• 6 اردیبهشت 1403
1609692894 kojima metal gear - چرا ساخت Metal Gear Solid 6 دور از ذهن به نظر می رسد؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه

بعضی از طرفداران سرسخت متال گیر سالید، ته دلشان به روزی امیدوارند که خبری رسمی از نسخه ششم این فرنچایز محبوب منتشر شود. اما ظاهرا برآورده شدن چنین خواسته ای هنوز دور از واقعیت به نظر می رسد.

شاید در میان تمام عناوین مهیجی که قرار است در سال 2021 منتشر شوند، جای یک فرنچایز قدیمی و محبوب بسیار خالی باشد و آن چیزی نیست جز متال گیر سالید.

متاسفانه، پس از آنکه هیدئو کوجیما شرکت کونامی را ترک کرد و بعد از آن بازی Metal Gear Survive منتشر شد، سری متال گیر سالید تا به امروز روی هوا معلق مانده و تکلیف آن هنوز مشخص نیست.

حالا با ظهور نسل جدید کنسول ها و تکنولوژی های قدرتمند کامپیوتر شخصی که قادرند جلوه های زیباسازی و سینماتیک بازی ها را تا حد چشمگیری افزایش دهند (و این سبک سینماتیک هم چیزیست که کوجیما در ساخت آن کاملاََ زبده است)، شاید امیدواری طرفداران نسبت به شنیدن خبری تازه درباره ساخت نسخه ای جدید از سری متال گیر کمی بالا تر رفته باشد، اما با توجه به این مسئله که کوجیما دیگر در کونامی حضور ندارد و حق امتیاز سری متال گیر هنوز در دست این شرکت است، شرایط پیچیده تر از آن است که ما به سادگی بخواهیم منتظر شنیدن خبر جدیدی از ساخت یک نسخه جدید متال گیر باشیم.

اولین تریلر Death Stranding 2 نمایش داده شد
> > >

وقتی که Kojima Productions کونامی را ترک کرد

1609693029 kojima productions staff - چرا ساخت Metal Gear Solid 6 دور از ذهن به نظر می رسد؟

استودیو Kojima Productions حدود 5 سالی می شود که از شرکت کونامی جدا شده است. مدت کمی پس از انتشار بازی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain خبری مبنی بر اتمام همکاری هیدئو کوجیما با شرکت کونامی به رسانه ها رسید که این خبر طی چند ساله گذاشته مرتباََ تحت گزارش و بررسی بود زیرا اتفاق بزرگی در دنیای ویدئو گیم به شمار می رفت.

بعضی از گزارش ها مدعی بودند که مسئولین کونامی با هیدئو کوجیما به شدت غیر حرفه ای برخورد می کردند و بعضی گزارشات دیگر، علاوه بر کونامی خود کوجیما را هم به خاطر ضعف های مدیریتی اش مقصر می دانستند.

اما به هر حال، این مسئله هیچ وقت پایان مسالمت آمیزی نداشت. (اگرچه کوجیما دیگر راجع به این موضوع صحبت زیادی نمی کند و به نظر می آید که او خواهان فراموش کردن این قضایاست.) خیلی از هواداران نیز، این اختلافات را یکی از عوامل اصلی پایان نا امید کننده بازی فانتوم پین می دانند (که به خاطر اختلافات مذکور، چپتر سوم بازی در آن گنجانده نشده بود). تا کنون هیچ بیانیه یا خبری رسمی ـی چه از طرف شخص کوجیما و چه از طرف کونامی مبنی بر ساخت متال گیر جدید منتشر نشده است. شاید بتوان مدعی شد که شرکت کونامی با ساخت عنوانی مستقل از سری متال گیر و بدون حضور کوجیما (Metal Gear Survive)، حتی بیشتر از قبل سری MGS را زیر سایه ای از ابهام فرو برد.

کونامی با ساخت Metal Gear Survive صدمه سختی بر سری Metal Gear وارد کرد

1609693048 metal gear survive - چرا ساخت Metal Gear Solid 6 دور از ذهن به نظر می رسد؟

امکان دارد که از همان وهله اول با انتشار Metal Gear Survive شانس ساخت متال گیر سالید 6، چه با کوجیما پروداکشنز و چه بدون آن، از بین رفته باشد. ساخت عنوانی سرهم بندی شده به نام Metal Gear Survive، لکه سیاهی را در کارنامه سری Metal Gear به وجود آورد. بازی Metal Gear Survive با وام گرفتن از شهرت این سری و انجنین گرافیکی فاکس، اولین و آخرین تلاش کونامی برای ساخت یک متال گیر بدون کوجیما بود که در بدو تولدش شکست خورد.

اولین تریلر Death Stranding 2 نمایش داده شد
> > >

البته منظور از این صحبت آن نیست که کوجیما ابر نابغه ایست که بدون حضور او شانس ساخت هرگونه متال گیر سالید موفقی تا ابد غیر ممکن خواهد بود، بلکه تاکید بر نظارت و حضور قابل توجه وی بر مجموعه ایست که خود خالق آن بوده است.

 

کوجیما پروداکشنز به متال گیر نیاز ندارد

1609693141 hideo kojima kojima productions statue - چرا ساخت Metal Gear Solid 6 دور از ذهن به نظر می رسد؟

نکته مهم دیگری که در رابطه با ساخت متال گیر جدید وجود دارد (چه آن متال گیر، دنباله بازی فانتوم پین باشد و یا چه ادامه ی داستان پیشین متال گیر 4) آن است که استودیو کوجیما پروداکشنز به دنبال خلق ایده های نوین و IP های کاملاََ جدید است و متاسفانه به نظر می رسد که آن ها نیاز و رغبتی برای ساخت نسخه ای جدید از متال گیر در خود نمی بینند.

در سال 2019 با ساخت و عرضه بازی Death Stranding، که نظرات مثبت و منفی زیادی را از جانب طرفداران به خود جلب کرد، استودیوی کوجیما پروداکشنز به دوره ای از استقلال فکر و ایده دست یافت که بیشتر با باز خورد های مثبت و موفقیت آمیز همراه بود تا نظرات منفی. بنابر این، احتمالات بر سر دنباله بازی Death Stranding و یا ساخت یک IP تازه بیشتر می باشد تا ساخت نسخه ای دیگر از سری متال گیر.

مسلماََ برای طرفداران متال گیر سالید، ساخت عنوانی جدید با همکاری مجدد کوجیما پروداکشنز و کونامی، می تواند بهترین خبر ممکن باشد. اما اگر این اتفاق هم رخ ندهد، همه ما می دانیم که هیدئو کوجیما عاشق استفاده از ایده های استفاده نشده و دست نخورده است. همانطور که در بازی Death Stranding شاهد جزئیاتی بودیم که ایده اصلی آن ها از سری Silent Hills نشأت می گرفت.

اولین تریلر Death Stranding 2 نمایش داده شد
> > >

با توجه به این موضوع، امکان دارد که کوجیما از ایده های بنیادینی که برای ساخت دنباله ی بازی فانتوم پین و یا یک متال گیر جدید در سر داشته، در بازی دیگری تحت عنوانی تازه، استفاده کند. اما با این تفاسیر، هنوز آینده میسری برای Metal Gear Solid 6 در چشم انداز مان وجود ندارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *