• 31 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه: 2 دقیقه

کمپانی اسلواکیایی کلاین ویژن (Klein Vision) یک قدم به براورده کردن آرزوی انسان برای خودروهای پرنده نزدیک شده است. یک نمونه از خودروی پرنده Klein Vision با نام AirCar به تازگی موفق به کسب مجوز قابلیت پرواز از سوی مقامات حمل و نقل اسلواکی شده است که طی این آزمایش 70 ساعته، حدود 200 بار عملیات پرواز و فرود را با موفقیت به پایان رسانده است. لازم به ذکر است که این پرواژ آزمایشی توسط آزانس امنیت هوایی اروپا اجباری تلقی می شود.

Screenshot 24.v1.cropped - خودروی پرنده Klein Vision مجوز پرواز بر فراز ترافیک را دریافت کرد

سربلند بیرون آمدن از این آزمایش به این معنی است که حالا خودروی پرنده AirCar حق به پرواز درآمدن در آسمان اسلواکی را دارد. البته در حال حاضر فقط در آسمان های این کشور. ولی با به دست آوردن این مجوز، زمان زیادی طول نمیکشد که این موضوع در دیگر کشور ها نیز صحت پیدا کند. این خودروی دو سرنشینه که با موتور گازوئیلی حرکت می کند، شباهت به چیزی بین یک خودروی اسپورت کوپه و یک هواپیمای کوچک دارد. این خودرو دارای چهار چرخ و بال های تاشونده است که قبل از پرواز باز می شوند.

Screenshot 29.v1.cropped - خودروی پرنده Klein Vision مجوز پرواز بر فراز ترافیک را دریافت کرد

ساخت خودروی AirCar ابتدا در سال 2017 آغاز شد و در ماه ژوئن سال 2021، اولین پرواژ آزمایشی 35 دقیقه ای خود را از بین دو فرودگاه بین المللی اسلواکی به پایان رساند. پس از آن حدود 40 ساعت پرواژ آزمایشی تحت نظر سازمان CAA را گذارند. در این آزمایش خودرو موفق به دور زدن با زاویه عمیق 45 درجه شد، تا ارتقاع 2500 متری اوج گرفت و به سرعت 190 کیلومتر در ساعت رسید.

سوبارو WRX STI بنزینی را بازنشسته می‌کند و در حال بررسی تولید مدل الکتریکی است
> > >

Screenshot 28.v1.cropped - خودروی پرنده Klein Vision مجوز پرواز بر فراز ترافیک را دریافت کرد

پروفسور استفان کلاین طراح و رهبر تیم سازنده و خلبان آزمایش این خودرو میگوید:

گواهی که AirCar دریافت کرده است درهای بسیاری را برای تولید انبوه خودرو های پرنده خواهد گشود. این گواهی مدرکی بر روی توان ما در تغییر پرواز های فاصله کوتاه برای همیشه است.

Screenshot 26.v1.cropped - خودروی پرنده Klein Vision مجوز پرواز بر فراز ترافیک را دریافت کرد

خودروی کلاین ویژن با یک موتور گاژی 1.6 لیتری بی ام دابیلو با قدرت 139 اسب بخار تغذیه می شود این بدین معنی است که میتوانید خودروی خود را در نزدیک ترین پمپ بنزین با پترول فرود آمده و باک آن را پر کنید. این کمپانی همچنین همکاری نزدیکی با کمپانی Adept Airmotive دارد تا نوعی موتور سبک تر ولی قوی تر را طراحی کنند که میتواند سرعت نهایی خودرو را با 300 کیلومتر بر ساعت و برد آن را به 1000 کیلومتر برساند. جالب است بدانید که این تیم همچنین در حال کار بر روی یک قایق چهار سرنشین پرنده نیز می باشد.

کلاین ویژن امیدوار است طی سال آینده یک مدل تایید شده و بروز رسانی شده از این خودرو را آماده و کند و تولید آن را از اوایل سال 2023 میلادی شروع کند. البته این خودرو فعلا فقط در کشور اسلواکی دیده خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *