• 31 اردیبهشت 1403
1627468314 bipedal robot 5k 1280x720 1 - ربات دوپا به نام کیسی موفق به دویدن مسیر 5 کیلومتری در 53 دقیقه شد
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

محققان دانشگاه منطقه اریگان ( Oregon) اقدام به ساخت رباتی دوپا به نام کیسی (Cassie) کرده کند که به تازگی توانسته مسیری 5 کیلومتری را طی 53 دقیقه بدود. ربات کیسی توسط پروفسور جاناتان هورست (Jonathan Hurst)  طی 16 ماه و با بودجه 1 میلیون دلار ساخته شده است.

این ربات ابتدا در سال 2017 ساخته شده است و از آن زمان دانشجویان این دانشگاه روش های یادگیری ماشینی متعددی را برای این ربات بررسی کرده اند. کیسی اولین ربات دوپایی است که با استفاده از یادگیری ماشینی دویدن خود را در فضای بیرونی کنترل می کند. این ربات موفق شد مسیر 5 کیلومتری دانشگاه اریگان را بدون اتصالات و با یک بار شارژ طی کند.

پاهای این ربات با الهام از پاهای لک لک طراحی شده است و پروسه یادگیری دویدن توسط خود ربات از طریق یادگیری ماشین صورت گرفته است. این پروسه توسط تکنیکی به نام الگوریتم تقویت عمیق یادگیری یا deep reinforcement learning algorithm صورت گرفته است. دویدن برای ربات ها عمر پیچیده است، به این خاطر که برای در حرکت بودن با سرعت و تغییر مکان نیاز به حفظ تعادل دینامیک می باشد. امری که انسان ها به طور طبیعی آن را انجام می دهند. این ربات یادگرفته است که حین حرکت تغییرات نامحسوس بسیار زیادی در حرکت خود ایجاد کند تا تعادل خود را حفظ کند.

به گفته پروفسور هورست، ربات ها روزی به تصویری عادی در فضای عمومی تبدیل خواهند شد، و همانند خودرو ها در همه جا دیده خواهند شد و در حال حاضر فاکتور محدود کننده،  دانش و درک مکانیزم های حرکتی این ربات هاست.

رونمایی اولین تصویر واقعی از سیاه چاله Sagittarius A در مرکز راه شیری + لایو کامل با زیرنویس فارسی
> > >

طی آزمایش دویدن مسیر 5 کیلومتری، تیم محققان دانشگاه اریگان به چندین موفقیت دست یافته اند. این ربات مسیر را در 53 دقیقه و 6 ثانیه طی کرده است. این زمان شامل دوبار سقوط ربات نیز می شود که مجموعا 6 دقیقه و سی ثانیه زمان برده است. سقوط اول به دلیل داغ کردن بیش از حد یکی از کامپیوتر های داخلی بوده و سقوط دوم زمانی رخ داده است که ربات با سرعت بالا اقدام به پیچیدن کرده است. کیسی همچنین میتواند از پله ها بالا و یا پایین برود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *