1616428970 thyroid main uns 1280x720 1 - کووید 19 موجب التهاب طولانی مدت تیروئید در برخی بیماران می شود
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

مطالعات جدید نشان داده که ویروس کووید 19 ممکن است در برخی بیماران موجب التهاب طولانی مدت غذه تیروئید شود. التهاب تیروئید با الودگی های ویروسی موردی کمیاب نیست ولی این مشکل معمولا  بعد از مدت کوتاهی حل می شود. اما ویروس کرونا موردی متفاوت است.

بهار سال گذشته، مطالعاتی در بیمارستان Granda Policlinico در ایتالیا نشان داد که حدود 15 درصد بیماران مبتلا به کووید 19 با نوسانات هورمونی روبرو بوده اند، که این نوسان ها به التهاب غده تیروئید ربط داده شده است. در مطالعات جدید حدود یک سوم شرکت کنندگان مبتلا به کووید، تا سه ماه بعد از بیماری به التهاب تیروئید دچار بوده اند، و این التهاب با بازگشت فعالیت تیروئید به حالت عادی نیز همچنان ادامه داشته است. التهاب تیروئید که تیروئیدتیس نیز نام دارد، در افرادی که ابتلای شدید به ویروس کرونا داشته اند، بیشتر دیده شده است.

همانطور که گفته شد التهاب این غده به دلیل آلودگی ویروسی امر جدیدی نیست، ولی موضوعی که محققان را متعجب کرده تفاوت التهاب ویروس کرونا با دیگر ویروس هاست. محققان گزارش داده اند این التهاب با هیچ گونه دردی همراه نیست و بیشتر در مردان دیده شده است. این مطالعات برای درک بیشتر و اطمینان از اینکه این التهاب موجب خسارت های بیشتر و بیماری های تیروئیدی طولانی مدت نمی شود، ادامه دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *