• 31 اردیبهشت 1403
رصد بزرگترین شهاب سنگ شناخته شده توسط هابل
زمان مطالعه: 2 دقیقه

شهاب سنگ های کشف شده در کهکشان معمولا بسیار عظیم الجسته نیستند، اما استثنائاتی نیز در این بین وجود دارد. محققان با استفاده از تلسکوپ هابل موفق به رصد بزرگترین شهاب شناخته شده تا به امروز شده اند. این شهاب که C/2014 UN271 نام دارد بخش درخشان مرکزی آن حدود 80 مایل طول دارد که از بزرگترین شهاب سنگ کشف شده قبلی C/2002 VQ94 با 60 مایل طول بسیار بزرگ تر است. این شهاب سنگ از دیگر شهاب های معمولی حدود 50 برابر بزرگتر است.

این جسم فضایی ابتدا در سال 2010 توسط دو محقق به نام های Pedro Bernardinelli و Gary Bernstein کشف شد و نام آن به اختصار Bernardinelli-Bernstein در نظر گرفته شد. اما محققان به تازگی موفق به کشف اندازه واقعی آن با مقایسه تصاویر گرفته شده توسط هابل، مدل های کامپیوتری و همچنین داده های جمع آوری شده توسط تلسکوپ رادیویی ALMA شده اند.  تلسکوپ هابل توانایی تصویر سازی از بخش درخشان مرکزی C/2014 UN271 را به علت فاصله دو میلیون مایلی آن از زمین ندارد.

04a41c50 bcd6 11ec b756 48fda5bfa859 - رصد بزرگترین شهاب سنگ شناخته شده توسط هابل

بدون شک این شهاب هیچ شانسی برای برخورد و یا حتی نزدیک شدن به زمین ندارد. C/2014 UN271 دارای مدار دایره شکلی به طول سه میلیون سال است و فاصله آن نسبت به خورشید در سال 2031 به 1 میلیارد مایل خواهد رسید و در نزدیکی سیاره مشتری قرار خواهد گرفت. به نظر میرسد که این شهاب سنگ متعلق به ابر اورت (Oort Cloud) در خارج منظومه شمسی  باشد که تا فاصله نیم سال نوری از آن دور می شود.

بررسی نمونه های شهاب سنگ کشف شده توسط ژاپن آغاز شد
> > >

دمای این شهاب سنگ به منفی 348 درجه فارنهایت میرسد و با اینکه منجمد به نظر می رسد، اما برای تولید اغمایی از مونوکسید کربن حرارت کافی را داراست.

کشف این شهاب سنگ، درک انسان ها را از اندازه شهاب سنگ ها افزایش می دهد و به کاتولوگ بسیار کوچک ما از اشیای فضایی دور دست می افزاید. همانطور که شاید مطلع باشد وجود ابر اورت در حال حاضر تایید نشده است و در حد یک تئوری است. اما کشف C/2014 UN271 می تواند به اثبات وجود آن کمک کند که در نتیجه میتواند نقش این ابر را در تشکیل منظومه شمسی توصیف کند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *