زمان مطالعه: 2 دقیقه

سازمان هوافضای بین المللی چین (CNSA) تابستان گذشته تیان وی-1 (Tianwen-1) را به مقصد مریخ پرتاب کرد. حال به گزارش آژانس های Xinhua و CGTN این کاوشگر با موفقیت بر روی مریخ فرود آمده است. این ماموریت شامل یک مدارگرد، یک فرودگر و یک کاوشگر می شود.

به گزارش هاسترتک، کاوشگر چینی که نام مستعار ژورانگ (Zhurong) خدای آتش از افسانه های چین به آن داده شده است، ابتدا به عکس برداری و بررسی سیستم های خود خواهد پرداخت و سپس شروع به کاوش بر روی سیاره سرخ خواهد کرد. ماموریت این کاوشگر بررسی منطقه ای در نیم کره شمالی مریخ است که فاصله بسیار زیادی با کاوشگر استقامت ناسا دارد. بررسی ها نشان داده که اگر روزی دریایی بر روی مریخ وجود داشته، احتمالا این منطقه را نیز شامل می شده است، و در صورت از بین رفتن آن، احتمال وجود آب در این منطقه، در زیر سطح سیاره بسیار زیاد است. همچنین در این منطقه پراگندگی یخ های موجود موقعیت مطالعاتی مناسبی برای این کاوشگر پدید آورده است. درک این پراکندگی میتواند به کلونیست هایی که در آینده به مریخ سفر می کنند در رسیدن به خودکفایی یاری کند.

محل فرود ژورانگ در کنار محل ماموریت دیگر کاوشگر ها

به گفته CNSA عمر مفید کاوشگر ژوانگ 90 روز (به زمان مریخ) است، اما ممکن است تا مدتها بعد از این دوره به فعالیت خود ادامه دهد. در طول روز این کاوشگر به مطالعه خاک سیاره، یخ های موجود بر روی سطح آن، ترکیب مواد، و ساختار زمین شناسی و همچنین ساختار داخلی سیاره خواهد پرداخت. ژورانگ برای این مطالعات به مجموعه وسیعی از ابزارات مطالعاتی مانند، دو دوربین، جاذبه سنج، پروب صدا و باد و پروب دمای هوا و فشارسنج مسلح شده است.

چین پس از ماه ها مجددا مجوز انتشار بازی های کامپیوتری را صادر کرد
> > >

با اینکه چندین کشور دیگر سعی در فرود بر روی مریخ داشته اند. در حال حاضر سازمان هوافضای بین المللی چین دومین آژانسی است که موفق شده با موفقیت بر روی مریخ فرود آید و روباتی فعال بر روی سطح این سیاره داشته باشد. در عین حال مدارگرد تیان وی-1 به گردش به دور مریخ ادامه خواهد داد تا سیگنال های ژورانگ و فرودگر را به زمین ارسال کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.