نام تجاری اپل
زمان مطالعه: 3 دقیقه

آیا تا به حال به آیفون، آی‌پد یا مک خود نگاه کرده‌اید و فکر کرده‌اید که چرا به آنها اپل می‌گویند؟ این نام مطمئنا باعث می شود که این شرکت در بین رقبای خود متمایز شود. ما مایکروسافت، انویدیا، IBM، AMD، آتاری و هزاران نام دیگر داریم که یا هیچ معنایی ندارند یا به نوعی به فناوری مربوط می شوند. در آن جمع، اپل داستان کاملاً متفاوتی دارد. آیا معنای عمیقی پشت نام تجاری اپل وجود دارد؟

intro 1650830667 - معنای واقعی پشت نام تجاری اپل چیست؟
معنای واقعی پشت نام تجاری اپل چیست؟

برای یافتن پاسخ ها، باید تمام راه را به زمانی برگردیم که Apple Computers, Inc. تاسیس شد. دو ترک تحصیلی دانشگاه و دوستانشان، استیو جابز و استیو وزنیاک، اپل را در ۱ آوریل ۱۹۷۶  تاسیس کردند. به گفته آن براشرز، نویسنده کتاب «استیو جابز متفاوت فکر می‌کند»، هم جابز و هم وزنیاک می‌خواستند رایانه‌ای بسازند که مردم عادی بتوانند آن را در خانه و محل کار خود استفاده کنند. در سال 1976، رایانه‌ها دارای پردازنده‌های بزرگی بودند که فضای زیادی را اشغال می‌کردند، حتی کل اتاق‌ها را! جابز و وزنیاک با هم همکاری کردند تا کامپیوتری بسازند که به اندازه کافی ساده و کوچک باشد که اگر هر کس در جهان بخواهد، بتواند آن را داشته باشد.

طبق همان کتاب، جابز و وزنیاک با ایجاد رایانه‌های اپل و راه‌اندازی فروشگاه در گاراژ خانواده جابز، طرح خود را به اجرا گذاشتند. آنها که به چیزهای دیگری به جز اشتیاق خود برای این ایده مجهز نبودند، سرانجام توانستند اولین ماشین خود را بسازند که “Apple I” نامیده شد – بنابراین فقط نام و نام تجاری را تقویت کردند. آیا این نشان می‌دهد که «اپل» برای آن‌ها چیزی معنادار بوده و آن‌ها به شدت به آن احساس داشتند یا خیر؟

اپل و متا اطلاعات کاربران را در اختیار هکرها قرار دادند
> > >

استیو جابز با “رایانه اپل” شناخته شد

در بیوگرافی استیو جابز که توسط والتر ایزاکسون نوشته شده است، جابز به نویسنده گفت که در حال حاضر در یکی از رژیم های میوه خواری خود است. روزی که نام شرکتی را که زندگی او را تغییر می‌دهد به ذهنش رسید، در راه بازگشت از یک مزرعه سیب بود. این موضوع در زندگینامه استیو وزنیاک “iWoz: Computer Geek to Cult Icon” تایید شده است. وزنیاک که جابز را پس از آن سفر از فرودگاه برگرداند، گفت که نام شرکت در همان درایو ساخته شده است. ظاهراً مکانی که جابز از آن به عنوان “باغ سیب” یاد می کند در واقع نوعی کمون بوده است. جابز نام «رایانه اپل» را پیشنهاد کرد، و طبق بیوگرافی خودش، فکر می‌کرد که «سرگرم‌کننده، با روحیه و نه ترسناک» به نظر می‌رسد – همه عوامل مهم برای شرکتی که امیدوار بود محاسبات را متحول کند و آن را بسیار قابل دسترس‌تر کند.

وزنیاک بلافاصله متقاعد نشد. از این گذشته، گروه بیتلز دارای شرکت ضبط موسیقی خود به نام اپل رکوردز بود (و هنوز هم آن را دارند)، و راه‌اندازی شرکتی با چنین نامی می‌تواند برای سرمایه‌گذاری این دو استیو فاجعه‌آمیز باشد. این نگرانی‌ها بی‌اساس نبودند، زیرا Apple Computer در واقع بعداً توسط Apple Records به دلیل نقض علامت تجاری مورد شکایت قرار گرفت. در سال 2004، BusinessWeek گزارش داد که این دعوا به توافقی خاتمه یافت که Apple Computer مجبور بود به Apple Corps (شرکت هولدینگی که متعلق به Apple Records بود) جریمه بپردازد. مبلغی حدود 80000 دلار، با این حال، این ضرر، برای شرکت نوظهوری که اپل در آن زمان بود، می‌توانست ضربه‌ای سنگین باشد – اما هیچ‌کدام مانع از موفقیت شرکت اپل نشد.

سود 6.5 میلیارد دلاری اپل، با حذف شارژر و ایرفون محصولات جدید
> > >

کتاب دیگری با عنوان “Apple Confidential 2.0” نشان می دهد که این دو دوست واقعاً سعی کرده اند چیزی را که بیشتر دوست دارند بیابند. بسیاری از نام‌های مطرح شده، مانند Executex یا Matrix Electronics، با سایر شرکت‌های فناوری که قبلاً در آن زمان وجود داشتند، مطابقت بیشتری داشتند. به هر حال، آن‌ها هیچ نام دیگری را آنقدر دوست نداشتند که Apple Computer را دوست داشتند، بنابراین این همان چیزی بود که در نهایت به آن بسنده کردند.

steve jobs came up with apple computer 1650830667 - معنای واقعی پشت نام تجاری اپل چیست؟
استیو جابز و استیو وزنیاک

در طول سال‌ها، گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه چرا وزنیاک و جابز دقیقاً این نام را برای شرکت خود انتخاب کردند، مطرح شد. یکی از رایج ترین دلایلی که شنیده می شد این بود که آنها می خواستند اپل اولین شماره ای باشد  که در دفترچه تلفن قرار می گیرد. البته این روزها دفترچه های تلفن منسوخ شده اند، اما زمانی که اپل برای اولین بار ایجاد شد دفترچه های تلفن برگ برنده بزرگی بودند، و برتری این شرکت از رقبای خود اساساً تبلیغات رایگان بود. جابز که قبل از ساخت اپل برای آتاری کار می‌کرد، در ارائه‌ای در سال 1980 گفت که رایانه اپل به این دلیل ایجاد شد که او سیب‌ها را بسیار دوست داشت و تا حدی به این دلیل که در دفترچه تلفن از آتاری جلوتر بود.

در حالی که دفترچه تلفن ممکن است در این نامگذاری نقش داشته باشد، جمع آوری تمام شواهد به یک دلیل اصلی به پشت نام تجاری اپل اشاره دارد: جابز و وزنیاک آن را بسیار دوست داشتند. و شاید، فقط شاید، آنها به سادگی نمی توانستند چیز بهتری بیابند، و تمرکز آنها روی نام نبود، بلکه روی ساخت این شرکت بود که از یک گاراژ با بودجه اندک یا بدون سرمایه کار کند. چه کسی فکر می‌کرد سال‌ها بعد، آن شرکت موقت به یک غول فناوری شناخته شده در سراسر جهان تبدیل شود و محصولاتش سال به سال در صدر جدول فروش قرار گیرند؟ زندگی واقعاً می تواند یک چیز خنده دار باشد!

داستان سیب گاز زده لوگوی اپل
> > >

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *