• 6 اردیبهشت 1403
1626957344 uae manipulates weather cloud seeding rainfall 1280x720 1 - امارات متحده عرب با دستکاری ابر ها موفق به راه اندازی باران و رگبار در منطقه شد
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ایالات متحده عرب که در جنوب خلیج فارس قرار دارد با آب و هوای بسیار گرم و بدون بارش، کم آبی و زمستان های خشک شناخته شده است. این کشور در اقدامی جالب موفق به دستکاری آب و هوای منطقه شده که در نهایت منجر به بارش باران سنگین در مناطق مختلف این کشور شده است. این عمل توسط بهپاد ها و طی فرآیندی به نام بذر پاشی ابری (cloud seeding) با آزاد کردن موادی خاص در هوا صورت گرفته که احتمال باران را افزایش می دهد.

امارات متحده عرب همانطور که گفته شد در جنوب خلیج فارس و در نزدیکی عربستان سعودی و سه صحرای بزرگ واقع شده است و به آب و هوای بسیار گرم، زمستان های بدون بارش و کم آب معروف است. ماه های جولای و آگوست معمولا گرم ترین ماه های سال در این منطقه است، که دمای هوا به 43 درجه می رسد. بارش باران در مناطق ساحلی این چنینی بسیار کم اتفاق می افتد و معمولا میانگین میزان بارش به زیر 4 میلیمتر در سال میرسد. این کشور در سال های متوالی راه حل های متعددی را برای مقابله با این مشکل پیشنهاد کرده است، همانند ساخت یک رشته کوه مصنوعی در کنار این ساحل. اما راه حل انتخاب شده و پیاده سازی شده برای این مشکل بلاخره در جولای سال 2021 کلید خورد.

1626957348 2021 07 22 17 04 51 uae manipulates weather to trigger huge rainstorms in hot coastal cities slash - امارات متحده عرب با دستکاری ابر ها موفق به راه اندازی باران و رگبار در منطقه شد
مرکز هواشناسی بین المللی امارات متحده عرب، ساعاتی پیش اقدام به ارسال توییتی کرد، که طی آن ویدئو و اطلاعاتی از بارش باران در مناطق مختلف این کشور به اشتراک گذاشته شده است و در ادامه به وسیله یک مدل سه بعدی نشان داده شده که عملیات بذرپاشی ابری چگونه منجر به این بارش ها شده است. به گزارش منابع خبری این کشور بارش باران ملایم در برخی مناطق شروع شده است، و در بخش هایی دیگر بارش رگبار گزارش شده است، به شکلی که در برخی خیابان ها منجر به ترافیک شده است. به گزارش مرکز هواشناسی بین المللی امارات متحده عرب، عملیات بدر پاشی ابری در چندین منطقه مختلف این ساحل طی روز های گذشته صورت گرفته است.
1626957362 2021 07 22 17 04 46 uae manipulates weather to trigger huge rainstorms in hot coastal cities slash - امارات متحده عرب با دستکاری ابر ها موفق به راه اندازی باران و رگبار در منطقه شد
این عملیات در حالی صورت گرفته که دمای هوای این کشور به بالاترین حد خود در سال و به بالای 40 درجه می رسد. نکته مهم اینکه گرمای شدید تنها نگرانی مقامات مسئول این منطقه نیست. این گرمای شدید مشکلات زیادی همانند کمبود آب به وجود آورده که با افزایش جمعیت در حال گسترش است. امارت متحده میلیون ها دلار هزینه را صرف یافتن راه حل های متعدد برای این مشکلات کرده است، که ساخت رشته مصنوعی فقط یکی از آن ها بوده است.
با استفاده از بهپاد محققان موفق شده اند تا ذرات مرطوب موجود در هوا را به سمت یکدیگر جذب کنند و به جای بخار شدن در هوای گرم به شکل مجموعه ابر در آمده و بارش آن به زمین آغاز شود. این بارش ها می تواند میزان میانگین بارش این منطقه را افزایش داده و حداقل برخی مشکلاتدر این گرمای شدید را کاهش دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *