• 25 فروردین 1403
هپتیک تاچ چیست و چه کاربردی هایی دارد؟
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اگر به خاطر داشته باشید شرکت اپل قبلاً قابلیتی به نام 3D Touch یا لمس سه بعدی را به کار گرفته بود، که اولین بار در اواخر سال 2015 با سری آیفون 6 اس معرفی شد. این ویژگی عملکردهای حساس به فشار را امکان پذیر می کرد، مانند نگه داشتن یک دکمه به آرامی برای نگاه سریع به محتویات پنجره بدون نیاز به باز کردن و ورود کامل به اپلیکیشن.

قابلیت لمسی هپتیک یا  Haptic Touch که برای فعال شدن، بجای رسیدن به یک سطح خاص از فشار، نیاز دارد تا یک دکمه به مدت زمان معینی نگه داشته شود،  جایگزین لمس سه بعدی در سری آیفون 11 اپل و فراتر از آن شد. این قابلیت اگرچه از سطوح مختلف میزان فشار لمس را پشتیبانی نمی کند، اما می تواند اکثر عملکردهای مشابه را ارائه دهد.

با فناوری هپتیک تاچ، می‌توانید آیکون برنامه را به مدت چند ثانیه فشار دهید تا زمانی که گوشی آیفون شما با لرزشی خفیف یک منوی کشویی تازه با چند گذینه را در اختیارتان بگذارد. البته در صورتی که نرم افزار و اپلیکیشن مورد نظر از هپتیک پشتیبانی کند.

در برخی موارد، هپتیک ممکن است به اندازه لمس سه بعدی سریع یا پرکاربرد نباشد، اما جدا از قابلیت نگاه سریع به محتویات یک اپلیکیشن بدون باز کردن آن میتوان ادعا کرد که تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

هر دو ویژگی از موتور تپ تیک (Taptic Engines) اپل استفاده می‌کنند وبا تکیه به بازخورد لمسی یا Haptic Feedback  متوجه می شود که کاربر یک دکمه را سخت فشار داده است و یا به مدت طولانی فشار داده است.

شایعه: LG به زودی بازار گوشی های هوشمند را ترک خواهد کرد
> > >

البته میتوان گفت،فراخوانی Haptic Touch به عنوان یک قابلیت جدید، احتمالاً بیشتر یک ترفند بازاریابی بود تا یک ابتکار واقعی تا به آیفون های 11، 12 و یا 13 یک قابلیت “جدید” داده باشند.

استفاده های هپتیک تاچ چیست؟

what can you do with haptic touch 1659564656 - هپتیک تاچ چیست و چه کاربردی هایی دارد؟

به صورت تئوری، هپتیک تاچ می‌تواند به شما این امکان را بدهد که کارهای خاصی را سریع‌تر از قبل انجام دهید. اگر برنامه‌ای از این قابلیت پشتیبانی کند، می‌توانید آیکون یا میانبر آن را فشار داده و نگه دارید تا منویی باز شود که فوراً شما را به یک پنجره خاص در برنامه، مثل صفحه تنظیمات آن می‌برد.

با استفاده از لمس سه بعدی آیفون که به آن اشاره کردیم، قبلاً باید انگشت خود را به شدت روی آیکون فشار میدادید تا به نتیجه ای مشابه برسید. اکنون، تنها کاری که باید انجام دهید این است که انگشت خود را روی یک آیکون نگه دارید تا زمانی که برنامه فعال یا پنجره ای با گزینه هایی برای انتخاب ایجاد شود.

به طور مثال برای فعال کردن آیکون چراغ قوه یا دوربین که بر روی صفحه قفل گوشی های آیفون قدیمی تر وجود داشت، می بایست آن ها را محکم فشار میدادید در صورتی که در مدل های مجهز به هپتیک تاچ لمس آن برای چند لحظه کافی است. همچنین می‌توانید دکمه فاصله (Space bar) روی صفحه‌کلید را نگه دارید تا به صفحه‌ای تبدیل شود که به شما امکان می‌دهد در هر متنی که در حال تایپ کردن آن هستید به جلو و عقب بروید.

نکته جالب اینکه برای سفارشی سازی مدت زمانی که طول می کشد تا هپتیک تاچ فعال شود میتواید به صفحه Settings -> Accessibility -> Touch -> 3D & Haptic Touch مراجعه کنید و با دسترسی به بخش Touch Duration دو حالت سریع و آهسته را برای آن انتخاب کنید.

معرفی گوشی تاشوی سامسونگ گلکسی Z Fold 4
> > >

میانبر های هپتیک تاچ

haptic touch shortcuts 1659564656 - هپتیک تاچ چیست و چه کاربردی هایی دارد؟

اپلیکیشن‌ها به‌طور پیوسته در حال رشد هستند و پشتیبانی از قابلیتی مثل هپتیک تاچ به مرور زمان به تک تک آن ها اضافه می شود، اما اقدامات محدودی وجود دارد که ممکن است برای هر کاربر آیفون 11، 12 یا 13 که می‌خواهد حداکثر استفاده را از ویژگی هپتیک تاچ را ببرد مفید باشد.

به عنوان مثال، با نگه داشتن آیکون برنامه Texts، می توانید به سرعت برای هر کسی که اخیراً پیامک ارسال کرده اید، پیامک ارسال کنید. همچنین نگه داشتن آیکون تقویم، این امکان را میدهد که یک رویداد جدید را بدون نیاز به مراجعه به مستقیم به آن قابلیت در اپلیکیشن Calender ایجاد کنید.

اگر آیکون Phone را نگه دارید، می توانید آخرین تماس خود را مشاهده کنید، جدیدترین پست صوتی خود را بررسی کنید یا بلافاصله یک مخاطب جدید ایجاد کنید. به طور مشابه، منوی میانبرهای برنامه Photos می تواند شما را مستقیماً به عکس های مورد علاقه خود یا عملکرد جستجو ببرد.

به طور کلی، هپتیک تاچ قابلیت های گسترده ای دارد  و احتمالا با عرضه گوشی آیفون 14 اپلیکیشن ها و قابلیت های جدید دیگری نیز به آن اضافه خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *