• 25 فروردین 1403
pcie slots on motherboard 1280x720 1 - درگاه PCIe 6.0 سرعتی دوبرابر نسل قبلی را خواهد داشت
زمان مطالعه: 2 دقیقه

PCI Express یکی از تکنولوژی های اساسی کامپیوتر هایی است که توسط هر سازنده ای تولید می شود. از لپتاپ ها گرفته تا دسکتاپ ها و سرور ها، PCIe برای اتصال حافظه های SSD، هارد دیسک ها، کارت های گرافیک، کارت ها شبکه به مادربرد استفاده می شود. طی سال های گذشته درگاه PCI بسته به صنعت و نیازهای آن متحول شده است. حال با ورود نسخه 6 درگاه PCI شاهد برداشت قدمی عظیم در میزان کارایی این درگاه خواهیم بود که در به نیاز های بی انتهای داده های بزرگ (big data) در سال های آینده پاسخ خواهد داد.

person on computer - درگاه PCIe 6.0 سرعتی دوبرابر نسل قبلی را خواهد داشت

به گزارش SaaS Scout، ارزش بازار داده های بزرگ تا سال 2023 یه 103 میلیارد دلار خواهد رسید و کاربران اینترنتی هر روز 2.5 کوینتیلیون بایت داده تولید می کنند. در این فضا دسترسی سریع به این داده با برای افراد و سازمان های بزرگ بسیار حیاتی است.  کنسرسیوم PCI-SIG که خالق و سازنده درگاه PCIe می باشد، ادعا دارد که نسل ششم این درگاه بازدهی لازم برای استفاده در نسل جدید مخازن ذخیره داده را خواهد داشت و پاسخ گوی این نیاز خواهد بود. به گفته PCI-SIG این درگاه با فاصله کمتر از سه سال از درگاه PCIe 5.0 عرضه خواهد شد.PCIe 6.0  توانایی خارق العاده انتقال داده خام، با سرعت 64 گیگاترنسفر در ثانیه (GT/s) را خواهد داشت که تقریبا دوبرابر نسل 5 این تکنولوژی می باشد. PCI-SIG همچنین اعلام کرد که این تکنولوژی توانایی استفاده از پهنای باند 256 گیگابایت بر ثانیه در روی 16 مسیر را به صورت دوطرفه خواهد داشت.

تفاوت HDMI 2.0 و HDMI 2.1 در چیست؟ آیا استفاده از آن لازم است؟
> > >

نکته جالب اینکه درگاه نسل ششم با تمامی نسل های قبلی PCIe همخوانی رو به عقب دارد (backward compatible) که استفاده از آن را برای تولید کننده های مختلف قطعات کامپیوتر سهولت می بخشد و به سرعت میتوانند اقدام به استفاده از آن کنند. PCI-SIG بر این باور است که این تکنولوژی به خصوص در HPC، دیتا سنتر ها، تکنولوژی Edge، هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، صنعت خودرو سازی، اینترنت اشیا، مصارف نظامی و هوافضا بسیار پرکاربرد خواهد بود که این درگاه را بیش از پیش به برترین درگاه اتصال پرسرعت دنیا تبدیل خواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *