• 25 فروردین 1403
بنیاد علمی ملی ایالات متحده خبری پیشگامانه درباره مرکز راه شیری دارد
زمان مطالعه: 3 دقیقه

بنیاد ملی علوم ایالات متحده (US NSF)  طی همکاری با تلسکوپ Event Horizon (EHT) به زودی خبری پیشگامانه در مورد مرکز راه شیری منتشر خواهد کرد. با اینکه بنیاد علمی ملی ایالات متحده در این باره بسیار محرمانه عمل کرد است، اما یک موضوع برایمان واضح است.

استفاده از کلمه Groundbreaking در این اطلاعیه که از آن به معنی پیشگامانه یاد کرده ایم، به صورت تصادفی رخ نداده است. در زبان انگلیسی کلمه Groundbreaking گاهی به صورت کنایه ای به معنی “شکننده زمین” استفاده می شود.

همانطور که ممکن است به یاد داشته باشید، تلسکوپ Event Horizon اولین تصویر دیده شده از سیاه چاله در کیهان را در اختیارمان گذاشته است که این اتفاق سه سال پیش رخ داد.

سیاه چاله ها به یک اندازه جذاب و ناشناس هستند.زمانی که تصویر اولین سیاه چاله در مرکز کهکشان Messier 87 منتشر شد، در نگاه اول این تصویر تار و کمی کسالت آور به نظر میرسید، اما وقتی به شیئی که در این تصویر دیده می شود مقداری فکر می کنیم، خود را با چیزی نفس گیر روبرو می بینیم.

حال سوال اینجاست که این بنیاد علمی چه خبری برای منتشر کردن دارد؟ ارائه چه چیزی میتواند بهتر از انتشار تصویر یکی از بزرگترین و وحشتناک ترین اشیای موجود در کیهان باشد؟ جواب ممکن است یک سیاه چاله دیگر، اینبار در فاصله ای بسیار نزدیک تر به سیاره مان باشد.

ما در همسایگی یک سیاه چاله عظیم هستیم

we live in the neighborhood of a black hole 1652126620 - بنیاد ملی علوم ایالات متحده خبری پیشگامانه درباره مرکز راه شیری دارد

در خارج از این سیاره آبی و سبز ما، ستارگان و سیارات بسیاری وجود دارد. در این بین زمین ما در کهکشانی مارپیچ به نام راه شیری قرار دارد، که در مرکز این کهکشان نیز یک ابر سیاه چاله بسیار عظیم وجود دارد. سیاه چاله ای که تمام دنیا، منظومه و ستارگان اطراف ما  به دور آن میچرخد، Sagittarius A یا Sgr A نام دارد.

فضا چه بویی دارد؟
> > >

سجتاریوس آ به گفته Viewspace.org  حدود 4.6 میلیون برابر خورشید است. حال برای درک بهتر این ابعاد، باید اضافه کنیم که خورشید، خود 1.3 میلیون سیاره زمین را در خود جای می دهد!

ما در فاصله نسبتا نزدیکی به سیاه چاله Sgr A هستیم (در ابعاد کیهانی) که حدود 26 هزار سال نوری با ما فاصله دارد. اما اولین تصویر سیاه چاله منتشر شده در دست بشریت، از مرکز کهکشان Messier 87 یا M87  در فاصله 54 میلیون سال نوری گرفته شده است. این سیاه چاله نیز حدود 6 میلیارد برابر خورشید حجم دارد.

با توجه به اندازه غیر قابل باور این اجسام شاید فکر کنید که گرفتن تصویر سیاه چاله ای در فاصله 26 هزار سال نوری، بسیار راحت از کهکشانی در فاصله 54 میلیون سال نوری باشد. اما قرار داشتن منظومه ما در راه شیری در این موقعیت به زیانمان است. سیاره ما با مقدار زیادی گازهای کهکشانی و غبار محاصره شده است که مقدار زیادی از آن بین ما و مرکز راه شیری قرار دارد و این موضوع مشاهده سیاه چاله مرکز راه شیری را دشوار کرده است.

چگونه این رویداد را تماشا کنیم؟

how to watch the big reveal 1652126620 - بنیاد ملی علوم ایالات متحده خبری پیشگامانه درباره مرکز راه شیری دارد

چندین مدرک وجود دارد که بیان می کند، US NSF و EHT قصد انتشار تصویر یا تصاویری از سیاه چاله مرکز کهکشان را دارند. اول اینکه اطلاعیه اولیه منتشر شده در اینباره به کلمات “مرکز کهکشان ما” اشاره می کند.

دوم اینکه یکی از لینک های استفاده شده بر روی صفحه این اطلاعیه به آدرس “https://beta.nsf.gov/blackholes” متصل می شود که اشاره به سیاه چاله ها دارد. اگر این موضوع حقیقت داشته باشد پس تا دیده شدن تصویری از سیاه چاله Sgr A برای اولین بار در تاریخ بشریت فقط چند روز باقی مانده است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب آماده برای نگاهی به شروع کیهان
> > >

این رونمایی توسط بنیاد ملی علوم ایالات متحده روز 22 می 2022 ساعت 9 صبح به وقت آمریکای شمالی برگزار خواهد شد. این رویداد به صورت حضوری می باشد و به طور همزمان نیز به صورت زنده از طریق لینک اشاره شده در بالا استریم خواهد شد. همچنین میتوانید آن را از طریق صفحه فیسبوک رسمی US.NSF دنبال کنید.

طی این رویداد چندین متخصص مختلف از جمله محققان، فیزیکدانان فضا و چند پروفسور از مراکز علمی معتبر جهان همانند NSF، دانشگاه MIT، دانشگاه  Harvard و Caltech و دانشگاه آریزونا صحبت خواهند کرد.

با اینکه حدس میزنیم این خبر درباره سیاه چاله مرکز راه شیری باشد، اما در حقیقت میتواند هر چیزی باشد. یک سیاره قابل سکونت؟ نشانه هایی از یک تمدن فضایی؟ موضوع عجیب و جدید مربوط به مرکز کهکشان راه شیری؟ میتوان انتظار هر چیزی را داشت، ولی در حال حاضر تمامی مدارک به سمت Sgr A بر میگردد.

این احتمال نیز وجود دارد که خبری درباره این سیاه چاله منتشر شود اما تصویری به همراه آن نبینیم. بدون شک این خبر هرچیزی که باشد، روز بسیار بزرگی برای علوم و دانش بشریت خواهد بود و بی صبرانه در انتظار این رویداد هستیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *