• 25 فروردین 1403
1615580333 dino bird 1280x720 1 - محققان فسیل دایناسور پرنده مانندی را نشسته بر روی تخم های فسیل شده کشف کرده اند
زمان مطالعه: 2 دقیقه

محققان فسیل دایناسوری پرنده مانند را با نام اویرپتوروسار (oviraptorosaur) را که در دوره Cretaceous میزیسته به تازگی کشف کرده اند.

این دوره حدود 66 الی 146 میلیون سال قبل ادامه داشته است. این نمونه اویرپتروسار بر روی لایه بالایی سنگ های دوره Cretaceous که حدود 70 میلیون سال قدمت دارند در شهر گانژو (Ganzhou) در جنوب منطقه جیانگشی (Jiangxi) یافت شده است.

نکته ای که این کشف را بسیار هیجان انگیز میکند، این است که فسیل این دایناسور نشسته بر روی لانه خود که حاوی تخم های فسیل شده نیز هست کشف شده است. این تخم ها همراه با جنین داخلشان به طرز حیرت آوری حفظ شده اند. فسیل کشف شده مربوط به بخشی از استخوان ناقص یک اویرپتوروسار بالغ است، که به حالت نشسته قرار دارد، و رد حداقل 24 تخم بر روی این لانه دیده می شود. محققان میگویند که حداقل هفت عدد از این تخم ها دارای استخوان و باقی مانده جنین هایی هستند که از تخم در نیامدند، همچنین به این نتیجه رسیده اند که حالت نشسته دایناسور نشان میدهد که این جانور درحین جوجه کشی و یا محافظت از تخم ها مرده است.
1615580337 dino bird 2 - محققان فسیل دایناسور پرنده مانندی را نشسته بر روی تخم های فسیل شده کشف کرده اند
به گفته این محققان کشف چنین فسیلی در این حالت، یکی از کمیاب ترین موارد در دنیاست و به ندرت در تاریخ رخ داده است. در گذشته چندین فسیل اویرپتوروسار در نزدیکی تخم ها کشف شده است ولی هیچ وقت به حالت نشسته بر روی لانه نبوده است و در هیچ یک از موارد جنین دایناسور ها در تخم های کشف شده یافت نشده است. به نظر میرسد که نوزادان این دایناسور در زمان مرگ آماده درآمدن از تخم نبوده اند.

دایناسورها قبل از برخورد سیارک با زمین در حال انقراض بودند
> > >

تحلیل تخم های فسیل شده به وسیله ایزوتوپ اکسیژن نشان میدهد، که این تخم ها در دمای بالا، که شباهت زیادی به دمای پرنده ها دارد، جوجه کشی شده است، و به تئوری کشته شدن پرنده بالغ در حین جوجه کشی دامن میزند. نکته جالب دیگر در مورد تخم ها اینکه بررسی ها نشان داده برخی از جنین ها از برخی دیگر رشد بیشتری داشته است و این بدین معنی است که ممکن است هر کدام در زمان مختلفی از تخم در بیایند. محققان برای ادامه بررسی ها و تحلیلات بسیار هیجان زده هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *