1622993584 acastro 200218 3900 storystream 0001 0 1220x720 - FBI در تلاش برای به دست آوردن آدرس IP و شماره تلفن افرادی که مقاله های USA Today را می خوانند
زمان مطالعه: 2 دقیقه
FBI در تلاش است لیستی از آدرس های IP ، شماره تلفن ها و سایر اطلاعات در مورد افرادی که مقاله USA Today را در مورد مرگ دو نفر از عوامل خود می خوانند (از طریق Politico) بدست آورد. در این فایل (PDF) اعلام شده که این اقدام FBI مربوط به تحقیقات جنایی است و در جستجوی اطلاعات خوانندگانی است که در مدت زمان 35 دقیقه خاص به مقاله دسترسی پیدا کرده اند. USA Today با واگذاری اطلاعات مخالفت کرده و این درخواست را خلاف قانون اساسی خواند.
USA Today در بیانیه ای اعلام کرد:
ما به ویژه با توجه به اظهارات اخیر رئیس جمهور بایدن در حمایت از آزادی مطبوعات از دریافت این احضار شگفت زده شدیم. استیضاح همچنین با دستورالعمل های وزارت دادگستری در مورد شرایط محدودی که می توان احضارها را برای رسانه های خبری صادر کرد، مغایرت دارد.
مقاله مورد نظر یکی از مطالب منتشر شده در تاریخ 2 فوریه سال 2021 در مورد تیراندازی بود که در هنگام تلاش ماموران FBI برای اجرای حکم جستجو در پرونده سواستفاده از چند کودک و در نتیجه مرگ دو مامور FBI و مظنون رخ داد. احضاریه که توسط یک نماینده ویژه FBI پر شده است، اطلاعات زیادی راجع به دستگاههایی که از ساعت 19:03 تا 19:38 به این مقاله دسترسی داشتند، اشاره می کند.

ایالات متحده امریکا که همیشه دم از آزادی بیان و همچنین رعایت حریم خصوصی افراد می زند، ولی در بیشتر مواقع در موارد ریز و درشت و پرونده های مهم و غیر ضروری اقدام به نقض حریم خصوصی شهروندان امریکایی می کند. و شاید بشود گفت که احترام به قوانین فقط در حد حرف است.

مشخص نیست که چرا این درخواست ارائه شده است، با توجه به اینکه مظنون توصیف شده، بعد از زمان انتشار این مقاله، مرده گزارش شده است. FBI به دنبال هرچه است، USA Today در پرونده خود در دادگاه می گوید که این درخواست با توجه به احکام متعدد پرونده های قبلی که به دولت اجازه دسترسی به سوابق مشابه را نداده است، اصلاحیه اول را نقض می کند. همچنین ادعا می کند که دسترسی FBI به سوابق عمومی افرادی که یک خبر را می خوانند می تواند تأثیر مایوس کننده ای، بر تلاش روزنامه نگاری آزاد بگذارد.

1622993646 2021 06 06 20 02 42 the fbi is trying to get ip addresses and phone numbers of people who read a usa - FBI در تلاش برای به دست آوردن آدرس IP و شماره تلفن افرادی که مقاله های USA Today را می خوانند

پرز وادزورث در این بیانیه گفت كه وكلا یو اس ای تودی تلاش كردند قبل از اقدام به جلو برای مبارزه با استیضاح در دادگاه، با FBI تماس بگیرند. وی گفت: “علیرغم این تلاش ها، ما هرگز هیچ پاسخ اساسی و هیچ توضیحی معنی دار در مورد مبانی ادعای احضار دریافت نکردیم.” “ما قصد داریم با تقاضای احضار برای شناسایی اطلاعات مربوط به افرادی که گزارش اخبار USA TODAY را مشاهده کرده اند مبارزه کنیم.”
وی افزود كه USA Today از دادگاه خواسته است كه “برای محافظت از رابطه مهم و اعتماد بین خوانندگان USA TODAY و روزنامه نگاران ما.” احضار را لغو كند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *