟

اما چرا این محصولات تا این حد ارزان است؟ یکی از دلایل اصلی آن تمرکز شیائومی به حجم فروش است و نه سود بالاتر. جالب است بدانید هزینه قطعات و ساخت محصولات اپل بین 36% تا 37% قیمت کل محصول می باشد، این یعنی با فروش هر محصول حدود 60% از قیمت آن سود شرکت محسوب می شود. اما به گفته شیائومی سودی که کمپانی با فروش هر گوشی به دست می آورد 8% الی 9% می باشد.

یکی دیگر از دلایل پایین بودن قیمت محصولات شیائومی مسئله حریم خصوصی کاربران است. به گزارش سایت Forbes، مرورگر اینترنتی که بر روی گوشی های شیائومی نصب می شود، تمامی فعالیت های جستجو و مرورگری کاربر را ثبت و ضبط می کند، حتی در حالت incognito. این کمپانی همچنین به نظر میرسد که دادهای دیگری از کاربران را نیز جمع آوری می کند تا بتواند نگاه مختصری به زندگی خصوصی افراد داشته باشد. این وبسایت می نویسد:

شیائومی یکی از چهار برند برتر گوشی همراه دنیا در کنار اپل سامسونگ و هوآوی  است . نقطه قوت بزرگ شیائومی، قیمت پایین دستگاه های آن است و در عین حال کیفیت گوشی های رده بالای دیگر برندها را به کاربر ارائه می دهد، اما برای مشتریان این قیمت پایین غرامت بسیار سنگینی دارد و آن حریم خصوصیشان است.

در نهایت باید گفت که اگر این موضوع حقیقت کامل داشته باشد ما را یاد جمله معروفی می اندازد: هرچقدر پول بدهی همان قدر آش میخوری.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *