• 10 خرداد 1403
89b71f00 6a6a 11ec bf6f 678368c77ad8 - آمریکا عملیات خود بر روی ایستگاه بین المللی فضایی را تا سال 2030 تمدید کرد
زمان مطالعه: 2 دقیقه

روز جمعه ناسا طی پستی در بلاگ رسمی این آزانس اعلام کرد که برنامه های آمریکا بر روی ایستگاه فضایی بین المللی تا سال 2030 تمدید شده است. به گفته ناسا ایستگاه فصایی بین المللی سمبل همکاری مسالمت آمیز علمی بین المللی در 20 سال گذشته بوده است و به کمک آن پیشرفت ها و کشفیات علمی بی شماری برای جامعه بشری میسر شده است.

با اینکه شکی در ادامه عملیات های مرتبط به این ایستگاه توسط ناسا وجود نداشت، اما این خبر زمانی منتشر شد که آمریکا با روسیه در کشمکش به سر می برد. روسیه یکی از جمله کشور هایی است که به ایستگاه فضایی بین المللی دسترسی دارد. در سال 2021 روسیه به همکاری خویش در برنامه های فضایی چین دامن زد،کشوری که در حال حاضر یکی از حریفان بزرگ آمریکا محسوب می شود.

طی پاییز سال 2021 دو موقعیت اضطراری در ایستگاه فضایی بین المللی اتفاق افتاد که آمریکا در هر دو مورد روسیه را مقصر خواند. در ماه اکتبر یک احتراق آزمایشی برنامه ریزی نشده، توسط یک فضاپیمای روسی متصل به ایستگاه فضایی، منجر به کج شدن این ایستگاه از موقعیت همیشگی اش شد که فضانوردان حاضر بر روی ایستگاه مجبور به تخلیه موقت ایستگاه شدند. نکته جالب اینکه فضاپیمایی که منجر به این حادثه شد، یک فضاپیمای روسی، حامل تیمی از بازیگران و فیلم برداران است، که در حال تصویر برداری اولین فیلم سینمایی تولید شده بر روی ایستگاه فضایی بین المللی می باشند. در ماه نوامبر نیز فضانوردان ایستگاه فضایی برای جلوگیری از برخورد ذرات یک ماهواره، که بر اثر یک آزمایش موشکی روسی ایجاد شده بود، مجبور به یافتن سرپناه شدند. آمریکا کشور روسیه را به دلیل این بی توجهی محکوم کرد، اما روسیه از هرگونه اذعان نسبت به اشتباه بودن عملیات خود سر باز زد.

هوآوی و ZTE با تحریم های سخت گیرانه تر آمریکا روبرو شدند
> > >

در سال 2018 نیز یکی از فضاپیماهای روسی متصل به ایستگاه فضایی دچار اختلالاتی شد، که بعدها روسیه علت آن را وجود یک حفره بر روی بدنه این فضاپیما اعلام کرد. اواخر ماه نوامبر سال گذشته، آزانس فضایی روسیه Roscosmos، آمریکا را  مقصر این حادثه خواند و این امکان وجود دارد که از این کشور در خصوص این موضوع شکایت کند.

طی اطلاعیه منتشر شده توسط ناسا، این آزانس همچنان در حال کار بر روی پروژه ارسال اولین انسان به مریخ است. همچنین پروژه آرتمیس که شاهد ارسال اولین فضانورد زن به کره ماه خواهد بود به قوت خود باقیست. طی ماه سپتامبر سال گذشته میلادی، ناسا دچار تغییرات داخلی متعددی شد، و به نظر می رسد که پروژه های جدید این آزانس تمرکز خاصی بر روی کره ماه و سیاره مریخ خواهند داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *