• 25 فروردین 1403
NFT GettyImages 1440x720 - چیزاهایی که باید قبل از سرمایه گذاری بر روی NFT بدانید
زمان مطالعه: 5 دقیقه

NFT ها به سرعت در حال رشد هستند. به نظر میرسد که اتفاق بزرگ بعدی NFT ها باشند و ترس از جا ماندن بسیاری از افراد را به سرمایه گذاری بر روی آن راغب کرده اند.

برای مثال به گزارش Chainanalysis در سه ماه سوم سال 2021، 627 هزار آدرس مختلف در دنیا NFT خرید و فروش کرده اند و این عدد به 950 هزار ادرس در سه ماهه اول 2022 رسیده است. بسیاری از سرمایه گذاران هیچ اطلاعاتی درباره NFT و چگونگی کار آن ها ندارند و همین موضوع باعث اشتباهاتی مرتکب شوند و منجر به از دست دادن سرمایه های بسیار و ناراحتی های فراوان شوند.

میدانیم که NFT ها موافقان و مخالفان بسیاری دارد و ما در اینجا فرض را بر آن گرفتیم که شما از موافقان و طرفداران آن هستید و قصد سرمایه گذاری و یا حداقل دریافت اطلاعات بیشتر در اینباره دارید.

همانند بسیاری دیگر از سرمایه گذاری های ارزشمند باید تحقیقات بسیاری انجام دهید و به خوبی درک کنید چه چیزی خریداری می کنید. در این مقاله کوتاه مطالب و تحقیقاتی را درباره سرمایه گذاری در NFT با شما در میان خواهیم گذاشت تا شاید در تصمیم گیری برای ورود به این زمینه به شما کمک کند.

تمامی NFT ها یکسان نیستند

not all nfts are equal 1656277034 - چیزاهایی که باید قبل از سرمایه گذاری بر روی NFT بدانید

تازه واردان عرضه کریپتو ممکن است گمان کنند که تمامی NFT های یک مجموعه ارزشی یکسان داشته باشند. اما بخاطر داشته باشید که NFT ها از توکن های قابل معاوضه مثل بیت کوین متفاوت است. هر بیت کوین را میتوان با یک بیت کوین دیگر تعویض کرد و ارزش آن ها یکی است، اما این موضوع درباره NFT حقیقت ندارد. هر NFT یک توکن خاص است و این به این معنی است که فقط یک NFT از آنی که شما خریداری می کنید وجود دارد.

معمولا NFT ها به صورت مجموعه ای هستند. همانند Bored Apes, CryptoPunks, Meebits و یا Hashmasks، اما هر NFT داخل یک مجموعه ارزشی متفاوت دارد. قیمت هر NFT بر اساس صفات متمایز آن و کاربردپذیری آن متفاوت است. به طور مثال فقط 4.7 درصد NFT های میمون های بی حوصله (Bored Apes) از نوع پشم قرمز رنگ هستند و 2.5 درصد آن ها کت موتور سواری پوشیده اند (به گزارش NFT stats).

فرش سنجش تاکتیکی MIT وضعیت و حرکات انسان را بدون دوربین تخمین می زند
> > >

هرچه ویژگی های این میمون خاص تر و کمیاب تر باشد قیمت آن نیز بالا میرود. قبل از انجام خرید، لازم است که میزان کمیابی این خاصیت ها را بررسی کنید. همین موضوع شانس شما را برای خرید یک NFT که پنانسیل رشد بالایی دارد، افزایش خواهد داد. باید به دنبال NFT باشید که کمترین خواص مشابه به دیگر اعضای مجموعه داشته باشد.

شما یک دارایی واقعی را خریداری نمی کنید

youre not buying an actual asset 1656277034 - چیزاهایی که باید قبل از سرمایه گذاری بر روی NFT بدانید

یک NFT یک توکن دیجیتالی است که نشانگر یک دارایی است، و یک دارایی نیست. شاید کمی سردرگم کننده باشد پس اجازه دهید آن را بیشتر توصیف کنیم. فرض کنید شما یک NFT از مونا لیزا، نقاشی شده توسط داوینچی دارید. در اینجا مالکیت این توکن به این معنی نیست که شما صاحب تابلوی مونا لیزا هستید. حتی سازنده این NFT که آن را به اصطلاح Mint یا ضرب کرده است نیز صاحب مونا لیزا نیست، مگر اینکه خود داوینچی این کار را کرده باشد و این غیر ممکن است.

وقتی شما یک NFT را خریداری می کنید، در واقع فقط حق ذخیره کردن، فروش و یا دور انداختن آن را خریداری می کنید. اما شما لزوماً صاحب حقوق مالکیت معنوی اثر اصلی نیستید مگر اینکه در قرار داد خرید به طور قطع ذکر شده باشد. و این فقط در صورتی ممکن است که توکن را از خالق اصلی آن بخرید.

Gas گران است

gas is expensive 1656277034 - چیزاهایی که باید قبل از سرمایه گذاری بر روی NFT بدانید

زمانی که شما یک تراکنش بلاکچین انجام می دید باید هزینه این تراکنش را نیز بپردازید که به آن گس (Gas) گفته می شود. این مبلغ یک هزینه اضافی است که باید در حین تراکنش اصلی بپردازید. گس کارمزد مبلغی است که شما به استخراج کنندگان کریپتو برای انرژی محاسباتی که برای اعتبارسنجی تراکنش های بلاک چین استفاده می کنند پرداخت می کنید (به گفته Etherium.org).

هرآنچه درباره گوشی جدید Google Pixel 6 می دانیم + ویدئو با زیرنویس فارسی
> > >

مشکل اینجاست که مبلغ گس با ارزش تراکنش مشخص نمی شود و ممکن است بر اساس میزان تقاضا و عرضه رمز ارز در نوسان باشد. حتی ممکن است زمانی که تقاضا زیاد باشد، هزینه گس از قیمت خود NFT نیز بالاتر باشد. پس اگر تصمیم دارید بر روی توکن های امیدوار کننده سرمایه گذاری کنید که قیمت کف پایینی دارند، برای ترسیم هزینه دقیق خود باید مبلغ Gas را نیز در نظر داشته باشید.

ریاضیات را درک کنید

understand the math 1656277034 - چیزاهایی که باید قبل از سرمایه گذاری بر روی NFT بدانید

چندین فاکتور عددی وجود دارد که لازم است قبل از ورود به زمینه NFT آن ها را به خوبی درک و تجزیه و تحلیل کنید. این سرمایه گذاری برای سود رسانی است و اگز این اعداد را به خوبی حساب نکنید برای شما سودی نخواهد داشت.

اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید قیمت کف یا Floor Price یک توکن است که بالاتر به آن اشاره کردیم. قیمت کف، پایین ترین مبلغی است که شما میتوانید برای یک توکن در یک کالکشن بپردازید. به طور مثال در زمان نوشتن ایم مقاله قیمت ارزان ترین میمون بی حوصله حدود 82 هزار دلار یا 74 اتر می باشد. (به گزارش NFT Price Floor).

یکی از راه های مطمئن تشخیص محبوبیت یک کالکشن در نظر داشتن قیمت کف آن است. بالا رفتن پیوسته و ممتد قیمت کف یک کالکشن نشانه افزایش تقاضای آن است پس شاید ایده خوبی باشد که به سراغ آن بروید. کاهش سریع قیمت کف نیز ممکن است منجر به یک عکس العمل زنجیره ای فروش شود وسرمایه گذارانی که عجله دارند سهام خود را نقد کنند تا از دست دادن پول جلوگیری کنند.

عدد مهم دیگری که باید در نظر بگیرید فروش قبلی فروشنده است. شما می توانید با نگاهی فروش قبلی آنها بررسی کنید که قطعات دیگر آنها چقدر (و چقدر خوب) فروخته شده اند. در حالی که لزوماً نمی توانید عملکرد آینده را بر اساس موفقیت قبلی یا عدم موفقیت پیش بینی کنید، اما هنوز هم راهی عالی برای احساس اطمینان در تصمیم نهایی خود است.

مراقب کلاه برداری راگ پول باشید

beware of rug pulls 1656277034 - چیزاهایی که باید قبل از سرمایه گذاری بر روی NFT بدانید

فرش کشی یا Rug Pull یک کلاهبرداری سرمایه گذاری است، که در آن بنیانگذاران مردم را فریب می دهند تا پول خود را در یک تجارت سرمایه گذاری کنند و سپس پروژه را رها کرده و با پول ها فرار می کنند. به دلیل ناشناس بودن جهان رمزنگاری، متأسفانه این چیزها اغلب اتفاق می افتد. یکی از نمونه‌ها، اتفاقی است که برای NFT های  Frosties رخ داد، که به عنوان اولین راگ پول سال 2022 شناخته شده است. 

Frosties مجموعه ای از ۸۸۸۸ بستنی کارتونی NFT در بلاک چین اتریوم بود.این پروژه به سرعت فروخته شد و امیدوار کننده به نظر می رسید. وب‌سایت و حساب‌های شبکه‌های اجتماعی مجموعه ناگهان غیرفعال شد و بنیان‌گذاران ناشناس آن با حدود 1.3 میلیون دلار پول پا به فرار گذاشتند. اگرچه قانون این بنیانگذاران را شناسایی و دستگیر کرد ،اما هیچ تضمینی وجود ندارد که سرمایه گذاران پول خود را پس بگیرند.

برای جلوگیری قربانی این کلاه برداری شدن ، با دقت لازم در تحقیقات را در مورد پروژه های آینده نگر داشته باشید . وایت پیپرها را بخوانید، سوابق را جستجو کنید، و مهمتر از همه، حرص و طمع کسب درآمد سریع نداشته باشید. پیشرفت آهسته و محاسبه شده، خسته کننده به نظر می رسد، اما این تنها راه برای جلوگیری از نتایج دردناک و از دست دادن سرمایه خود به کلاهبرداران است.

به طور کلی، قبل از ورود به این زمینه خوب به همه ابعاد آن نگاه کنید. NFT ها هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند و اگر محاسبات و تصمیمات آگاهانه نگیرید،می تواند بازار پرخطری باشد. منطقی است که نخواهید یک فرصت سرمایه گذاری بالقوه و پرسود را از دست بدهید، اما همیشه بهتر است که آسوده خاطر باشید تا متاسف.

 

تلسکوپ فضایی جیمز وب آماده برای نگاهی به شروع کیهان
> > >

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *