1614453874 imageedit 1 3360903576 - هشدار: مراقب کلاهبرداری در سایت‌های آگهی واسط باشید!
زمان مطالعه: 2 دقیقه
به گزارش مجله تکنولوژی هاسترتک و به نقل از پایگاه اطلا‌ع‌رسانی پلیس فتا، سایت‌های آگهی واسط به‌عنوان یکی از بیشترین موضوعات در جرائم سایبری معرفی می‌شوند که طی چند سال اخیر ابزار خوبی برای کلاهبرداری از سوی شیادان با شیوه‌های مختلف شده است. هر نوع تکنولوژی یا وسیله قبل استفاده از آن نیاز به آموزش دارد و استفاده از اینترنت نیز نیاز به سواد رسانه‌ای دارد.
در بحث آموزش در رابطه با سواد رسانه‌ای در موضوع استفاده از سایت‌های آگهی واسط جهت بالا بردن سطح آگاهی و هوشیاری هموطنان عزیزمان به چند روش یا شیوه کلاهبرداری خواهیم پرداخت:

1: بعد از ثبت آگهی در سایت‌های آگهی واسط، کلاهبردار با ارسال لینکی جعلی بصورت پیامک به شماره قربانی با عناوینی همچون پرداخت هزینه ثبت، تمدید زمان آگهی و… اطلاعات بانکی وی را بدست آورده و از آن سوءاستفاده می‌کند.

2: کلاهبردار آگهی چشمگیری را در سایت‌های آگهی واسط ثبت می‌کند و به بهانه نفروختن و نگهداری کالا برای شخصی که تقاضای خرید آن را دارد، مبلغی را بیعانه و حتی در برخی مواقع تمامی مبلغ را از مشتری درخواست کرده و پس از آن دیگر پاسخگو شخص قربانی نیست.

3: کلاهبردار به بهانه استخدام، پستی را در سایت‌های آگهی واسط درج نموده و درخواست مدارکی از قبیل شماره حساب، تصاویر شناسنامه، کارت ملی و… می‌کند و علاوه بر سوءاستفاده از مدارک، درخواست هزینه کرده و پس از آن دیگر پاسخگو فرد قربانی نیست.

4: کلاهبردار به بهانه بازدید و خرید اجناس در محل آدرس فروشنده بصورت حضوری اقدام کرده و با تکنیک‌های مهندسی اجتماعی مشخصات فرد پرسیده و رسیدی جعلی در نرم‌افزاری جعلی مشابه نسخه اصلی را به فرد قربانی نشان می‌دهد که هزینه کالا را پرداخت کرده است و بعد از آن دیگر پاسخگو نیست.

کلاهبرداری رمز ارزها با دخالت استیون سیگال و سرمایه گذاران مالباخته 11 میلیون دلاری
> > >

5: در برخی مواقع نیز کلاهبردار خود را تعمیرکار لوازم خانگی، قالیشویی و… معرفی می‌کند و اقدام به بردن لوازم خانگی کرده و پس از آن دیگر پاسخگو نیست

لازم به ذکر است این پلیس آمادگی لازم جهت رسیدگی به شکایت هموطنان عزیز و بررسی گزارش‌های مردمی واصله به پایگاه پلیس فتا را دارد. هم‌وطنان می‌توانند در صورت مشاهده موارد مشکوک در این زمینه، مراتب را از طریق سایت اینترنتی www.cyberpolice.ir به کارشناسان پلیس فتا اطلاع دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *