• 31 اردیبهشت 1403
1613756397 nasa perseverance mars rover 1440x720 - مریخ نورد
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مریخ‌نورد «استقامت» (Perseverance) ناسا، 7 ماه در راه بود تا وبا موفقیت  مسافت ۲۰۲ میلیون کیلومتری را پیمود و به مریخ رسید تا بتواند نشانه‌هایی از زندگی باستانی در سطح مریخ پیدا کند.

به گزارش مجله تکنولوژی هاسترتک و به نقل از Space، آنطور که از قبل اعلام شده، مریخ‌نورد استقامت، می تواند تصاویر را با کیفیت 4K مخابره کند، نمونه‌ برداری های متفاوتی از سنگ‌ ها را جمع آوری خواهد نمود و نخستین هلی کوپتر بین‌ سیاره‌ای را هم به پرواز در خواهد آمد. جالب آنکه همه این کارها را در هنگام عکس‌برداری، هدفگیری لیزر و تحقیق بر روی دلتای باستانی دهانه “جزرو” (Jezero) انجام خواهد داد.
شایان ذکر است این مأموریت تقریبا حدود 10 سال در دست انجام بود، و مقامات مختلف ناسا در یک کنفرانس مطبوعاتی در روز چهارشنبه ۲۹ بهمن، دلهره زیادی را در این زمینه ابراز کردند.

1613757877 thisnasaphot - مریخ نورد
فرود بر سطح مریخ، نخستین چالش جدی سیاره‌ ای است که مریخ‌ نورد استقامت در زمان غوطه‌ ور شدن در اتمسفر مریخ، با آن روبرو خواهد شد.
بیشترین مکان‌ های فرود روی سطح مریخ در مأموریت‌ های گذشته، دشت‌ های وسیع‌ تری بودند، اما دهانه “جزرو” دارای مناطق جالب‌ توجه‌تری است؛ از جمله، صخره، تپه‌ های شنی، و مکان‌های دیدنی دیگر.
1613756979 nasa perseverance mars rover1 - مریخ نورد
از طرفی، مت والاس (معاون مدیر پایداری آزمایشگاه پیشرانه های جت ناسا JPL) هشدار می‌دهد: «همه این موارد حاکی از خطرات بالقوه فرود فضاپیما هستند. ما یک قابلیت جدید برای جلوگیری از بروز حوادث داریم که برای نخستین بار از آن استفاده خواهیم کرد.»
مریخ‌نورد استقامت با موفقیت کامل و با زمان‌بندی تنظیم شده توسط گروه مسئول در ناسا، بر روی مریخ فرود آمد و همزمان با شادی تیم ناسا، ماموریت خود را آغاز کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *