• 3 اردیبهشت 1403
معایب بزرگ اینترنت ماهواره ای استارلینک
زمان مطالعه: 5 دقیقه

استارلینک شرکت اسپیس اکس در طی سال 2019 اولین مجموعه از ماهواره را به مدار زمین فرستاد، و از آن زمان به 32 کشور دنیا پوشش اینترنتی ارائه می دهد.

به گزارش Space News، این کمپانی در جهت ارائه پوشش اینترنتی به تمام گوشه و کنار دنیا، قصد پرتاب 30.000 ماهواره را دارد. در حال حاضر، استارلینک اینترنت ماهواره ای بسیار پرسرعتی نسبت به دیگر کمپانی ها، ارائه می دهد. اما با تمام بتلیغات، این سرویس کمبود های نیز دارد که اگر به فکر انتخاب آن به عنوان ارائه دهنده اینترنت هستند باید در نظر داشته باشید.

بسیاری از این نقاط ضعف مربوط به محدودیت های ذاتی می شود که هر نوع ارائه دهنده اینترنت ماهواره ای به همراه دارد. برخی دیگر به دلیل جدید بودن استارلینک است، که هنوز در حال راه اندازی می باشد. این موضوع ممکن است با رشد استارلینک تغییر کند و بتواند ارزش بیشتری به کاربران احتمالی ارائه دهد.

با این حال نگاهی بیاندازیم به بزرگترین ایرادات این سرویس در حال حاضر.

 

فاقد پوشش کافی

coverage is still lacking 1656016002 - معایب بزرگ اینترنت ماهواره ای استارلینک

با اینکه استارلینک در بیشتر نقاط آمریکا در دسترس است، به گزارش وبسایت این کمپانی،این سرویس در مناطق متعددی به دلیل کمبود ظرفیت در دسترس نمی باشد.

به غیر از ایالات متحده، کشور های زیادی هستند که تا سال آینده و یا حتی پس از آن نیز به این سرویس دسترسی نخواهند داشت. همانند، کانادا، اغلب نقاط کشورهای اسکاندیناوی، تمامی آسیا، خاورمیانه، آمریکای جنوبی، آفریقا و برخی کشور های دیگر.

استارلینک قصد ارائه پوشش به تمامی این مناطق را دارد، اما زمان بیشتری طول خواهد کشید.

این نقطه ضعف بسیار بدی نیست، چرا که فقط نیاز به زمان دارد و با پرتاب ماهواره های بیشتر و یا مجوز های قانونی دیگر کشور ها حل خواهد شد. به گزارش وبسایت استارلینک بسیاری از کشور های اشاره شده در این لیست تا سال 2023 به آن دسترسی خواهند داشت.

معرفی نوکیا 5.4: یک گوشی هوشمند فراموش شدنی؟
> > >

زمانی که تعداد ماهواره های استارلینک افزایش یابد، حتی مناطق روستایی که تا به حال به اینترنت دسترسی نداشتند، یا دسترسی به آن اختلال دارد، به اینترنت ماهواره ای دسترسی خواهند داشت.

نصب توسط خود کاربر نیاز است

self installation is needed 1656016002 - معایب بزرگ اینترنت ماهواره ای استارلینک

ترمینال های خانگی و روتر های استارلینک برای نصب توسط کاربر طراحی شده اند، که به طور بالقوه می تواند باعث صرفه جویی در هزینه کاربران از هزینه های نصب شود. اما در عین حال این موضوع میتواند برای افرادی که هیچ تخصصی در این زمینه ندارند مشکل ساز باشد.

نصب ترمینال ها توسط کاربری میتواند در بسیاری از مواقع خطرناک نیز باشد، چرا که کاربر باید برای نصب آن به روی پشت بام خانه برود. اگر کاربر اطلاعات فنی کافی نداشته باشد، درک اینکه همه چیز چطور کار می کند میتواند به فرآیندی دشوار تبدیل شود.

در نهایت شاید بسیاری از افراد برای نصب آن به افراد دیگر هزینه ای پرداخت کنند.

نگاه به این موضوع به عنوان نقطه ضعف، بستگی به این دارد که آیا شما زمان و مهارت کافی برای نصب استارلینک دارد یا خیر. برای آنهایی درکی از نصب ترمینال ندارد، و یا شخصی ماهر در خانواده ندارند که این مسئولیت را قبول کند، یک شرکت ارائه دهنده اینترنت ماهواره ای دیگر میتواند مناسب تر باشد، چرا که بسیاری از آن ها اقدام به ارسال افراد متخصص برای نصب سخت افزار می کنند.

سرعت و اطمینان کمتر نسبت به اینترنت کابلی

slower and less reliable than cable 1656016002 - معایب بزرگ اینترنت ماهواره ای استارلینک

با اینکه استارلینک یکی از سریع ترین ارائه دهندگان اینترنت ماهواره است، اما به سادگی نمیتواند با اینترنت کابلی رقابت کند. اگر به دنبال سرعت هستید، اینترنت کابلی به طور کلی بسیار پرسرعت تر خواهد بود، که میتوانید این موضوع را در مطلب منتشر شده توسط  Satellite Internet نیز مشاهده بفرمایید.

ریاضیات گرانش: همه چیزهایی که ما انجام می دهیم و نمی دانیم + ویدئو
> > >

با اینکه اینترنت ماهواره ای در ارائه پوشش وسیع بهتر عمل می کند، اما در این بین سرعت قربانی می شود. استارلینک با قیمت 99 دلار به صورت ماهانه، سرعت اینترنتی بین 50 تا 250 مگابایت بر ثانیه ارائه می دهد و هزینه اولیه سخت افزار آن 499 دلار می باشد. این سرعت نسبت به اینترنت کابلی معمولی پایین است، و نسبت به اینترنت فیبر نوری نیز بسیار کمتر است.

استارلینک همچنین یک پکیج پریمیوم باسرعت 150 تا 500 مگابایت بر ثانی، با پرداخت 500 دلار در ماه و 2500 دلار اولیه برای آنتن و تجهیزات ارائه می دهد. این پکیج برای افرادی که به دنبال اینترنت ارزان هستند یک مانع و هزینه گزاف است، و این پکیج بیشتر برای کسب و کار ها و دفاتر در نظر گرفته شده است.

در هر حال چنین سرعتی و یا حتی بهتر از آن با هزینه های بسیار پایین تر از ارائه دهندگان برتر اینترنت کابلی قابل تهیه است.

انسداد میتواند باعث اختلال در اتصال شود

obstructions can cause connectivity issues 1656016002 - معایب بزرگ اینترنت ماهواره ای استارلینک

یکی از ابعاد دیگر اینترنت ماهواره ای که میتواند مشکل ساز باشد، انسداد است. انسداد میتواند هر چیزی باشد که سیگنال های ارسالی از ماهواره ها را دچار اختلال کند و این موضوع شامل حال استارلینک نیز می شود.

ترمینال این سریویس باید در منطقه ای نصب شود که آسمان بالای آن کامل باز و صاف است، در غیر این صورت هر چیزی میتواند موجب انسداد و اختلال شود. این موضوع همچنین می‌تواند راه‌اندازی ترمینال را در صورتی که برای یافتن نمایی بدون مانع از آسمان مشکل دارید، دشوار تر کند.

اینترنت کابلی با این مشکل روبرو نیست، چرا که برای به درستی عمل کردن، نیاز به آسمان باز و بدون مانع ندارد. اما این مسئله دلیلی است که استارلینک در آینده، می‌تواند بیشتر برای مناطق روستایی و باز مناسب باشد تا شهرهایی که ساختمان‌های بلند و اشیایی دیگر در مسیر آسمان مانع ایجاد می کنند.

15 ماموریت حیرت انگیز ناسا + مستند از گذشته تا آینده ناسا
> > >

به خوبی در شهر ها عمل نمی کند

wont work as well in cities 1656016002 - معایب بزرگ اینترنت ماهواره ای استارلینک

با استفاده از اینترنت های ماهواره ای در شهر های بزرگ، متوجه می شوید که سرعت میتواند بسیار کاهش پیدا کند. این بدین دلیل است که تمامی افرادی که در آن شهر هستند، ممکن است از یک ارائه دهنده اینترنت خدمات دریافت کنند، و پهنای باند ماهواره در حال گذر از بالای شهر بین آن ها به اشتراک گذاشته می شود که باعث کاهش سرعت آن می شود. و این موضوع بار دیگر موجب می شود که اینترنت ماهواره ای در مناطق باز و روستایی یا شهرهای کوچک با جمعیت کمتر بسیار مناسب تر و پرسرعت باشد.

 

البته باید در نظر داشت که هر نوع ارائه دهنده اینترنتی، با مشکلات و نقاط ضعف خود همراه است، و باید دید که کدام یک از این نقاط ضعف باعث دلزدگی شما می شود.

وقتی صحبت از استارلینک می شود، ممکن است این سرویس برای مناطق روستایی با پوشش پایین، و یا کشور هایی که با سرعت اینترنتی بسیار محدودی روبرو هستند مناسب باشد، به خصوص که پوشش استارلینک در حال گسترش است.

همچنین نیاز به نصب سخت افزار آن توسط خود کاربر میتواند کمی هزینه ها را پایین تر بیاورد و به طور کلی میتوان گفت هزینه های استارلینک نسبت به کمپانی های مشابه مقرون به صرفه تر است.

البته برای در نظر گرفتن استارلینک به عنوان ارائه دهنده اینترنتی، این سرویس ابتدا باید توسط قانون گذاران کشور های مختلف تایید و مورد استفاده قرار بگیرد. مدتی پیش دیدیم که ارتش کشور چین نسبت به اینترنت ماهواره ای ابزار نگرانی کرده و تهدید به انهدام ماهواره های آن کرده است. این نوع خدمات همیشه با حاشیه و نگرانی های متعددی همراه بوده است، و استارلینک از این قاعده مستثنا نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *