• 10 خرداد 1403
1625079233 adobestock 120807655 1200x720 - دایناسورها قبل از برخورد سیارک با زمین در حال انقراض بودند
زمان مطالعه: 2 دقیقه
همه می دانند که در نهایت برخورد شدید سیارک با زمین مسئول انقراض دایناسورها بود. اخیراً یک مطالعه جدید توسط یک تیم بین المللی از دانشمندان، از جمله محققان دانشگاه بریستول، منتشر شده است که نشان می دهد دایناسورها تا 2 میلیون سال قبل از برخورد سیارک در حال انقراض بودند. فابیان کوندامین می گوید که محققان شش خانواده دایناسور را که از 150 تا 66 میلیون سال پیش در کرتاسه فراوان بوده اند مورد بررسی قرار دادند.
 این تیم دریافت که همه آنها در حال تکامل و گسترش بوده اند، اما 76 میلیون سال پیش، آنها یک رکود ناگهانی را نشان دادند. میزان انقراض موجودات افزایش یافت و در برخی موارد میزان منشا گونه های جدید کاهش یافت. این تیم با استفاده از تکنیک های مدل سازی بیزی چندین عدم قطعیت، از جمله سوابق ناقص فسیل، عدم اطمینان از قدمت سنی فسیل ها و عدم اطمینان در مورد مدل های تکاملی را در نظر گرفت. هر یک از این مدل ها میلیون ها بار اجرا شد تا تمام منابع احتمالی خطا را در نظر بگیرد تا تعیین کند که آیا تجزیه و تحلیل بر روی یک نتیجه توافق شده و محتمل همگراست یا خیر. محققان دیگر این پروژه نحوه عملکرد اکوسیستم دایناسورها را بررسی کردند و مشخص شد که گونه های گیاهخوار زودتر به سمت انقراض رفته بودند. این امر اکوسیستم دایناسورها را ناپایدار کرده و در صورت ادامه این شرایط محیطی، کلیه دایناسورها را در معرض سقوط قرار میداده. دایناسورهای گوشت خوار تمایل به مصرف دایناسورهای گیاهخوار داشتند و کاهش در یک گروه به معنای کاهش در گروه دیگر بود.
محققان در این مطالعه می گویند روشن شد که دو عامل اصلی وجود دارد، اولین عامل آب بیشتر و خنک تر شدن هوا، زندگی در دایناسورهایی که به دمای گرم نیاز داشتند را سخت تر کرد. از دست دادن گیاهخواران، اکوسیستم را ناپایدار و مستعد ایجاد آبشار نابودی کرد. این تیم همچنین دریافت که گونه های دایناسورهایی که عمر طولانی تری داشتند، بیشتر در معرض خطر انقراض قرار گرفته بودند و این نشان می دهد که آنها نمی توانستند با شرایط جدید کره زمین سازگار شوند. پس احتمالا اگر سیارک هم به زمین برخورد نمی کرد، باز هم دایناسور ها منقرض شده بودند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *