1609502745 wooden satellite 768x768 1 - امکان ساخت ماهواره های چوبی تا سال 2023
زمان مطالعه: 2 دقیقه

ساخت ماهواره های چوبی، ایده عجیبی که ممکن است در تمیز نگه داشتن مدار زمین مشکل گشا باشد.

انسان ها نه تنها در آلوده کردن زمین مهارت دارند و هر روز صدمه بیشتری به اکوسیستم زمین میزنند، بلکه این آلودگی را با خود با فضا و خارج جو زمین نیز برده اند. درحال حاضر در خارج جو زمین هزاران قطعه دور انداخته شده از فضاپیما ها و ماهواره ها بی هدف به طور زمین میچرخند. این ذرات هم میتوانند برای زمین مشکل ساز باشند و هم برای ماهواره ها و فضا پیماهای فعال دور زمین.

1609502774 7884542 3x2 xlarge - امکان ساخت ماهواره های چوبی تا سال 2023

به گزارش مجله تکنولوژی هاسترتک ، ناسا مدتی قبل برنامه های جالبی برای پاکیزه نگه داشتن فضا داشت که این برنامه ها همچنان درحال آزمایش و به اجرا رسانی هستند. دانشگاه کیوتوی ژاپن به همکاری کمپانی Sumitomo یکی از بزرگترین کمپانی های الوار و چوب در ژاپنT ایده جالبی برای حل مشکل داشته اند. جواب این تیم برای این مشکل ساخت ماهواره های چوبی است که پس از ورود دوباره به جو زمین بر اثر حرارت استهکاک سوخته و کاملا از بین میروند، در نتیجه کمترین الودگی را به جای میگذارند. این راه حل همچنین به این معنی است که کمترین میزان خرده زیر از ماهواره ها به سمت زمین بازمیگردد و ریسک برخورد با زمین را کمتر میکند.

Takao Doi یکی از پروفسوران دانشگاه کیوتو که قبلا از ایستگاه فضایی بین المللی نیز دیدن کرده است بیان کرده:

ما نگران این موضوع هستیم که وقتی ماهواره ها به جو زمین برمیگردند، در مسیرشان سوخته و ذرات المینیوم اکسید ریزی را منتشر میکنند که سال ها در جو زمین باقی می ماند.

این برنامه در حال حاضر راه اندازی شده و اولین قدم برای آن تحقیقات درمورد نوع چوبی است که برای ساخت این ماهواره ها مناسب باشد. کشف این موضوع از بزرگترین بخش های این پروژه است. طی این آزمایش ها باید چوب های جنس مختلف مورد بررسی قرار بگیرند، تا مشخص شود چه نوع از آن میتواند در مقابل تغییرات دمای فضا و نور خورشید در خارج جو مقاومت کند. بعد از این مرحله نوبت به ساخت مدل مهندسی این ماهواره ها و در نهایت ساخت سیستم پرواز آن می رسد.

اولین تصاویر از خورشید توسط ماهواره ناسا GOES-18
> > >

1609502719 5602dc81bd86ef13008bc817 - امکان ساخت ماهواره های چوبی تا سال 2023

سوالات زیادی درمورد این کانسپت در ذهن ما وجود دارد، به طور مثال چگونه از این چوب ها در مرحله پرتاب ماهواره ها و خروج از جو محافظت خواهد شد؟ این طرح ممکن است هیچ وقت به طور کامل عملی نشود، ولی در حال حاضر حدود 6000 ماهواره در جو زمین درحال چرخش هستند که حدود 60% آنها از رده خارج شده است. چندی پیش نیز اعلام شد که ایلان ماسک قصد راه اندازی طرحی به نام Starlink satelites را دارد، که زنجیره ای از ماهواره ها در فضا هستند. این طرح اگر عملی شود فقط به تعداد این زباله های فضایی اضافه میکند و باید برای آن چاره ای اندیشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *