• 23 خرداد 1403
1628354565 caltech solar panels resize md - تولید انرژی الکتریکی پاک خورشیدی در فضا و انتقال آن توسط امواج مایکرویو به زمین توسط شرکت Caltech
زمان مطالعه: 2 دقیقه

این موضوع یک داستان علمی تخیلی است: صفحات خورشیدی در فضا که نیروی مستقیم خود را به زمین می رسانند ، کره زمین را به انرژی تجدیدپذیر پاک و مقرون به صرفه مجهز می کنند. با این حال ، به زودی می تواند به واقعیت تبدیل شود.

Caltech به تازگی 100 میلیون دلار بودجه برای پروژه انرژی خورشیدی فضایی (SSPP) دریافت کرده است. این پروژه توسط Caltech چنین توصیف می شود: “جمع آوری انرژی خورشیدی در فضا و انتقال انرژی به صورت بی سیم به زمین از طریق مایکروویو باعث می شود که قدرت زمینی بدون تأثیر آب و هوا یا زمان روز (وجود خورشید) باشد. انرژی خورشیدی می تواند به طور مداوم در هر نقطه از زمین در دسترس باشد.”

هری اتواتر ، محقق SSPP در بیانیه مطبوعاتی Caltech در این مورد گفت: “این پروژه بلند پروازانه یک رویکرد دگرگون کننده برای برداشت مقیاس وسیع از انرژی خورشیدی برای زمین است که بر نیاز به ذخیره انرژی غلبه می کند.”

نقطه عطف آینده
و SSPP در حال نزدیک شدن به یک نقطه عطف مهم است: راه اندازی آزمایشی نمونه های اولیه چند منظوره که نشان دهنده نور خورشید و تبدیل آن به انرژی الکتریکی ، انتقال بی سیم انرژی در فضای آزاد با استفاده از توان الکتریکی فرکانس رادیویی (RF) و استقرار ساختارهای فوق سبک که برای ادغام آنها استفاده می شود.

این پروژه بدون محدودیت نیست. در حال حاضر ، محققان هنوز در حال کار روی راه هایی برای جمع آوری انرژی کافی هستند که در وهله اول ارزش انجام آن را دارد. آنها همچنین در حال کار بر روی راه هایی برای ارسال این انرژی به سطح هستند به گونه ای که بیشتر آن انرژی در راه خود از دست نروند.

پنل خورشیدی کاملا شفاف: آیا پنجره ها در آینده برق تولید خواهند کرد؟
> > >

اما این پتانسیل فوق العاده ای دارد و می تواند زودتر از آنچه انتظار می رفت راه اندازی شود.

مدیر اجرایی ایرانی این پروژه علی حاجی میری به TechCrunch گفت: 

” شروع این پروژه در حال حاضر انتظار می رود سه ماهه اول 2023 باشد.” این شامل چندین تظاهرکننده برای تأیید فضا از فناوری های کلیدی دخیل در این تلاش است ، یعنی انتقال قدرت بی سیم در فاصله ، فوتوولتائیک های انعطاف پذیر سبک وزن و ساختارهای فضایی قابل انعطاف. “
حاجی میری افزود: “سیستم نهایی متشکل از چندین ماژول قابل استقرار در پرواز نزدیک و همزمان با یکدیگر عمل می کند.” “هر ماژول چند ده متر در طرف است و سیستم را می توان با افزودن ماژول های بیشتر در طول زمان ایجاد کرد.”پروژه های مشابه دیگری نیز در حال انجام است ، بنابراین زمان مشخص می کند که کدام پروژه ابتدا راه اندازی می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *