ابر+آوران
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به نقل از اکوایران، روز یکشنبه 22 آبان در زمان تحریم 32  شخص و شرکت ایرانی، شرکت «ابرآروان» اولین شرکت استارت آپی ایران نیز از سوی اتحادیه اروپا تحریم شد. اکنون پیرو اخبار رسیده، ظاهرا دامنه اصلی ابر آروان به آدرس arvancloud.com  که تمامی خدمات آن بر روی این دامنه ارائه می‌شد، از دسترس خارج شده است.

اتحادیه اروپا در زمان اجرای این سیاست اعلام کرده بود که ابر آروان از سال ۲۰۲۰ یک بازیگر جدی در پروژه‌های دولتی و وزارت ارتباطات ایران برای تهیه نسخه‌ای جداگانه و ایرانی‌(ملی) از اینترنت بوده است.  البته این شرکت پیوسته این موضوع را تکذیب کرده بود. روز 25 آبان نیز به دنبال تحریم از سوی اتحادیه اروپا طی اطلاعیه‌ای نسبت به این موضوع واکنش نشان داد.

Screenshot 1401 08 29 at 14.05.57 - دامنه بین‌المللی ابرآروان از دسترس خارج شد
در اطلاعیه این شرکت آمده  بود:
در وضعیتی که در داخل کشور با انبوهی از مشکلات می‌جنگیم، بهت‌زده‌ایم که یک شرکت خصوصی ابری، به اشتباه به جای بانیان اصلی قطع و محدود‌سازی اینترنت آزاد معرفی می‌شود و هدف تحریم قرار می‌گیرد.» طبق این اطلاعیه ابر آروان پذیرفته بود که در مقابل شایعه‌ها و جعل واقعیت شکست خورده و نتوانسته است حقیقت عملکرد و بی‌گناهی خود را به درستی روایت کند. در این بیانیه‌ شرکت ابر آروان تاکید کرده بود که تلاش خواهد کرد تا راه جدیدی را برای اعاده حق خود بیابد. درضمن بیش از پیش بر هدف اصلی خود یعنی توسعه محصولات ابری و سرویس‌دهی به مشتریان متمرکز خواهد ماند.

اکنون با توجه به اخبار روزهای گذشته در خصوص تحریم‌های جهانی علیه این شرکت ایرانی، کارشناسان احتمال می‌دهند ارتباط این اتفاق با فضای روزهای گذشته را می‌دهند. پیش‌تر در سال 98 نیز اتفاق مشابهی برای دامنه بین‌المللی و اصلی خبرگزاری فارس رخ داد و این دامنه برای همیشه از دسترس خارج شد.

پس از اعلام تحریم ها علیه ابر آروان، ابتدا دیتاسنتر ابر آروان در هلند از دسترس خارج شد و حالا دامنه دات کام ابر آروان از دسترس خارج شده است. در کنار این موضوع، سایت‌هایی که از خدمات ابر آروان استفاده می‌کردند نیز با اختلال مواجه شده‌اند و لازم است Name Server خود را تغییر دهند.

arvan - دامنه بین‌المللی ابرآروان از دسترس خارج شد

این موضوع در قالب یک پیامک با عنوان اطلاع رسانی فوری محصول CDN ابرآروان اعلام شده است. در پیامی که به مشتریان اعلام شد دلیل این موضوع اختلال روی ریجستر بین‌المللی عنوان شده است. ابر آروان از تمامی مشتریان خود خواسته تا Name Serverهای تمامی دامنه‌های خود را از Arvandcloud.com به arvandcdn.ir تغییر دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *