• 3 اردیبهشت 1403
فضاپیمای اوریون پس از پرواز به دور ماه به زمین بازگشت
زمان مطالعه: 2 دقیقه

فضاپیمای اوریون (Orion) ناسا روز گذشته با سلامتی بر روی اقیانوس آرام فرود آمد. این فرود، پایان موفقیت آمیز پرواز آزمایشی ماموریت آرتمیس 1 را رقم زد. این فضاپیما در ساعت 9:40 صبح به وقت منطقه زمانی اقیانوس آرام، در  غرب کالیفرنیا به روی سطح اقیانوس فرود آمد.

این فضاپیما مسیری 1.4 میلیون مایلی یا 2.2 میلیون کیلومتری را به دور ماه طی کرد و رکورد دور دست ترین پرواز از کره زمین را شکست. اوریون در سفر خود از دور ماه گذشت و عکس های خیره کننده از نزدیکی قمر سیاره مان گرفت.

بیل نلسون، مدیر اجرایی ناسا در این باره گفت: این پرواز آزمایشی، یک قدم بزرگ در نسل ماموریت های آرتمیس برای کاوش ماه قمری است.

پیش از ورود خطر آمیز یک فضاپیما به داخل اتمسفر زمین، ماژول حمل سرنشینان از سیستم رانش جدا می شود. ورود مجدد به جو زمین معمولا بسیار استرس زا است، چرا که وسیله نقلیه باید توانایی خود را در تحمل شتاب بالا و حرارت بسیار نشان دهد. اوریون در لحظه فرود با سرعت 25000 مایل بر ساعت ( یا 4000 کیلومتر بر ساعت) در حرکت بود و سپس سرعت آن به 20 مایل بر ساعت کاهش یافت. پس از باز شدن چتر آن بر روی سطح اقیانوس فرود آمد.

مایک سارافین، مدیر ماموریت آرتمیس 1 ناسا، در این باره اعلام کرد که اوریون بسیار بهتر از حد انتظار عمل کرده است و همچنین نشان داده که میتواند سرعت بسیار بالا و حرارت شدید را در بازگشت از ماموریت فضایی تحمل کند. مهندسان چندین آزمایش بر روی اوریون انجام خواهند داد و سپس فضاپیما از آب بیرون کشیده خواهد شد و تیم بازیابی USS Portland ادامه کار را بر عهده خواهد گرفت.

تصویر کاوشگر استقامت گرفته شده توسط هلیکوپتر نبوغ
> > >

بازگشت اوریون به ناسا و ادامه ماموریت

تیم ناسا، اوریون را به زودی به ایستگاه کندی ناسا خواهد برد و در آنجا متخصصان محموله داخل کپسول آن را برای آنالیز و بررسی بیرون خواهند کشید. نکته قابل توجه، کابین سرنشینان است که در آن سه  آدمک متصل به ابزار متعدد بر روی صندلی ها نشانده شده اند. آدمک مستقر شده در صندلی خلبان دارای سنسور های تشعشع است.

همچنین نسل اول لباس فضانوردی “Orion Crew Survival System” یا سیستم بقای خدمه اوریون بر روی این آدمک پوشانده شده است. این همان لباس فضانوردی است که که فضانوردان در ماموریت آرتمیس به ماه خواهند پوشید.

به غیر از آدمک ها، اوریون چندین آزمایش علمی را نیز با خود حمل کرده است. ناسا همچنین توان تحمل سپر حرارتی اوریون را نیز بررسی خواهد.

در این پرواز خارق العاده به دور ماه، اوریون موفق شد چندین رکورد جهانی را بشکند. این فضاپیما رکورد دور ترین پرواز از زمین را شکست و همچنین طولانی ترین پرواز وسیله نقلیه حمل خدمه را بدون اتصال به ایستگاه فضایی بین المللی ثبت کرد.

قدم بعدی برای اوریون چیست؟

intro 1670803668 - فضاپیمای اوریون پس از پرواز به دور ماه به زمین بازگشت

 بازگشت اوریون به زمین، سالروز 50 سالگی ماموریت فرود بر روی ماه توسط آپولو 17 را جشن گرفت. ماموریت بعدی اوریون، رقم زدن یک اقدام تاریخی دیگر برای انسان است و آن بازگشت به کره ماه است. همچنین اولین فضانورد زن را به کره ماه خواهد برد.

تاریخ احتمالی ماموریت آرتمیس 2 که خدمه را به دور ماه خواهد برد، سال 2024 در نظر گرفته شده است. خدمه انتخاب شده برای ماموریت در اوایل سال میلادی آینده اعلام خواهند شد. ماموریت آرتمیس 3 نیز که شامل فرود انسان بر روی سطح ماه می شود، برای سال 2025 در نظر گرفته شده است.

خط های راه راه عجیب کشف شده توسط ناسا در سیبری
> > >

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *