• 3 اردیبهشت 1403
میزبانی وب چیست
زمان مطالعه: 8 دقیقه

ما در این مقاله میزبانی اشتراکی، گواهینامه های SSL، زمان آپدیت سرور و موارد دیگری را که باید بدانید را توضیح می دهیم. در کل اینکه میزبانی وب چیست؟

آیا به راه اندازی وب سایت خود، برای کسب و کار، هنر یا وبلاگ نویسی فکر می کنید؟ اگر اخیراً یک کسب و کار جدیدی راه اندازی کرده اید، یک وب سایت می تواند به نشان دادن محصولات شما به مشتریان کمک کند. شاید شما به دنبال یک حرفه هنری هستید و می خواهید یک نمونه کار دیجیتال برای نشان دادن کار خود داشته باشید. یا فقط می خواهید وارد وبلاگ نویسی شوید.

مهم نیست دلیل شما چیست، ما راهنمای چیزهایی را که باید در مورد میزبانی وب بدانید گردآوری کرده ایم تا به شما در انتخاب بهترین خدمات و برنامه ریزی برای نیازهایتان کمک کنیم. پس از پایان خواندن این مطلب، می توانید با اطمینان تصمیم بگیرید تا وب سایت خود را در کمترین زمان راه اندازی، کنید.

سرویس میزبانی وب چیست ؟

شرکت های خدمات میزبانی وب، سرویس دهنده هایی هستند که سرورهایی را در اختیار دارند که داده‌های سایت های مختلف در آن ذخیره می‌شود تا آن وب‌سایت‌ها در اینترنت قابل دسترسی باشند. سرورها را به عنوان ساختمان های آپارتمانی در نظر بگیرید و خدمات میزبانی وب صاحبخانه است. به زبان ساده شما اساساً برای وب سایت خود (آپارتمانی که مثال زده شد) اجاره می دهید تا روی این سرورها زندگی کنید و به منابع دسترسی پیدا کنید.

datacenter - میزبانی وب چیست: همه آنچه باید قبل از راه اندازی سایت خود بدانید

آشنایی با برنامه های میزبانی وب اولیه

اهدافی که برای وب سایت خود در نظر گرفته اید به تعیین اینکه کدام برنامه میزبانی وب برای شما بهترین است کمک می کند. در اینجا سه مورد از طرح های اساسی آورده شده است.

 

هاست اشتراکی

با میزبانی اشتراکی، داده های سایت شما در کنار سایر سایت ها در یک سرور ذخیره می شود. همه سایت ها از منابع یکسانی استفاده می کنند، بنابراین اگر یک سایت ترافیک بیشتری دریافت کند، اکثر منابع را اشغال می کند. در نتیجه، سرعت سایت شما ممکن است کاهش یابد زیرا سایت دیگری شاهد افزایش ترافیک است. به همین دلیل، اگر برای اولین بار است که یک وب سایت راه اندازی می کنید یا انتظار ترافیک زیادی ندارید، برنامه های هاست اشتراکی بهترین هستند.

هاست ابری

بر خلاف هاست اشتراکی، میزبانی وب ابری به شما این امکان را می دهد تا حداقل منابع که نیاز دارید به وب سایت شما اختصاص داده شود، فارغ از اینکه دیگر سایت های روی سرور از چه میزان منابع استفاده می کنند. همین امر خیال شما را از سرعت و کارایی تضمین شده وب سایت خود راحت می کند.

میزبانی VPS

میزبانی سرور خصوصی مجازی یک پله بالاتر از برنامه های میزبانی مشترک است: سروری که سایت شما در آن قرار دارد به طور مجازی پارتیشن بندی شده است، بنابراین احساس می شود سایت شما در سرور خودش ذخیره شده است – اساساً در حباب خودش با منابع خودش. میزبانی VPS باعث پایداری سایت شما در مقایسه با هاست اشتراکی می شود. اگر شما یک کسب و کار کوچک دارید یا در تلاش برای فروش آثار هنری هستید و نمی توانید سرعت سایت خود را در یک سرور اشتراکی تضمین کنید، میزبانی VPS انتخاب خوبی است.

 

اگر نخواهم سروری را با دیگران به اشتراک بگذارم چه؟

در این صورت، برنامه های میزبانی اختصاصی راه حل نهایی هستند. در حالی که هاست اشتراکی و VPS داده های سایت شما را روی سروری با سایت های دیگر قرار می دهد، برنامه های هاست اختصاصی کل سرور یا سرورها را در اختیار شما قرار می دهد. این طرح ها بیشترین منابع را به وب سایت شما ارائه می دهند و به آن کمک می کنند تا حجم زیادی از ترافیک را مدیریت کند. با این حال، فضا و منابع اضافی به این معنی است که این طرح ها گران تر هستند. اگر یک سازمان یا تجارت بزرگ را اداره می کنید، یک سرور اختصاصی می تواند قابلیت اطمینان مورد نیاز شما را فراهم کند.

 

میزبانی نمایندگی فروش چیست؟

میزبانی Reseller جایی است که کاربران خدمات میزبانی وب را به صورت عمده و معمولاً با تخفیف خریداری می کنند و فضای اضافی را برای کسب سود، می فروشند. این به افراد اجازه می دهد تا به عنوان یک واسطه دیجیتال بین یک سرویس میزبانی وب و صاحبان وب سایت عمل کنند. فروشنده باید انواع خدمات ارائه شده، الگوهای خدمات ارائه شده، قیمت و موارد دیگر را ارائه دهد. بسیاری از مردم این را به عنوان تجارت خود می دانند. با این حال، همه خدمات میزبانی وب، میزبانی مجدد را ارائه نمی دهند.

hosternet - میزبانی وب چیست: همه آنچه باید قبل از راه اندازی سایت خود بدانید

هاست وردپرس چیست؟

برای پاسخ به آن، ابتدا باید توضیح دهیم که سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست.

CMS

CMS ابزاری است که افراد می توانند از آن برای سفارشی کردن ظاهر وب سایت خود و محتوای نمایش داده شده در آن استفاده کنند. شما همچنین می توانید از یک طراح وب سایت برای کمک به ایجاد سایت خود استفاده کنید، اما این سازندگان ممکن است ابزارهای محدود و کنترلی بر ظاهر سایت شما ارائه دهند.

با یک CMS، کنترل بیشتری بر ظاهر سایت خود دارید. ابزارهای طراحی بیشتری از طریق یک CMS در دسترس هستند و CMS ها منبع باز هستند، بنابراین شما به طور کامل مالک آنچه ایجاد می کنید باشید.

هاست وردپرس

بنابراین میزبانی وردپرس به این معنی است که طرح میزبانی وب برای استفاده از وردپرس به عنوان یک CMS بهینه شده است. ارائه‌دهنده میزبانی وب اطمینان داده است که سرورهای آنها می‌توانند وردپرس را به‌عنوان یک CMS به‌طور روان و کارآمد اجرا کنند و سرویس میزبانی وب هرگونه به‌روزرسانی یا مشکل CMS وردپرس را مدیریت می‌کند. وردپرس نسبت به سایر CMS ها مانند جوملا و دروپال کاربرپسندتر است و همچنان قالب ها، ویجت ها و افزونه های زیادی را برای ایجاد بهترین سایت برای شما ارائه می دهد.

هاست ابری چیست؟

هاست ابری میزبانی وب در چندین سرور فیزیکی است. این بدان معناست که سایت شما می‌تواند حجم زیادی از ترافیک را مدیریت کند، و اگر یک سرور از کار بیفتد، سایت شما آنقدر تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت زیرا داده‌های شما بین سرورها تقسیم می‌شود. با این حال، میزبانی ابری می تواند بسیار گران باشد و فقط سایت های بزرگ مانند فیس بوک یا گوگل واقعاً به آن نیاز دارند. ما نمی گوییم که سایت شما روزی به اندازه آنها بزرگ نمی شود، اما در حال حاضر نگران این گزینه نباشید.

سرور مدیریت شده و مدیریت نشده: تفاوت چیست؟

با یک برنامه سرور مدیریت شده، هر گونه مشکل – مانند تنظیم مجدد سرور یا به روز رسانی آن – توسط سرویس میزبانی وب مدیریت می شود. اگر تجربه کمی در مدیریت سرور دارید، این برنامه ها می توانند به شما کمک کنند تا از هر گونه مشکل یا شکست بزرگ جلوگیری کنید. VPS مدیریت شده یا برنامه های سرور اختصاصی معمولاً حدود 500 هزارتومان در ماه شروع می شود.

با یک برنامه سرور مدیریت نشده، شما باید هر گونه مشکل را خودتان مدیریت کنید. اگر از فناوری آگاه هستید یا تمایل به یادگیری مدیریت سیستم دارید، یک VPS مدیریت نشده یا سرور اختصاصی برای شما مناسب است.

 

چه چیزی باید در مورد دامنه ها و آدرس های IP بدانم؟

دامنه همان چیزی است که وب سایت شما نامیده می شود، مانند نامی برای کسب و کار شما (مثل google.com – hostertech.ir). هنگامی که دامنه ای را ایجاد می کنید، باید از طریق یک ثبت کننده دامنه،آزاد بودن نام مورد نظر خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آن اسم آن قبلاً استفاده نشده است. مانند زمانی است که یک حساب رسانه اجتماعی جدید راه اندازی می کنید و پلتفرم به شما امکان می دهد بدانید که آیا شخص دیگری قبلاً آن نام کاربری را دارد یا خیر.

از طرف دیگر یک آدرس IP جایی است که کسب و کار در سرور قرار دارد. مثل آدرس خانه شماست. شما می توانید دامنه سایت خود را تغییر دهید، اما آدرس IP معمولا ثابت می ماند.

 

آیا می توانم آدرس ایمیل دامنه خود را دریافت کنم؟

بله. اینها مانند آدرس‌های ایمیل شرکت‌ها هستند، بنابراین به جای اینکه آدرس ایمیل شما @gmail.com یا @yahoo.com باشد، می‌تواند @yourcooldomain.com باشد. داشتن آدرسی مانند این می تواند به اعتبار ایمیل های شما کمک کند، بنابراین مردم ایمیل های شما را با کلاهبرداری اشتباه نخواهند گرفت. بسیاری از برنامه های میزبانی وب شامل تعداد محدودی آدرس ایمیل هستند که حساب میزبانی وب شما می تواند داشته باشد. با رفتن به برنامه های سطح بالاتر، این تعداد معمولاً افزایش می یابد.

 

آیا امکان از دست دادن سایت من وجود دارد؟

شما می توانید داده های سایت خود را به طرق مختلف از دست بدهید، مثلاً اگر سرور توسط ویروس خراب یا آسیب دیده باشد، اگر سرور به دلیل استفاده بیش از حد از کار بیفتد یا اگر به روز رسانی اشتباه انجام شده باشد. به پشتیبان‌گیری به عنوان یک نقطه ذخیره در یک بازی ویدیویی فکر کنید. در صورت بروز هر نوع مشکلی، سایت شما می تواند به آن نقطه از زمان بازگردانی شود. بسیاری از خدمات میزبانی وب پشتیبان گیری را به عنوان بخشی از برنامه های میزبانی خود ارائه می دهند. برخی از نسخه های پشتیبان، مانند موارد ارائه شده توسط هاسترنت، داده های سایت شما را برای بدافزار اسکن می کنند و داده های بدون بدافزار را ذخیره می کنند. با این حال، نسخه‌های پشتیبان معمولاً تبلیغ نمی‌شوند، بنابراین باید با سرویس تماس بگیرید تا بفهمید خط‌مشی پشتیبان‌گیری آن‌ها چیست. برخی از سرویس‌ها پشتیبان‌گیری هفتگی یا ماهانه ارائه می‌دهند، اما برخی از سرویس‌ها اصلاً پشتیبان‌گیری ارائه نمی‌دهند.

 

چه چیز دیگری باید در مورد میزبانی وب بدانم؟

چیزهای زیادی در میزبانی وب وجود دارد، ما در این مقاله فقط مباحث کلی را مطرح کردیم. هنگامی که به برنامه های میزبانی وب نگاه می کنید، با اصطلاحات زیادی مانند ذخیره سازی داده و زمان آپدیت مواجه خواهید شد. در ادامه منظور آنها و دلیل اهمیت آنها آمده است.

 

قیمت گذاری

هزینه برنامه های میزبانی وب می تواند گیج کننده باشد. قیمت های فهرست شده اغلب معاملات مقدماتی هستند که به قراردادهایی پیوست می شوند که معمولاً حداقل یک سال طول می کشد. این قراردادها سپس با نرخ معمولی در پایان قرارداد به طور خودکار تمدید می شوند تا سایت شما به طور مداوم فعال بماند. هنگامی که قرارداد به طور خودکار تمدید می شود، نرخ عادی اغلب بسیار بیشتر از قیمت اولیه است – گاهی اوقات دو یا حتی سه برابر. با وجود اینکه شرکت‌ها قیمت را به‌عنوان هزینه ماهانه فهرست می‌کنند، معمولاً قراردادها به‌جای ماه به ماه پیش پرداخت می‌شوند. بسیاری از خدمات برنامه‌های ماه به ماه ارائه می‌دهند، اما معمولاً آن‌ها با نرخ معمولی فهرست می‌شوند. گاهی اوقات سرویس‌ها خدمات دیگری را نیز به صورت حساب شما اضافه می‌کنند، بنابراین مطمئن شوید که هنگام بررسی صورتحساب خود را بررسی می‌کنید تا فقط برای آنچه می‌خواهید پرداخت کنید. البته برخی از میزبان های وب، مانند هاسترنت، قیمت ارائه شده برای میزبانی خود را بدون هیچ هزینه اضافی برای مشتری در نظر می گیرند.

ذخیره سازی داده ها

ذخیره سازی داده به میزان فضایی که در سرور برای داده های سایت خود دارید اشاره دارد. ویدئوها، موسیقی و نمایش اسلاید تصاویر مواردی هستند که می توانند حجم زیادی از ذخیره داده را اشغال کنند. مقدار فضای ذخیره‌سازی معمولاً بر حسب گیگابایت یا ترابایت اندازه‌گیری می‌شود، اما برخی از برنامه‌ها فضای ذخیره‌سازی نامحدود/نامحدود را ارائه می‌کنند. در آن نقطه، فضای ذخیره سازی روی سرور عامل محدود کننده است. برخی از برنامه های میزبانی وب اشتراکی به دلیل ماهیت میزبانی مشترک، برنامه های ذخیره سازی نامحدود/بی اندازه ارائه می دهند.

پهنای باند

اگر یک برنامه میزبانی دارید که به شما 5 گیگابایت پهنای باند در ماه می دهد، به این معنی است که می توانید هر ماه فقط 5 گیگابایت کل داده را از وب سایت خود به بینندگان خود انتقال دهید. اگر یک سایت یک صفحه ای دارید که با رسانه بارگذاری شده است، یک بازدید از سایت شما می تواند 300 مگابایت داده را برای بازدید کننده شما ارسال کند. با چند بازدید دیگر، می‌توانید پهنای باند ماهانه خود را مصرف کرده و هزینه‌های اضافی را متحمل شوید – مانند هزینه‌های اضافی که برای انجام برنامه داده تلفن خود دریافت می‌کنید. باز هم، برخی از خدمات وجود دارند که پهنای باند نامحدود/بدون اندازه گیری ارائه می دهند (مانند هاسترنت)، اما استفاده از پهنای باند سایت شما باید مطابق با شرایط و خدمات ارائه دهنده میزبانی وب باشد.

آپتایم

فناوری کامل نیست و زمان‌هایی وجود خواهد داشت که سرورها به دلایلی از کار می‌افتند. Uptime اندازه‌گیری مدت زمانی است که سرورها و سایت‌های موجود در آن سرورها به‌طور مداوم بدون قطع شدن فعال می‌مانند. اکثر سرویس های میزبانی وب می گویند که بیش از 99.9٪ آپتایم را تضمین می کنند. هر زمانی که سایت شما از کار بیفتد ترسناک است، اما این تضمین ها به این معنی است که سایت شما ممکن است حدود 20 دقیقه در ماه از کار بیفتد. اگر سایت شما برای مدت طولانی تری از کار افتاده است، باید با سرویس میزبانی وب خود تماس بگیرید. در بسیاری از موارد، سرویس میزبانی وب شما به ازای هر ساعت از کار افتادن سرور، به شما اعتباری به ارزش درصدی از هزینه میزبانی ماهانه می دهد.

گواهینامه های SSL

SSL مخفف Secure Sockets Layer است. این گواهینامه ها داده هایی را که به سایت شما ارسال می شود و از آن ارسال می شود رمزگذاری می کنند. گواهینامه های SSL در بسیاری از سایت ها برای جلوگیری از رهگیری کارت اعتباری یا اطلاعات شخصی افراد توسط هکرها استفاده می شود. گوگل در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که هر سایتی که SSL نداشته باشد در کروم به‌عنوان «ناامن» علامت‌گذاری می‌شود. اگر به نوار آدرس خود در هر وب سایتی نگاه کنید و یک قفل در کنار URL مشاهده کنید، به این معنی است که سایت دارای SSL است. با استفاده از SSL ها، افراد با دیدن سایت شما احساس راحتی بیشتری خواهند کرد. بسیاری از خدمات میزبانی SSL رایگان به مشتریان خود ارائه می دهند.

با این حال، در اکثر موارد می توانید گواهینامه های SSL خود را نصب کنید. گواهینامه های SSL پولی، مانند Namecheap که حدود 6 دلار در سال هزینه دارد، و گواهینامه های SSL بدون پرداخت، مانند ابتکار Let's Encrypt وجود دارد. سپس باید گواهینامه های SSL را در سایت خود نصب کنید و این نیاز به دانش سرور دارد. نصب گواهی SSL به شما کنترل بیشتری بر روی سایت خود می دهد، اما اگر دانش سرور برای نصب و نگهداری گواهی SSL خود ندارید، ممکن است بخواهید به گواهی SSL ارائه شده توسط سرویس میزبانی وب اکتفا نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *