• 3 اردیبهشت 1403
نکاتی که باید قبل از خرید کامپیوتر مخصوص بازی بدانید
زمان مطالعه: 12 دقیقه

 


کامپیوترهای مخصوص بازی یک سرمایه گذاری بزرگ هستند، بنابراین خرید آن موضوعی است که باید به خوبی در مورد آن فکر کنید. چندین مؤلفه وجود دارد که با هم ترکیب می شوند تا یک کامپیوتر رومیزی را تشکیل دهند، و برای هر یک از آن اجزا، گزینه های مختلفی وجود دارد. در بیشتر موارد، خرید کامپیوتر شخصی شما به ترجیحات و بودجه شما بستگی دارد.

قبل از اینکه حتی وارد انتخاب اجزای داخلی کامپیوتر بازی جدید خود شوید، باید به اجزای خارجی نگاه کنید. به عنوان مثال، می توانید یک کامپیوتر برج کامل یا Full Tower  با اندازه کامل تهیه کنید و یا یک کامپیوتر کوچک خریداری کنید. این تصمیم تا حد زیادی بر اساس میزان فضایی که روی میز خود دارید و میزان قدرتی که می خواهید کامپیوتر شخصی شما ارائه کند است.

سپس، کیس های کامپیوتری متعددی وجود دارند که با هر سبکی که می‌توانید تصور کنید طراحی شده اند، بنابراین پیدا کردن موردی که با سلیقه و نیاز کلی شما مطابقت داشته باشد، آسان است.

پس از آن، وقتش است که مشخص کنید در حال حاضر به چه نوع اجزای داخلی نیاز دارید و ممکن است در آینده چه نیازی داشته باشید. اگر در حال خرید یک کامپیوتر شخصی بازی هستید، به احتمال زیاد ممکن است قبلاً دانش کاری در مورد نحوه عملکرد هر جزء داخلی در یک کامپیوتر داشته باشید.

در غیر این صورت باید زمان کاری را صرف کنید تا واقعاً بفهمید دستگاهی که می خرید یا می سازید به اندازه کافی قدرتمند است که بتواند بازی های مورد علاقه شما را انجام دهد. در این مقاله سعی شده به طور سطحی و بدون ورود به مسائل تکنیکی پیچیده مواردی که لازم است برای خرید کامپیوتر به آن توجه کنید به شما ارائه شود.

ساخت کامپیوتر بازی یا خرید یکجای آن

24052021 ROB 01 - نکاتی که باید قبل از خرید کامپیوتر مخصوص بازی بدانید

یکی از اولین تصمیماتی که باید قبل از خرید کامپیوتر بازی برای خانه خود بگیرید این است که آیا می خواهید آن را بسازید یا بخرید. اگرچه ممکن است ساختن کامپیوتر شخصی خود از پایه کمی ترسناک به نظر برسد، این روند آنقدرها هم که به نظر می رسد دشوار نیست.

اگر بتوانید راهنماها و ویدیوهای یوتیوب زیادی را که در اینترنت وجود دارد دنبال کنید، ساختن کامپیوتر شخصی خود شبیه به چیدن یک پازل است. اما اگر احساس می‌کنید زمان یا تخصص لازم برای ساختن کامپیوتر شخصی خود را ندارید، مطمئناً می‌توانید یک کامپیوتر بازی از پیش ساخته شده بخرید که به همان اندازه قدرتمند است.

انتخاب ساختن کامپیوتر شخصی بازی خود به شما امکان کنترل کامل بر ظاهر کامپیوتر خود را می دهد.شرکت های متعددی هستند که کیس های از پیش ساخته شده با قطعات و قیمت های مختلفی در اختیار شما قرار میدهند.

همچنین، از آنجا که ساختن کامپیوتر شخصی شما از ابتدا مستلزم داشتن دانش اولیه در مورد اجزاء و نحوه کار آنها با یکدیگر است، ارتقاء تک تک قطعات در طول عمر کامپیوتر شخصی بسیار آسان تر است. می‌دانید چه مقدار فضای ذخیره‌سازی اضافی می‌توانید اضافه کنید، چه نسل پردازنده مرکزی (CPU) دارید و چقدر هزینه برای ارتقا نیاز است، و موارد دیگر.

خرید یک کامپیوتر بازی از پیش ساخته شده اغلب به این معنی است که شما کنترل زیادی روی ظاهر اجزای داخلی ندارید. ممکن است بتوانید بین مقادیر مختلف فضای ذخیره سازی و رم، و احتمالاً حتی یک CPU یا پردازنده گرافیکی (GPU) خاص، یکی را انتخاب کنید، اما اغلب، آنچه می بینید همان چیزی است که دریافت می کنید.

کیس از پیش ساخته شده یا سفارشی سازی شده

3673900 prebuiltpc - نکاتی که باید قبل از خرید کامپیوتر مخصوص بازی بدانید

اگر تصمیم دارید که ساختن یک کامپیوتر شخصی خارج از سطح مهارت شما است یا صرفاً زمان زیادی می برد، دو گزینه وجود دارد که می توانید خرید کنید. اولین مورد همانطور که گفته شده کیس های از پیش ساخته شده (Pre-built) است، به این معنی که شما پیکربندی را سفارش می دهید که قبلاً توسط  شرکت های بزرگ، مانند HP یا Lenovo، تصمیم گیری و ساخته شده است

شما همچنین می‌توانید یک کیس سفارشی شده  (Custom built) بخرید، به این معنی که قطعات مورد نظر خود را انتخاب می‌کنید و حق الزحمه ای پرداخت می‌کنید تا شخص دیگری آن را بسازد و به شما تحویل دهد.

اگر بودجه کمتری دارید یا اگر بازی‌هایی که دوست دارید مرتباً بازی کنید، از نظر آنچه از کامپیوتر شما نیاز دارند، بسیار سخت‌گیرانه و به اصطلاحی سنگین نیستند، مسیر خرید کامپیوتر‌های بازی از پیش ساخته‌شده یک گزینه هوشمند برای شماست.

اگرچه کنترلی روی تک تک اجزای داخل کامپیوتر نخواهید داشت، اما اغلب می‌توانید بر اساس CPU یا GPU  که می‌دانید، نیاز دارید یکی را انتخاب کنید. برخی از گزینه های از پیش ساخته شده حتی با یک مانیتور و سایر لوازم جانبی نیز همراه هستند، که به راحتی می توانید همه چیزهایی را که نیاز دارید به یکباره دریافت کنید.

با این حال، اگر می‌خواهید کنترل بیشتری بر روی تمام قسمت‌هایی که وارد کامپیوتر‌ی بازی‌تان می‌شوند، داشته باشید، احتمالاً می‌خواهید مسیری را بروید که در آن یک متخصص برای ساخت یک کامپیوتر شخصی سفارشی برای شما در قبال دریافت مبلغی کمک کند.

فروشگاه هایی وجود دارند که با تماس و مراجعه به وبسایت این فروشگاه ها میتوانید برای خرید یک کامپیوتر از پیش ساخته شده مخصوص نیاز و بودجه خود راهنمایی بگیرید. این فروشگاه ها اغلب مجموعه ای از کیس های سفارشی شده متعددی در بازه های قیمتی مختلف برای فروش موجود دارند. و همچنین میتوانند کیس هایی بسته به توضیحات و نیاز شما برایتان آماده می کنند،

GTA V بر روی PS5 به طور قابل توجهی بهتر از Xbox Series X اجرا می شود، عملکرد ضعیف در Xbox Series S + ویدئو مقایسه کامل
> > >

اما اگر اطلاعات کافی درباره قطعات مورد نیاز خود نداشته باشید، حتی این مسیر هم برایتان دشوار خواهد بود و یا کیسی دریافت خواهید کرد که تا تصورات شما بسیار متفاوت خواهد بود.

بودجه

gaming pc fund money box 1 627x627 1 - نکاتی که باید قبل از خرید کامپیوتر مخصوص بازی بدانید

نیاز به گفتن ندارد که این روز ها قیمت فاکتور بزرگی است که باید قبل از خرید کامپیوتر رومیزی در نظر بگیرید. این امکان وجود دارد که در ابتدا پول کمتری خرج کنید، اما ممکن است مجبور شوید در مدت زمان کوتاه تری کامپیوتر خود را ارتقا دهید. یا، می‌توانید پول بیشتری را در کیس سرمایه‌گذاری کنید که برای مدت طولانی دوام بیاورید.

ارزان ترین گزینه شما این است که کامپیوتر خود را از ابتدا توسط خودتان یا البته با کمک خانواده و دوستان بسازید. از آنجایی که وقتی خودتان این کار را انجام می‌دهید، کنترل کاملی روی تمام قسمت‌هایی دارید که وارد کیس می‌شوند، بر روی قسمت‌هایی که میخواهید صرفه‌جویی می‌کنید و هزینه بیشتری برای دیگر قسمت ها در نظر میگیرید.

متاسفانه این روز ها به دلایلی که همه با آن آشنا هستیم، قطعات کامپیوتری در سطح کشور قیمت های نجومی و ناراحت کننده ای دارند. برای خرید یک کامپیوتر بازی که بتواند بازی های پایه را اجرا کند ممکن است نتوانید چیزی کمتر از 20 میلیون تومان هزینه کنید.

اگر قصد اجرای بازی های میان رده و عمومی را دارید این مبلغ به راحتی تا 50 میلیون تومان نیز بالا میرود و اگر یک کیس گیمینگ حرفه ای برای بهترین های دنیا میخواهید باید آماده باشید که چیزی بین 100 تا 200 میلیون و یا حتی بیشتر هزینه کنید. البته این مبالغ معمولا برای افرادی است که بهترین ها را میخواهند که حتی افراد معمولی در کشور های پیشرفته دنیا نیز به صورت عمومی برای آن قطعات هزینه نمی کنند.

در مقایسه با مدل‌های از پیش ساخته شده، ساخت کیس های سفارشی گران‌تر خواهد بود، زیرا می‌توانید تمام قطعات خود را سفارشی کنید و همچنین به شخص دیگری برای تکمیل فرآیند ساخت واقعی پول پرداخت کنید. با این حال، با این گزینه، می توانید قطعات سفارشی را انتخاب کنید و از کار وقت گیر ساخت کامپیوتر شخصی خود اجتناب کنید.

واحد پردازش مرکزی

2022 07 26 18 52 22 Window - نکاتی که باید قبل از خرید کامپیوتر مخصوص بازی بدانید

انتخاب CPU یا واحد پردازش مرکزی مناسب برای کامپیوتر بازی شما ضروری است. وقتی در حال مرور گزینه‌ها به صورت آنلاین هستید، می‌توانید مستقیماً به ارزان‌ترین گزینه‌ها بروید، اما این یکی از بخش‌هایی است که بهتر است در آن صرفه‌جویی نکنید.

اگر به توضیح عمیق تری در مورد نحوه انتخاب CPU مناسب نیاز دارید، منابع زیادی هم به صورت مقاله و هم به صورت ویدیویی وجود دارد. اما در اینجا اصول اولیه برای شروع شما وجود دارد که باید به آن توجه کنید.

هنگام انتخاب یک CPU، باید به تعداد هسته ها (و رشته ها) که به آن ها Cores و Threads گفته می شود و سرعت کلاک (Clock Speed) توجه کنید. البته موارد دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید به دنبال آن باشید، مانند توانایی اورکلاک کردن CPU و افزایش عملکرد، اما تعداد هسته‌ها و سرعت کلاک دو عامل مهمی هستند که باید در نظر بگیرید.

تعداد بیشتر هسته‌ها و رشته‌ها در یک CPU به معنای توانایی آن در مدیریت بارهای کاری بزرگ‌تر است، بنابراین کامپیوتر شما می‌تواند به راحتی یک بازی در حال اجرا، پخش موسیقی و موارد دیگر را به‌صورت هم‌زمان انجام دهد. همین مفهوم در مورد سرعت کلاک نیز صدق می کند. سرعت کلاک بالاتر نشان دهنده عملکرد سریعتر در هر هسته در CPU است.

اگر هنوز مطمئن نیستید که واقعاً چقدر به CPU خود نیاز دارید، به حداقل سیستم مورد نیاز برای برخی از بازی های مورد علاقه خود توجه کنید. به خاطر داشته باشید که اینها حداقل مشخصات مورد نیاز هستند و برای گیم پلی روان تر، احتمالاً باید چند سطح بالاتر را برای کامپیوتر خود انتخاب کنید.

حافظه ذخیره

ssd drives laptop - نکاتی که باید قبل از خرید کامپیوتر مخصوص بازی بدانید

اکثر مردم در اندازه گیری میزان فضای ذخیره سازی مورد نیاز خود برای یک دستگاه جدید تازه کار نیستند. از این گذشته، ما دائماً بین نگران فضای ذخیره سازی در تلفن های هوشمند، تبلت ها و لپ تاپ ها هستیم، بنابراین بسیاری از ما می دانیم که در حال حاضر از چه مقدار فضای ذخیره سازی استفاده می کنیم و پیش بینی می کنیم در آینده چقدر استفاده کنیم.

زمانی که صحبت از کامپیوتر‌های مخصوص بازی می شود، سرمایه‌گذاری روی مقدار مناسب فضای ذخیره‌سازی از همان ابتدا حیاتی است. اکثر کامپیوتر‌های شخصی، چه آن را ساخته‌اید یا آن را به‌صورت پیش‌ساخته بخرید، به شما امکان می‌دهد فضای ذخیره‌سازی اضافی، چه داخلی یا خارجی، اضافه کنید.

اما خیلی ساده تر و کم استرس تر است که مجبور نشوید که به دلیل عدم وجود فضای کافی برای دانلود یک بازی جدید عکس ها و ویدیوهای قدیمی را حذف کنید تا جایی برای بازی های جدید باز کنید.

در اینجا چند نکته برای انتخاب مقدار فضای ذخیره‌سازی مورد نیاز آورده شده است. ابتدا، اگر از قبل یک لپ تاپ یا کامپیوتر رومیزی دارید، به میزان فضای ذخیره سازی که در حال حاضر دارید و چقدر از آن استفاده می کنید نگاه کنید. سپس، به اندازه فایل بازی‌هایی که اغلب بازی می‌کنید نگاه کنید، و از این به عنوان ایده‌ای در مورد مقدار فضای ذخیره‌سازی مورد نیاز برای بازی‌های موجود خود و همچنین بازی‌های آینده‌ای که خریداری می‌کنید و احتمالاً در همان اندازه دانلود هستند، استفاده کنید.

ساخت بازی آنلاین ارباب حلقه ها منحل شد
> > >

البته در نظر داشته باشید که با گذشت زمان حجم فایل های بازی ها نیز ممکن است بیشتر شود و برخی از معروف ترین عناوین این روز ها 100یا حتی 200 گیگ فضا اشغال می کنند.

خوشبختانه حافظه داخلی در برابر دیگر قطعات نسبتاً ارزان تر است، حتی اگر یک SSD به جای یک هارد دیسک (HDD) بخرید، بنابراین اکثر مردم اغلب از 1 ترابایت به عنوان نقطه شروع استفاده می کنند.

برای کامپیوتر های شخصی بازی، یک SSD همیشه ارزش هزینه اضافی را دارد زیرا بارگذاری بازی ها بسیار سریع تر است و هنگام بازی صدای کمتری ایجاد می کند زیرا هیچ قطعه متحرکی در آن وجود ندارد.

کارت گرافیک یا واحد پردازش گرافیکی

hero4K - نکاتی که باید قبل از خرید کامپیوتر مخصوص بازی بدانید

CPU شما به عنوان مغز کامپیوتر شما شناخته می شود، و اگرچه معمولاً داری یک چیپ گرافیک داخلی است، شما می خواهید روی یک GPU اختصاصی یا واحد پردازش گرافیکی برای کامپیوتر های بازی سرمایه گذاری کنید. GPU چیزی است که همه بازی‌های شما را زیبا می‌کند، بنابراین در انتخاب بازی مناسب خود دقت کنید. و البته در حال حاضر گران ترین و گاهی کم یاب ترین قطعه موجود در بازار است.

در حال حاضر دو تولید کننده پیشرو کارت گرافیک AMD و NVIDIA هستند و اینتل نیز با کارت گرافیک های جدید خود در راه است. صادقانه بگویم جدا از تمام بحث و جدل های آنلاین و صحبت های فروشندگان، اگر از یکی از این دو سازنده اصلی کارت گرافیک تهیه می کنید، امکان خرید یک کارت گرافیک “بد” دشوار است چرا که هر دو به نوبه خود خوب هستند و نیاز های خاصی را برطرف می کنند.

در حالی که توجه به سیستم خنک کننده GPU و نرخ کلاک بسیار مهم است، یک چیز وجود دارد که باید بیش از هر چیز دیگری بررسی کنید. مطمئن باشید که هر پردازنده گرافیکی که انتخاب می کنید با حداکثر وضوح و نرخ بروزرسانی تصویر مانیتور شما مطابقت دارد و بالعکس. اگر مانیتور شما دارای وضوح تصویر 4K با فرکانس 60 هرتز،یا 1080p با فرکانس 120 هرتز یا وو هر مورد دیگری پشتیبانی می‌کند، لازم است یک پردازنده گرافیکی با توانایی کافی برای آن تهیه کنید تا از داشتن تجربه‌ای ضعیف در بازی ها به دور باشید.

حافظه رم

Gskill Trident Z RGB RAM - نکاتی که باید قبل از خرید کامپیوتر مخصوص بازی بدانید

هنگامی که نوبت به انتخاب مقدار و نسخه مناسب رم برای کامپیوتر شخصی بازی می شود، باید دو نکته اصلی را در نظر بگیرید. برای پشتیبانی از بازی‌هایی که انجام می‌دهید و یا هر فعالیت دیگری که روی کامپیوتر شخصی خود انجام می‌دهید، مانند تکالیف مدرسه، بررسی ایمیل یا ویرایش عکس‌ها، به چه مقدار RAM نیاز دارید؟  آیا می‌خواهید روی رم‌های جدید سرمایه‌گذاری کنید یا با خرید یک نسل قبل مقداری پول پس انداز کنید؟

به طور کلی، هر چه RAM بیشتر باشد بهتر است، اما این مفهوم فقط در تمام سناریوها اعمال می شود که شما از یک نوع RAM صحبت می کنید.

به عنوان مثال، 16 گیگابایت رم از نوع DDR4 بهتر از 8 گیگابایت رم از نوع DDR4 است، اما گران تر خواهد بود. حال اگر به 16 گیگابایت رم DDR3 در مقایسه با 8 گیگابایت رم DDR4 نگاه می کنید، لزوما 16 گیگابایت بهتر نیست. در این شرایط، به این بستگی دارد که آیا شما مکرراً از برنامه‌های زیادی را به طور همزمان استفاده می‌کنید، یا فقط یک کار در عین حال را میخواهید با حداقل سرعت ممکن  انجام می‌دهید؟ برای انجام چند کار، 16 گیگابایت DDR3 بهتر است. برای سرعت، 8 گیگابایت DDR4 بهتر است.

در حال حاضر آخرین نسخه DDR موجود در بازار رم نوع DDR5 است، اما هنوز  به اندازه رم DDR4 رایج نشده است. اگرچه می‌توانید از ماژول‌های رم DDR5 برای کامپیوتر‌های بازی خود استفاده کنید، اما گزینه‌های بیشتری برای ماژول‌های رم DDR4 وجود دارد و ثابت کرده‌اند که به اندازه کافی قابل اعتماد هستند که سال‌ها دوام می‌آورند.

پورت یا درگاه ها

available ports 1654286079 - نکاتی که باید قبل از خرید کامپیوتر مخصوص بازی بدانید

بیشتر پورت‌ها در میان کامپیوتر‌های شخصی بازی یکسان هستند، چه به سراغ کیس های از پیش ساخته شده بروید، چه سفارشی یا خودتان آن را بسازید. با این اوصاف، هرگز نباید انتظار داشته باشید که یک کامپیوتر بازی دارای پورت های خاصی باشد.

در عوض، باید بدانید که برای اتصال مانیتور، صفحه کلید، ماوس، میکروفون و هر چیز دیگری که قصد استفاده از آن را در پیکربندی خود دارید، به کدام پورت نیاز دارند.

یکی از مهم ترین پورت هایی که باید بررسی کنید، اتصال بین مانیتور و کارت گرافیک شما است. بسیاری از مانیتورهایی که از وضوح 4K پشتیبانی می کنند، فقط می توانند از طریق اتصال و درگاه DisplayPort این کار را انجام دهند، با وجود اینکه اغلب با کابل HDMI عرضه می شوند.

به خوبی بررسی کنید که کدام پورت های موجود در مانیتور شما وجود دارد و آنها را با کارت گرافیک خود مطابقت دهید تا مطمئن شوید همه چیز به خوبی کار می کند.

همچنین، مطمئن شوید که می دانید صفحه کلید، میکروفون، ماوس و سایر لوازم جانبی چگونه به کامپیوتر بازی جدید شما متصل می شوند. آیا به درگاه USB-A نیاز دارید؟ یا درگاه USB-C؟ یا دستگاه از طریق بلوتوث متصل می شود؟

طرح و اندازه

corsair 680x feature toms - نکاتی که باید قبل از خرید کامپیوتر مخصوص بازی بدانید

اگرچه مهم‌ترین بخش کامپیوتر بازی شما چیزی است که در داخل آن قرار دارد، اما غیرممکن است که به طراحی آن اهمیتی ندهید.اگر طرح و شمایل خاصی برای اتاق و فضای گیمینگ خود در نظر دارید، طرح و اندازه کیس کامپیوتر شما می تواندهمه چیز را بهتر کند یا به طور کل آن را خراب کند.

Elden Ring در 28 دقیقه و 59 ثانیه به پایان رسید
> > >

اکثر کیس‌های کامپیوتر سیاه و سفید هستند، اما کیس‌های منحصربه‌فرد تری وجود دارد که ممکن است بیشتر با شخصیت شما مطابقت داشته باشد.اکثر کامپیوتر های شخصی بازی دارای چراغ های LED هستند که می توانید آنها را شخصی سازی کنید و باید گفت که اینروز ها نقطه عطف فروش بسیاری از محصولات جدید است.

برخی از چراغ‌های LED تنها یک رنگ ثابت دارند، در حالی که برخی دیگر چراغ‌های LED  های RGB یا قرمز، سبز، آبی هستند که به شما امکان می‌دهند هر زمان که تمایل داشتید رنگ را تغییر دهید. و با رقص نور خود را سرگرم کنید.

کامپیوتر‌های شخصی بازی اغلب بزرگ هستند، اما اگر فضای خانه‌تان کم است، می‌توانید یک کامپیوتر کوچک یا جمع‌وجور تهیه کنید که قادر به اجرای بازی‌ها باشد. مطمئن شوید که ابعاد کیس خود را میدانید و بهترین نقطه برای آن را مشخص کنید. برخی از افراد کامپیوتر بازی خود را روی زمین قرار میدهند، در حالی که برخی دیگر دوست دارند آنها را روی میز خود به نمایش بگذارند.

امکانات صوتی

0141pUMAhLG5ZND5BXm3Qzi 1 - نکاتی که باید قبل از خرید کامپیوتر مخصوص بازی بدانید

حتی اگر خود یک شنونده حرفه ای تصور نمیکنید، صدای باکیفیت برای افزایش جذابیت تجربه بازی‌تان ضروری است. برای یک ست آپ اولیه، لوازم جانبی صوتی شما می‌تواند به سادگی شامل یک جفت هدفون عالی باشد که به شما امکان می‌دهد تمام نویزهای بیرون را مسدود کنید و روی آنچه در بازی مقابل شما می‌گذرد تمرکز کنید.

یا اگر در یک منطقه بازتر هستید، به تنهایی زندگی می‌کنید، و یا صدا را از طریق بلندگو به جای هدفون ترجیح می‌دهید، می‌توانید روی یک جفت بلندگوی صدای فراگیر خوب برای میز خود سرمایه‌گذاری کنید.

اگرچه برخی از مانیتورها بلندگوهای داخلی دارند، اما اغلب عالی نیستند. اگر تجربه استفاده از بلندگوهای تلویزیون در مقابل استفاده از یک ساندبار را داشته باشید می دانید که بعداً از خود برای سرمایه گذاری در بلندگوهایی که صدای بازی شما را ضعیف و مخدوش نمی کنند، تشکر خواهید کرد.

یکی دیگر از ابزارهای جانبی صوتی مهمی که در صورت بازی با دوستان یا استریم بازی در Twitch یا YouTube باید در نظر بگیرید، میکروفون است. برخی از هدفون‌ها یا هدست‌های بازی با میکروفون داخلی عرضه می‌شوند، اما کیفیت یک میکروفون مستقل به‌طور قابل‌توجهی بهتر است.

امکانات بصری

set up dual monitor gaming windows hero - نکاتی که باید قبل از خرید کامپیوتر مخصوص بازی بدانید

کامپیوتر بازی شما می تواند عملکرد بی عیب و نقصی داشته باشد، اما بازی های شما فقط به همان خوبی به نظر می رسند که مانیتور شما توانایی نمایش آن را دارد. مانیتورهای باکیفیت ممکن است گران باشند، اما سعی کنید تا جایی که بودجه شما اجازه می دهد، صفحه نمایش خود را منسوخ نشدنی یا Future Proof کنید.

مانیتوری با وضوح تصویر 4K و نرخ بروز رسانی تصویر120 هرتز فوق العاده است، اما ممکن است برای همه قابل دسترس نباشد و قیمت آن سر به فلک بکشد. کمترین وضوحی که برای چشمان شما توهین آمیز نیست وضوح تصویر استاندارد 1080p است و کمترین نرخ بروز رسانی که برای بازی ها مناسب است 60 هرتز است که بسیاری از بازی های امروزی همچنان بر روی این کیفیت ها تمرکز دارند.

برای مدت های طولانی، گیمرهای کنسول مجبور بودند 30 هرتز را به عنوان یک استاندارد تحمل کنند، اما گیمرهای کامپیوتر شخصی همیشه تجربه خوشایند 60 هرتز را داشتند.

علاوه بر انتخاب مانیتوری که نیازهای رزولوشن و نرخ بروزرسانی شما را برآورده می کند، همچنین باید به تعداد مانیتورهای مورد نیاز، اندازه مانیتور خود و اگر چیز خاصی مد نظر دارید، مانند یک صفحه نمایش فوق عریض یا  منحنی فکر کنید.

 لوازم جانبی

buyimg apex3 001.jpg  1850x800 q100 crop scale optimize subsampling 2 - نکاتی که باید قبل از خرید کامپیوتر مخصوص بازی بدانید

هنگامی که تصمیم خود را در مورد هر چیز دیگری ‘گرفتید، انتخاب لوازم جانبی دگیر برای کامپیوتر شخصی بازی بسیار راحت تر خواهد بود. اگرچه چندین گزینه در هر دسته وجود دارد، اما انتخاب یک صفحه کلید یا ماوس بسیار ساده تر از انتخاب یک CPU است.

در مورد صفحه کلید، تصمیم اصلی شما بین صفحه کلید غشایی و صفحه کلید مکانیکی است. گیمرها معمولاً صفحه‌کلیدهای مکانیکی را ترجیح می‌دهند، زیرا نوعی فیدبک فعال‌سازی را به شما ارائه می‌دهند که امکان می‌دهد وقتی کلیدی را فشار داده‌اید، متوجه شوید، این می تواند در بازی های خاص بسیار مفید باشد،

اما صفحه کلیدهای مکانیکی اغلب صدای زیادی دارند. اگر اغلب با دوستانتان در یک چت صوتی هستید، ممکن است لازم باشد از گذینه ای به نام Push-to-talk استفاده کنید که در آن با فشردن یک دکمه میکروفن شما فعال می شود در این صورت دیگران از صفحه کلید پر سر و صدای شما عصبی نمی شوند.

انتخاب یک ماوس کامپیوتری خوب نیز راحت است، به‌ویژه زمانی که بسیاری از فروشگاه های آنلاین نظرات افراد واقعی را به شما نشان  می‌دهند تا دقیقاً بدانید چه انتظاری دارید.

موس هایی نیز وجود دارند که به طور خاص برای گیمرها به بازار عرضه شده اند، که معمولاً دارای چراغ های LED هستند و جدا از جذابیت، قابل تنظیم بوده و احساس راحتی بیشتر برای جلسات طولانی بازی دارند.

اگر طرفدار بازی با دسته یا کنترلر نیز هستید، بهتر است خرید یک مدل از آن را نیز در کنار هزینه های خود در نظر بگیرید.

در نظر داشته باشید تمامی مواردی که در این مقاله اشاره شد، برای افرادی است که تجربه کمتری با کامپیوتر و سخت افزار آن را دارند. افرادی که با سخت افزار آشنایی دارند میدانند که با اطلاعات در دسترس در مورد یک کیس میتوان یک کتاب نوشت و مباحث تخصصی زیادی وجود دارد که میشود در حین خرید یک کامپیوتر در نظر گرفت، اما این موضوعات برای مطلبی است در جایی دیگر.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *