• 25 فروردین 1403
گرمای شدید اروپا منجر به اختلال در سرویس های Oracle گوگل شده است
زمان مطالعه: 3 دقیقه

موج گرمای شدیدی که در حال حاضر بریتانیا و سایر بخش‌های اروپا را فراگرفته است، سرورهای ابری گوگل و Oracle را دچار اختلال کرده است، به‌ویژه سرورهایی که در دیتاسنترهایی قرار دارند که برای تحمل گرمای زیاد ساخته نشده‌اند.

بیش از 34 مکان در انگلستان به دمایی بیش از رکورد قبلی، 38.7 درجه سانتی گراد که در ژوئیه 2019 ثبت شده بود، رسیده اند و این کشور گرم ترین دمای تاریخ خود را  با 40.3 درجه سانتی گراد (104.5 درجه فارنهایت) در Coningsby در شهر لینکلن شایر ثبت کرده است.

به گزارش The Register، Oracle مجبور شده است برخی از سخت افزارهای سرور های خود را خاموش کند، که ممکن است باعث شود برخی از مشتریان نتوانند به برخی از خدمات زیرساخت Oracle Cloud دسترسی داشته باشند.این در در حالی است که Google گزارش داده که با افزایش نرخ خطا، تاخیر یا عدم دسترسی به سرویس در چندین سرویس ابری در اروپا مواجه شده است.

در هر دو مورد، مشکل ناشی از خرابی سیستم های خنک کننده بوده که برای مقابله با گرمای شدید تقلا می کنند.

وب سایت وضعیت سیستم Oracle  می گوید:

در نتیجه دماهای غیر فصلی در منطقه، زیر مجموعه ای از زیرساخت های خنک کننده در مرکز داده جنوب بریتانیا (لندن) با مشکل مواجه شده است. تیم های خدمات مربوطه دست به کار شده اند و در حال کار برای بازگرداندن زیرساخت آسیب دیده به حالت سالم هستند. مهندسان ما انتظار دارند که زیرساخت های سرمایشی آسیب دیده ظرف 1 تا 2 ساعت آینده بازسازی شود و پس از آن خدمات شروع به بازیابی خواهند کرد.

Oracle در به‌روزرسانی‌ای که ساعاتی بعد  منتشر شد، گفت که کار روی سیستم‌های خنک‌کننده ادامه دارد و دما در نتیجه کار تعمیر و خاموش شدن سیستم‌های “غیر ضروری” کاهش یافته است. با نزدیک شدن دمای عملیاتی به سطوح قابل اجرا، برخی از خدمات ممکن است شروع به بهبود کنند.

گوگل همچنین در اوایل امروز گزارش داد که یک نقص در سیستم خنک کننده بر سرور های منطقه europe-west2 تأثیر گذاشته است.

یک سرویس وضعیت سلامت خدمات در این باره گفته: 

این وضعیت باعث اختلال جزئی ظرفیت در آن منطقه شده است، که منجر به پایان دهی به سرویس های VM اراکل و از دست دادن ماشین های مجازی برای مجموعه کوچکی از مشتریان ما شد.ما سخت کار می کنیم تا سیستم خنک کننده را دوباره به حالت آنلاین برگردانیم  و در آن منطقه ظرفیت ایجاد کنیم.

ما پیش بینی نمی کنیم که وضغیت حاضر تاثیر بیشتری در منطقه europe-west2 داشته باشد و ماشین های مجازی در حال اجرا نباید تحت تاثیر قرار بگیرند. درصد کمی از دیسک های ماندگار تکرار شده (اReplicated Persistent Disk) دستگاه ها در حالت single redundant کار می کنند.

به منظور جلوگیری از آسیب به ماشین‌ها و قطعی طولانی‌مدت، بخشی از سرویس های منطقه را خاموش کرده‌ایم و راه‌اندازی‌ GCE را محدود کرده‌ایم. ما در تلاش هستیم تا افزونگی را برای هر دستگاه دیسک ماندگار تکرار شده آسیب‌دیده باقی‌مانده را بازیابی کنیم.

در حالی که گوگل و Oracle در تلاش هستند تا سیستم‌های خود را به‌طور کامل آنلاین کنند، بلومبرگ در اینباره می‌گوید که برخی از مراکز داده در بریتانیا به روش های خنک سازی پایه ای مثل پاشیدن آب بر روی سقف واحدهای خنک کننده سرور ها روی آورده اند که دمای محیط اطراف سیم‌پیچ‌ها را کاهش می‌دهد و واحدها را قادر می‌سازد تا به عملکرد مؤثر خود ادامه دهند.

گوگل به زودی تایید هویت دو مرحله ای را به صورت پیش فرض فعال خواهد کرد
> > >

این اقدام یک راه حل کوتاه مدت است  و سوفیا فلوکر، مدیر شرکت مشاوره Operational Intelligence، گفته که استفاده از آب تصفیه نشده می تواند منجر به تجمع رسوب بر روی تجهیزات و احتمالاً کاهش عمر آن شود. اما از آنجایی که به وضوح هیچ راه حل بلندمدتی برای  وضعیت فعلی وجود ندارد،  پاشیدن آب تصفیه نشده بر روی سراسر سیستم های خنک کننده حساس و گرانقیمت سرور ها تنها راهی است که ما باقی مانده است.

گوگل در واقع قراردادی منعقد کرده است که به آنها اجازه می دهد روزانه به میلیون ها گالن آب زیرزمینی برای مقاصد خنک کننده دسترسی داشته باشد، که از نظر زیست محیطی نیز ایده آل به نظر نمی رسد، اما این موضوع مربوط به ایالات متحده است و این نوع گرمای شدید احتمالاً هرگز انتظار نمی رفت که در بریتانیا، که اصولا بسیار خنک تر است اتفاق بیفتد.

125969177 europe fire danger 2x nc - گرمای شدید اروپا منجر به اختلال در سرویس های Oracle گوگل شده است

بریتانیا و بسیاری از کشور های اروپای غربی با موج گرمای سختی دست و پنجه نرم می کنند، که همچنین باعث افزایش آتش سوزی ها ، در سراسر لندن شده و نیروی هوایی سلطنتی را مجبور به توقف پروازها  داخل و خارج یکی از پایگاه ها کرده است.

آتش سوزی های بزرگ در سراسر اسپانیا، فرانسه، پرتغال و یونان نیز بخش هایی از پوشش گیاهی را نابود کرده و هزاران نفر را مجبور به ترک خانه های خود کرده است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *