زمان مطالعه: 2 دقیقه
ناسا اعلام کرده است که سه طرح علمی مختلف حمل محموله را تحت ابتکار خدمات محموله تجاری ماه، که جز component برنامه آرتمیس است، انتخاب کرده است. برنامه آرتمیس برای اولین بار پس از دوران آپولو انسانها را به ماه بازگرداند. یکی از سه مأموریتی که ناسا انتخاب کرده است، فرود در آن طرف ماه است که رو به زمین است.
این ماموریت اولین باری است که ناسا طی آن، محموله ای را در آن طرف ماه قرار می دهد. این مأموریت خاص با هدف جمع آوری داده ها در مورد این منطقه به عنوان مقصد احتمالی آینده فضانوردان آرتمیس برای فرود آمدن است. در حالی که ناسا برای نخستین بار میخواهد محموله ای را در سمت دیگر ماه قرار دهد، اما این اولین بار نیست که این عملیات در جهان انجام می شود. چین در مأموریت Chang’e-4 خود، محموله ای را در سال 2019 در قسمت قمری قرار داد.
ناسا می گوید، قبل از اینکه بخواهیم فضانوردان را برای کاوش در آنجا قرار دهیم، چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد قسمت غیر قابل دید ماه، وجود دارد. یک پیشنهاد انتخاب شده توسط ناسا بر روی یک دهانه برخوردی به نام حوضه شرودینگر با هدف درک بهتر فعالیت زمین ساختی در سمت دور قمری قرار می گیرد. پروژه دیگری به نام مجموعه پارچه ای لرزه ای فارسیده است. هدف از این ماموریت صرف چندین ماه جمع آوری داده ها با استفاده از یک جفت لرزه سنج است.
این مأموریت اطلاعات مربوط به فعالیتهای تکتونیکی ماه را جمع آوری خواهد کرد. این می تواند به ناسا کمک کند تا هنگام ارائه داده در مورد ساختار داخلی ماه، تحت تأثیر شهاب سنگ های کوچک در قسمت دور ماه قرار گیرد. یافته های حاصل از این مأموریت مکمل داده های لرزه ای جمع آوری شده توسط محموله دیگری به حوضه شرودینگر به نام مجموعه دما و مواد داخلی قمری است.
این مأموریت دارای دو ابزار برای بررسی جریان گرمای ماه و هدایت الکتریکی خواهد بود. ماموریت سوم Lunar Vertex نام دارد و در Reiner Gamma فرود می آید که یکی از مشهورترین چرخش های قمری است که می توانیم روی زمین ببینیم. اینکه دقیقاً چطور چرخش های ماه ایجاد می شود یک رمز و راز است، اما دانشمندان معتقدند که این امر مربوط به ناهنجاری های مربوط به میدان مغناطیسی ماه است. Lunar Vertex شامل یک لندر و مریخ نورد است که مأموریت اصلی آن اندازه گیری میدان مغناطیسی برای مطالعه علمی است. ناسا مأموریت های روی ماه را تا سال 2024 برنامه ریزی کرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *