زمان مطالعه: 2 دقیقه

تابلوی معروف دختری با گوشواره مروارید که توسط یوهانس فرمیر (Johannes Vermeer) نقاشی شده، در حال حاضر در موزه مائریتشویس (Mauritshuis) در شهر لاهه هلند نگهداری می شود. و افراد معمولی که به این موزه مراجعه می کنند میتوانند از فاصله مشخصی این تابلو را تماشا کنند.

البته بسیاری از افراد در تمام عمر خود این اثر هنری را نخواهند دید، حتی اگر علاقمند باشند. ولی خوشبختانه تکنولوژی در حال پیشرفت دنیا توانسته ما را به برخی آرزوی های خود، که غیر ممکن به نظر میرسند، تا حد امکان به واقعیت نزدیک کند. از دیدن عکس های نسباتا با کیفیت سطح مریخ گرفته تا ویدئویی از اعماق دریا و یا نقاشی که در یک موزه در کشوری دور قرار دارد.

تیم هیروکس برای تهیه این عکس طی یک شب 91.000 عکس مختلف از این نقاشی انداخته و پس از ورود این تصاویر به نرم افزاری مخصوص، توانسته تصویری نهایی با ابعاد 108,565 در 93,205 پیکسل بسازد. شاید در نگاه اول، مخصوصا برای کسانی که تجربه دیدن عکس های ناسا را دارند، به نظر عدد قابل توجهی نباشد ولی در مقیاس و با در نظر گرفتن سایز این نقاشی جزییاتی سرسام آور از این تصویر در اختیارمان میگذارد.

درحال حاضر با کیفیت تصویر 10 میلیون پیکسل شما میتوانید جزییاتی را از این نقاشی ببینید که چشم انسان هیچ وقت نمیتواند به دقت ببیند، حتی اگر صورت خود را به سطح این نقاشی بچسبانید. البته این تصویر برای لذت بردن تماشاگران از جزییات این نقاشی تهیه نشده، و هدف اصلی آن حفظ نقاشی برای نسل های آینده است.

دانشمندان خال کوبی ساطع کننده نور را با چندین کاربرد بالقوه ایجاد می کنند
> > >

زیرا افرادی که مسئول نگهداری از این اثرات هنری هستند میتوانند از این تصاویر جهت رفرنس برای نگه داشتن نقاشی به شکل اصلی اش در حد امکان استفاده کنند.

شما میتوانید نمونه از اسکن سه بعدی این عکس را در اینجا تماشا کنید. بنا به دلایلی که احتمالا مربوط به سایز کلی تصویر میشود، کل این تصویر سه بعدی منتشر نشده است. همچنین برای تماشای تصویر کلی دو بعدی این اثر میتوانید به وبسایت رسمی هیروکس مراجعه کنید. پیشنهاد میکنیم هرچقدر که علاقه دارید بر روی این تصویر زوم کنید تا با جزییات فوق العاده این اسکن روبرو شوید.

 

این تصاویر توسط دستگاه اسکنری ساخته تیم هیروکس با نام Hirox 3D Digital Microscope RH-2000 گرفته شده است. اسکنر میکرسوکوپی پیشرفته ای که تکنولوژی ساخت آن انحصارا در اختیار هیروکس است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.