ونجلیس نوازنده مشهور سبک الکترونیک در سال 79 سالگی در گذشت
زمان مطالعه: 2 دقیقه

دنیای موسیقی یکی از پرنفوذ ترین شخصیت ها را از دست داد. به گزارش Deadline، ونجلیس (Vangelis)  آهنگساز اثراتی مانند Blade Runner و Charriots of fire در سن 79 سالگی در فرانسه در گذشت.

او با تلفیق سیت سایزر با موسیقی جاز و ارکسترال و دیگر انواع موسیقی که معمولا با یکدیگر در تضاد هستند، موسیقی را متحول کرد. او به کسب و کار فیلم های سینمایی کمک کرد به وابستگی به موسیقی متن های کلاسیک و پاپ خاتمه دهند و به همراهی دیگر هنرمندان همانند Brian Eno و Jean-Michel Jarre به موسیقی الکترونیک، ambient  و new-age هویت بخشید.

vangelis 175287 - ونجلیس موسیقی دان مشهور سبک الکترونیک در سن 79 سالگی در گذشت

نام ونجلیس در دنیای علمی تخیلی به دلیل ساخت موسیقی متن به یاد ماندنی BladerRunner بسیار مشهور است، اما وی در زمینه گشت و گذار در فضا نیز بسیار شناخته شده است و چندین البوم مختلف برای ماموریت های بزرگ فضایی ساخته است.

او نوازندگی موسیقی متن برنامه تلویزیونی کازموس (Cosmos) که در سال 1980 توسط کارل سیگن (Carl Sagan) ساخته شده را بر عهده گرفت، موسیقی Mythodea برای ماموریت ادیسه مریخ ناسا در 2001 نواخت و برای کاوشگر شهاب سنگ روزتا (Rosetta) در سال 2016 نیز اثری تولید کرد.

آلبوم آخر وی نیز در سال 2021 با نام جونو تا جوپیتر، به احترام نام کاوشگر فضایی ناسا، جونو که به بررسی سیاره جوپیتر یا مشتری پرداخته است، نواخته شده است. او در سال 2003 از طرف ناسا مدال خدمت عمومی دریافت کرد.

A1T37 EVU8L. SL1500  - ونجلیس موسیقی دان مشهور سبک الکترونیک در سن 79 سالگی در گذشت

این موسیقیدان در سال 1943 در یونان با نام کامل Evangelos Odessey Papathanassiou به دنیا آمد. او فعالیت خود در زمینه موسیقی پاپ و موسیقی متن را در اواسط دخه 1960 آغاز کرد،  اما در دهه 1970 بود که وارد زمینه موسیقی الکترونیک شد که منجر به ایجاد سبک خاص و منحصر به فرد او شد.

افزایش فروش بی سابقه CD پس از گذشت 17 سال
> > >

آلبوم های CosmosChariots of Fire و Blade Runner نیز شهرت او را اثبات کرد، و با ساخت اثرات به یاد ماندنی دیگر همانند 1492: Conquest of Paradise و Alexander بیش از پیش مورد توجه علاقه مندان موسیقی قرار گرفت.

ونجلیس اثری بسیار بزرگ از خود در دنیا به جای گذاشته است. در کنار نقش وی در هالیوود، میتوان ثاتیر سبک او را در نوازندگان الکترونیکی دیگر همانند Robert Rich ، Steve Roach و یا حتی نوازندگان مدرن نیز شنید.

درگذشت وی ضربه ای بزرگ برای دنیای موسیقی است، اما بدون شک طنین صدای موسیقی وی تا دهه ها در تاریخ شنیده خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *