• 3 اردیبهشت 1403
chatgpt
زمان مطالعه: 6 دقیقه

از زمان عرضه ChatGPT چند ماهی می گذرد. از آن زمان دیگر شخصی در فضای مجازی نمانده که با آن آشنا نباشد و یا نام آن را نشنیده باشد. بیشتر داستان ها و بحث و گفتگو هایی که درباره هوش مصنوعی می شنویم به دو صورت ختم می شود. یک دسته اعتقاد دارند که AI یک ابزار بسیار پرکاربرد است که میتواند زندگی ما را بهبود ببخشد. از طرف دیگر برخی بر این باورند که می تواند ما را در مسیری شوم قرار دهد که ممکن است پایان نسل بشریت را رقم بزند.

چه هوش مصنوعی باعث شود زندگی انسان به یک یوتوپیا (بهشت بی نقص؟) تبدیل شود و از کارهای طاقت فرسا آزاد شویم، و چه باعث شود برای بقای بشریت به جنگ با ترمیناتورها برویم، در آینده مشخص می شود. اما در حال حاضر با یک ابزار پر استفاده و جالب سروکار داریم.

پتانسیل بی پایان یک هوش مصنوعی

در نظر داشته باشید که ChatGPT بدون مشکلات متعدد نیست. این برنامه دارای برخی  اشتباهات است و هر چیزی را که تولید می کند باید با کمی شک و تردید بررسی کنیم. البته برخی از افراد نیز برای توصیه های پزشکی و یا قانونی از ChatGPT استفاده می کنند. باید به این افراد یادآور شویم، با اینکه این هوش مصنوعی در ارائه چنین توصیه های بسیار جالب توجه عمل می کند، اما بهتر است آن را با یک دکتر، وکیل یا تراپیست اشتباه نگیریم. اگر با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می کنید، در حال حاضر انسان های متخصص بهترین مراجع برای رفع این مشکلات هستند. هوش مصنوعی هنوز به مرحله جایگزینی مشاغل مهم و حساس نرسیده است.

استفاده های معمولی مثل نوشتن و تولید محتوا به یکی از استفاده های شناخته شده برای ChatGPT تبدیل شده است، اما افرادی هستند که استفاده های جالب تر و کمتر دیده شده از این هوش مصنوعی می کنند. در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

نامه ای حرفه ای برای رفع جریمه

most likely places nyc parking ticket 06 1024x682 - استفاده های جالب از ChatGPT که شاید از آن اطلاع نداشته باشید

همانطور که گفتیم، مشکلات قانونی مهم و حساس در زندگی بهتر است توسط یک وکیل برطرف شود، اما اگر مشکل یک مسئله پیش پا افتاده مثل جریمه پارکینگ است، ChatGPT می تواند کمک جالبی باشد.میلی هولتون (Millie Houlton) یک دانشجوی انگلیسی به تازگی چنین استفاده ای از این هوش مصنوعی کرده است. این دانشجو که خودرو خود را در روبروی محل اقامت خود در نزدیکی دانشگاه York پارک میکرده، از او خواسته شده تا خودروی خود  را به علت تعمیرات جاده ای به نقطه ای دیگر منتقل کند. هولتون تصمیم میگیرد که  خودرو را در پشت ساختمان خود پارک کند که منجر می شود پلیس او را به مبلغ 60 پوند جریمه کند.

60 پوند مبلغی نیست که بخواهیم برای آن یک فرد متخصص استخدام کنیم. استفاده از ChatGPT در چنین موقعیتی برای نوشتن یک نامه حرفه ای برای رفع جریمه، ایده جالبی است که هولتون از آن استفاده کرده است. همانطور که شاید مطلع باشید، در انگلستان برای پارک در محل های مخصوص خودرو، نیاز به مجوز پارک دارید که می توان آن را هزینه پارکینگ خطاب کرد. محل پارک خودرو باید در مکان های خط کشی شده مخصوص باشد که در کنار بسیاری از جاده ها قرار دارد. هولتون برای پارک خودرو در محل های مخصوص مجوزی دوساله تهیه کرده بود، اما این خط کشی به دلیل فرسایش پاک شده بود.در نتیجه افسر پلیس نیز او را جریمه کرد.

 پس از این اتفاق هولتون تصمیم میگیرد که جزییات رخداد را برای ChatGPT تعریف کند و این هوش مصنوعی نیز اقدام به نوشتن نامه ای حرفه ای برای رفع جریمه می کند.خوشبختانه  نقشه هولتون به ثمر  میرسد و جریمه او بخشیده می شود.

ChatGPT در نقش آفرینی

warhammer the horus heresy age of darkness gameplay battle 1024x576 - استفاده های جالب از ChatGPT که شاید از آن اطلاع نداشته باشید

اگر از طرفداران Dungeons and Dragons و بازی های نقش آفرینی هستید، ChatGPT میتواند یک یار مناسب برای شما باشد. ورودی های اولیه ای که به ChatGPT در این زمینه داده می شود بسیار مهم است. در مرحله پایه و ابتدایی شما میتوانید به این هوش مصنوعی اعلام کنید که قصد نقش آفرینی دارید و سپس سناریویی پیش فرض برای آن تعریف کنید. اما می توان قدم را بسیار فراتر نیز گذاشت.

کاربران Reddit اقدام به نوشتن یک سری ورودی نقش آفرینی پیش فرض  برای این هوش مصنوعی کرده اند که بر اساس سیستم عمومی نقش آفرینی جهانی (GURPS) نوشته شده است. این اصطلاح برای افراد آشنا با بازی های نقش آفرینی رومیزی بسیار آشناست. مانند تمامی بازی های نقش آفرینی رو میزی، کاربر می تواند اکشن های خود را انتخاب کند و سپس موفقیت و یا شکست این اکشن بر اساس Stat های شخص و همچنین انداختن تاس مشخص می شود. شما میتوانید این ورودی ها را به دلخواه خود تنظیم کنید و شرایط را برای خود سفارشی سازی کنید.

استفاده از ChatGPT برای نقش آفرینی نکات مثبت و منفی خود را دارد. زمانی که درست کار می کند، شما با یک نقش آفرینی بدون مرز و بوم سروکار دارید. اگر شخصیت شما در مسیر خود با راهزن ها روبرو شود و بخواهد با انگشت کردن در چشمشان آن ها شکستشان دهد، هوش مصنوعی این موضوع را کاملا جدی میگیرد. اما متاسفانه حافظه محدود این AI در بازی های طولانی مشکل ساز می شود. اگر نقش آفرینی شما چند هزار کلمه به طول بیانجامد، این هوش مصنوعی دیگر اتفاقات اول بازی را به خاطر نخواهد داشت.

استفاده از دیگر هوش های مصنوعی

316b0d3b 591e 455f b721 beaba73d0a0a 2400x1100 1024x469 - استفاده های جالب از ChatGPT که شاید از آن اطلاع نداشته باشید

زمانی که با هوش مصنوعی های مدرن کار میکنیم، ورودی هایی که به این ابزار می دهیم بسیار مهم هستند. در حدی که برخی شرکت ها در حال استخدام “مهندس ورودی هوش مصنوعی” با حقوق های بسیار بالایی هستند. ورودی ها زمانی که میخواهیم از یک هوش مصنوعی تولید کننده (مثل تولید عکس و نقاشی) استفاده کنیم اهمیت بیشتری پیدا می کند.  اگر میخواهید تصویری که در ذهن دارید را تحویل بگیرید باید از رشته این درست از کلمات استفاده کنید. در غیر این صورت ممکن است با یک تصویر تار، عجیب و با موجودی وحشتناک که سه دست و 6 چشم دارد روبرو شوید.

خوشبختانه برای گرفتن نتایج خوب نیاز ندارید تا در حد حرفه ای ورودی استخراج کنید. ChatGPT میتواند به شما کمک کند. تنها چالش در این زمینه گرفتن ورودی های درست از آن است. سپس می توانید آن را در پلتفرم های تولید تصویر مثل Stable Diffusion, Dall-E و یا Midjourney استفاده کنید. به گفته Stable Diffusion Art بهترین روش برای تولید ورودی از طریق ChatGPT دادن نمونه ای خوب از یک ورودی به آن و سپس درخواست ورودی های مشابه بیشتر است.

ورودی های مناسب را یا میتوانید در Reddit بیابید و یا از طریق جستجوی گوگل پیدا کنید. سپس آن را به نیاز خود تغییر دهید. نکته مثبت استفاده از ChatGPT در این زمینه، امکان تولید چندین ورودی با کیفیت با سرعت بالا است تا بتوان نتیجه مناسبی گرفت. همینطور میتوانید از هوش مصنوعی بخواهید تا یک ورودی از پیش تعریف شده توسط شما تغییر دهد تا نمونه ای متفاوت یا بهتر تولید کند.

داستان سرایی و شخصیت پردازی

novels 1024x434 - استفاده های جالب از ChatGPT که شاید از آن اطلاع نداشته باشید

برخلاف برخی گزارشات، ChatGPT در حال حاضر توانایی نوشتن یک رمان را ندارد. یا بهتر بگوییم توانایی نوشتن رمانی جالب را ندارد. البته مواردی هست که افراد توانسته اند داستان های کوتاه تولید کنند و حتی برخی را در آمازون برای فروش بگذارند. همانطور که میتوانید حدس بزنید این داستان ها جذابیتی ندارند و بیشتر جنبه آزمایشی دارند. این هوش مصنوعی دارای محدودیت حافظه است و هر داستانی بیشتر از سه هزار کلمه از مسیر اصلی خود خارج می شود. جدا از این، به دلیل اینکه ChatGPT با مدل زبانی بسیار بزرگی کار می کنند، هر داستانی که برایتان تولید کند بسیار کلیشه ای خواهد بود.

اما تمام این موارد به این معنی نیست که هوش مصنوعی نمیتواند در نوشتن یک داستان خوب به شما کمک کند. GPT میتواند برای پیشنهاد دادن نام شخصیت ها، مکان ها و یا نوع شخصیت ها  ابزار بسیار خوبی باشد. مخصوصا برای شخصیت ها و یا اتفاقات پس زمینه که در تمرکز داستان قرار ندارند. میتوان از ChatGPT خواست تا شخصیت و داستانی کوتاه برای یک شخص را تعریف کند و شما به نیاز خود آن را تغییر دهید.

همانطور که در بخش های قبلی هم گفته شد، قابلیت های نقش آفرینی این هوش مصنوعی بسیار قوی است. اگر نمی توانید تصمیم بگیرید چه اتفاقی برای یک شخصیت خواهد افتاد، میتوانید با استفاده از ChatGPT به نقش آفرینی بپردازید. خود را به جای شخصیت قرار داده و از هوش مصنوعی بخواهید تا مسیر داستان را بر اساس تصیمامت شما برایتان تعیین کند.

نجات یک زندگی با ChatGPT

2021 a guide to veterinary prescription label requirements 1024x577 - استفاده های جالب از ChatGPT که شاید از آن اطلاع نداشته باشید

با اینکه نباید از هوش مصنوعی ساخته شده توسط OpenAI به عنوان یک مرجع برای توصیه های پزشکی استفاده کرد، اما موقعیت هایی وجود دارد که ما ناچار هستیم به روش های دیگر تکیه کنیم. یکی از کاربران توییتر توانسته با استفاده از تشخیص ChatGPT جان سگ خود را نجات دهد.

این شخص با نام کاربری کوپر تعریف می کند، که سگ خود را برای درمان به دامپزشکی برده است و تشخیص داده شده که سگ به بیماری منتقل شده از طریق کنه (tick-borne disease) مبتلا شده است. دامپزشک مراحل درمان سگ را آغاز کرده اما پس مدتی حال سگ بدتر شده است. تصمیم دامپزشک برای مانیتور کردن وضعیت سگ برای کوپر کافی نبوده است و تصمیم می گیرد به یک دامپزشکی دیگر مراجعه کند. پیش از مراجعه، کوپر اطلاعات آزمایش خون سگ و وضعیت آن  را در ChatGPT وارد می کند.

دو نوع از بیماری های پیشنهاد شده توسط ChatGPT به لطف آزمایش های انجام شده بر روی سگ از لیست خارج می شوند و تنها یک مورد در لیست باقی می ماند.  IMHA که از بیماری منتقل شده از کنه نشات میگیرد. وقتی کوپر سگ را به دامپزشک جدید می برد، از آن های در مورد IMHA سوال می کند. به همین دلیل آزمایشات بیشتر و متفاوتی بر روی سگ صورت میگیرد. در نهایت مشخص می شود که تشخیص GPT درست بوده است. در حال حاضر سگ مراحل درمان را طی می کند.

لازم به ذکر است که نسخه 3.5 هوش مصنوعی GPT توانایی چنین تشخیصی را نداشته است و این قابلیت از نسخه 4 به آن اضافه شده است. همچنین فراموش نکنید که کوپر تنها به استفاده از هوش مصنوعی تکیه نکرده است. بهترین کار پرسش از متخصص دوم و یا حتی سوم است. چه این تشخیص درباره خودتان باشد و چه برای حیوان خانگیتان.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *