زمان مطالعه: 2 دقیقه

AMD در میزان کلی سهم بازار همچنان از Intel عقب است، ولی این اولین بار بعد از مدت طولانی است که AMD توانسته در بخشی از Intel پیشی بگیرد.

نکته مهم اینجاست که این برتری در حال حاضر فقط در پردازنده های دسکتاپ مطرح است. البته ناگفته نماند این اطلاعات بر اساس منابع محدودی درنظر گرفته شده است. نرم افزار معروف PassMark که برای بسیاری مرجع بنچمارک پردازنده است، این اطلاعات را در مورد ربع اول 2021، از میزان سهم هر برند از بازار پردازنده ها منتشر کرده است. که نشان میدهد AMD به میزان 50.8% و Intel به میزان 49.2% سهم بازار را در اختیار دارند.

همانطور که مشاهده میکنید AMD برای آخرین بار در سال 2006 توانست از Intel جلو بیافتد که دوام طولانی نیز نداشت.

اگر گراف های کلی را بررسی کنیم میبنیم که بی شک Intel برتری دارد ولی به مرور زمان در سال گذشته این برتری رو به افت است و به میزان 62% رسیده. سهم AMD نیز به 38% رسیده است.

با این حال شرایط در بازار پردازنده های لپتاپ بسیار متفاوت است. Intel با میزان 82% از AMD به میزان فقط 16% بسیار موفق تر عمل کرده. شاید این دلیل تمرکز بالای AMD بر روی پردازنده های دسکتاپ و کمرنگی حضور این کمپانی در بازار پردازنده لپتاپ است ولی دیر یا زود AMD به این بازار نیز روی خواهد آورد.

این تفاوت در بخش پردازنده های سرور نیز بسیار بزرگتر است. Intel با 98.6% و AMD با 1.4%. البته ممکن از با پرداژنده EPYC از AMD به زودی این آمار نیز رو به تغییر بیافتد.

IBM در مسیر تولید چیپ های 2 نانومتری
> > >

در نهایت این آمار و دموگرافی ها فقط بر اساس اطلاعات PassMark است، و ممکن است از دیدگاه گیمر ها و بررسی نتایج منتشر شده از سوی Steam این تفاوت ها کمتر یا بیشتر باشد، ولی مطلب قابل انکار این است که AMD روز به روز در حال رشد است، و طی سال گذشته طرفداران بسیار بیشتری را به سمت خودجذب کرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.