• 3 اردیبهشت 1403
کشفی غیر منتظره توسط کاوشگر استقامت بر روی مریخ
زمان مطالعه: 3 دقیقه

کاوشگر استقامت شیئی براق بر روی مریخ مشاهده کرده است. اما این شی ریشه مریخی ندارد و تکه ای از ابزار فرود این کاوشگر است که در هنگام فرود آن بر روی مریخ در فوریه 2021 از آن جدا شده است.

این شی که قسمتی از “پتوی گرمایی” کاوشگر است، یک پتوی انعطاف پذیر تشکیل شده از چندین لایه فیلم مایلار و الیاف پلیمری داکرون است. مواد براق خارج این پتو حرارت را دفع می کند، در حالی که لایه های داخلی نقش عایق حرارتی را برای قطعات حساس کاوشگر ایفا می کند.

intro 1655495372 - کشفی غیر منتظره توسط کاوشگر استقامت بر روی مریخ + مستند 2 ساعته کاوشگر استقامت و ویدئوی رسمی ناسا با زیرنویس فارسی

این پتو به دور قسمت مرحله فرود کاوشگر پیچیده شده است. مرحله فرود یا Descent Stage تشکیل شده از یک جت پک موشکی با 8 موتور است، که در حین فرود به سمت پایین و سطح مریخ قرار میگیرد. در حین فرود، کاوشگر در بین این پتو در داخل مرحله فرود قرار دارد. 8 موتور اشاره شده در حین نزدیک شدن به سطح مریخ روشن شده تا سرعت نزول را کاهش دهند.

پس از آن کاوشگر به کمک تعدادی کابل از مرحله فرود فاصله میگیرد، تا اینکه به سطح مریخ برسد. پس از آن مرحله فرود کابل ها را از کاوشگر جدا کرده و به حرکت خود ادامه می دهد تا بر سر راه آن قرار نگیرد.

nasa perseverance rover descent stage - کشفی غیر منتظره توسط کاوشگر استقامت بر روی مریخ + مستند 2 ساعته کاوشگر استقامت و ویدئوی رسمی ناسا با زیرنویس فارسی

مرحله فرود در حین نزول کاوشگر

نکته عجیب اینکه این تکه از پتوی گرمایشی در مکانی بسیار دور تر از مکان مرحله فرود کشف شده است و محققان مطمئن نیستند چطور به این نقطه رسیده است. به گفته ناسا این تکه در فاصله دو کیلومتری آن دیده شده است.

لپتاپ جدید Razer Blade 14 اولین لپتاپ ریزر با پردازنده AMD
> > >

دیگر اجزای فرود کشف شده بر روی مریخ

other landing parts found on mars 1655495372 - کشفی غیر منتظره توسط کاوشگر استقامت بر روی مریخ + مستند 2 ساعته کاوشگر استقامت و ویدئوی رسمی ناسا با زیرنویس فارسی

این اولین باری نیست که بخشی از ابزار مرحله فرود کاوشگر استقامت کشف شده است. در آوریل 2022، هلیکوپتر مریخ نورد نبوغ، در یکی از پرواز های خود، محافظ پشتی کاوشگر را کشف کرد که به همراه کاوشگر وارد مریخ شده است. تصویری از این پوسته در تاریخ 19 آوریل 2022 منتشر شد که محافظ را به صورت وارانه بر روی سطح مریخ نشان می داد.

24958 PIA23885 16 - کشفی غیر منتظره توسط کاوشگر استقامت بر روی مریخ + مستند 2 ساعته کاوشگر استقامت و ویدئوی رسمی ناسا با زیرنویس فارسی

تصویری از محافظ پوشتی مرحله فرود

محافظ پشتی نیز بخشی از سیستم فرود می باشد که هلیکوپتر و کاوشگر را در حین عبور از اتمسفر مریخ با سرعت بالا محافظت می کند. زمانی که کاوشگر با استفاده از چتر در حال فرود است محافظ پشتی به که چتر متصل است از کاوشگر جدا می شود تا کاوشگر بین بند های چتر گرفتار نشود.

وجود این محافظ پشتی مهم است چرا که در فرایند فرود کاوشگر با سرعت زیادی در حرکت است. با اینکه اتمسفر مریخ بسیار نازک تر از اتمسفر زمین (حدود 1% اتمسفر سیاره ما) است، اما با این حال برای ایجاد استحکاک بسیار بالا کافیست. این استحکاک منجر به تولید حرارت می شود و محافظ پشتی میزان زیادی از این حرارت را دفع می کند تا به کاوشگر آسیب نرسد.

24959 3 PIA23886 900 - کشفی غیر منتظره توسط کاوشگر استقامت بر روی مریخ + مستند 2 ساعته کاوشگر استقامت و ویدئوی رسمی ناسا با زیرنویس فارسی

مرحله فرود

ناسا انتظار نداشت تا محافظ پشتی و یا تکه های پتوی حرارتی را پیدا کند، اما تصاویر گرفته شده از این قطعات برای جمع آوری اطلاعات و نحوه عملکرد این سیستم ها در حین ماموریت استفاده خواهد شد. به همین دلیل هلیکوپتر نبوغ تصاویر بیشتری از این قطعات برای بررسی خواهد گرفت.

تلسکوپ فضایی نانسی گریس رومن, پروژه بعدی ناسا
> > >

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *