• 31 اردیبهشت 1403
1625681141 solar flare nasa 1280x720 1 - این انفجار عظیم خورشیدی کلاس X نشان می دهد که چرا مطالعات NASA's Sun بسیار حیاتی است + ویدئو
زمان مطالعه: 2 دقیقه
رصدخانه Solar Dynamics ناسا شعله های بزرگی را از خورشید گرفته است، فوران 10 میلیون درجه فارنهایت به اندازه کافی قدرتمند برای ایجاد اختلال در GPS و موارد دیگر. SDO – که در سال 2010 به فضا پرتاب شد – به طور مداوم با سه ابزار خورشید را ردیابی می کند، میزان انرژی و میدان مغناطیسی آن را ردیابی می کند و تأثیر تغییرات خورشیدی را بر روی زمین و سایر قسمت های منظومه شمسی اندازه گیری می کند.
به این دلیل که گرچه خورشید ممکن است گرما و نور را تأمین کند، همچنین قادر است ارتباطات زمین را نیز به طور قابل توجهی مختل کند. فوران های شدید خورشیدی می تواند باعث ایجاد امواج تابش الکترومغناطیسی شود که بر روی GPS، ارتباطات از راه دور و سایر ماهواره ها تأثیر می گذارد یا حتی آنها را تحت فشار قرار می دهد.
کشف اینکه چگونه جو خورشید و نوسانات مغناطیسی به آن امواج قدرتمند ترجمه می شود، بخشی اصلی از ماموریت SDO بوده است.
فوران های خورشیدی تقریباً مانند زمین لرزه ها با توجه به شدت آنها در مقیاس ریشتر درجه بندی می شوند، شراره ها نیز بر اساس روشنایی طول موج اشعه X طبقه بندی می شوند. شاخص ترین آنها کلاس X است. شراره های کلاس M اندازه متوسطی دارند، در حالی که شراره های کلاس C کوچک هستند. یک عدد برای نشان دادن مقاومت نسبی در هر طبقه بندی اضافه می شود.
ناسا تأیید می کند که فوران خورشیدی در 3 ژوئیه به عنوان کلاس X1.5 شناخته شده است، که از سال 2017 شدیدترین فوران است. فوران توده تاجی در حدود 5.1 میلیون مایل در ساعت – هرچند که ممکن است هنوز هم برای ایجاد مشکل در اشیا در مدار کافی باشد و برای مدت کوتاهی رادیو را مختل کند.
1625681197 nasa sdo solar flare july 3 2021 - این انفجار عظیم خورشیدی کلاس X نشان می دهد که چرا مطالعات NASA's Sun بسیار حیاتی است + ویدئو
بنابراین، بخشی از مأموریت SDO این است که بفهمد چه عواملی باعث این فوران ها می شود – و به طور بالقوه سیستم هایی را برای مقاومت در برابر تأثیرات آنها توسعه دهد. در مارس 2021، به اصطلاح “فوران سنگ روزتا” توسط SDO همراه با آژانس فضایی اروپا و رصدخانه خورشیدی و هلیوسفر ناسا ثبت شد. این شامل سه نوع مختلف از فوران های خورشیدی است که به طور معمول جداگانه رخ می دهد.
“امیلی میسون، نویسنده اصلی مطالعه در مورد فوران، و یک دانشمند خورشیدی در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا، گفت: ” این رویداد یک حلقه مفقوده است، جایی که ما می توانیم تمام این جنبه های انواع مختلف فوران را در یک بسته کوچک و ظریف مشاهده کنیم. ” او گرینبلت، مریلند، توضیح داد. “این باعث می شود تا تیم به این نتیجه برسد که این فوران ها توسط همان مکانیسم ایجاد می شوند، فقط در مقیاس های مختلف.”
این مهم است، زیرا نه تنها ماهواره ها در معرض خطر هستند بلکه مأموریت های بالقوه خدمه آینده در منظومه شمسی نیز در معرض خطر هستند. در حالی که جو زمین یک لایه محافظتی برای زندگی در سطح سیاره آبی ایجاد می کند، محافظت از انسان، حیوانات و گیاهان خارج از آن مانع بسیار سخت تر است. در واقع، ایمن نگه داشتن فضانوردان برای سفر به مریخ و فراتر از آن یکی از مهمترین نگرانی های ناسا و سایر آژانس ها در برنامه ریزی ماموریت ها است.
در حالی که دستکاری فعالیت های خورشیدی امکان پذیر نیست، امید این است که درک بهتر نحوه شکل گیری موارد مانند انفجار جمعی تاج (CME) زمان هشدار بیشتری را فراهم کند. به این ترتیب، در صورت پیش بینی CME، فضانوردان و فضاپیماها می توانند زمان آماده سازی ارزشمندی بدست آورند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *