• 31 اردیبهشت 1403
1623867302 siahchaleh - تفاوت بین سیاه چاله و کرم چاله
زمان مطالعه: 2 دقیقه

 سیاه چاله در مقابل کرم چاله

سیاهچاله به سادگی یک ستاره مرده است ، که در یک منطقه بسیار کوچک در فضا متراکم شده است. کرمچاله یک ویژگی توپولوژیکی فرضی در فضا است که باعث ایجاد یک تونل بین دو نقطه می شود و یک میانبر ایجاد می کند. سیاهچاله ها و سوراخ های کرم دارای پیشینه ریاضی گسترده ای هستند و در مطالعه خصوصیات جهان بسیار مهم هستند. خصوصیات و محاسبات مربوط به سیاهچاله ها و سوراخ های کرم در زمینه هایی مانند اخترفیزیک ، کیهان شناسی ، فیزیک نظری و زمینه های مختلف دیگر بسیار مهم است. حتی اگر سیاهچاله ها و سوراخ های کرم به طور کامل درک نشده باشند ، اما آنها در درک مکانیسم جهان به عنوان یک کل حیاتی هستند. در این مقاله ، ما قصد داریم تا به بحث در مورد سیاه چاله ها و سوراخ های کرم ، تعاریف آنها ، برخی از مفاهیم مهم در پشت سیاه چاله ها و سوراخ های کرم ، شباهت های آنها ، و در نهایت تفاوت بین سیاه چاله ها و کرم چاله ها.

1623867252 unnamed - تفاوت بین سیاه چاله و کرم چاله

سیاه چاله چیست؟

به طرز حیرت انگیزی ، اولین ایده سیاهچاله ابتدا توسط یک زمین شناس مطرح شد. این جان میشل بود که جسمی عظیم با تراکم بالا را توصیف کرد که حتی اجازه نمی دهد نور از سطح آن خارج شود. او این را در نامه ای به هنری کاوندیش در سال 1783 پیشنهاد کرد. سیاهچاله ستاره مرده ای است که جرم آن بیشتر از 3 جرم خورشیدی است. تئوری کلی پشت سیاهچاله ها این است که سرعت فرار از سطح سیاهچاله یا جایی بالاتر از سطح از سرعت نور بیشتر است. حدی که سرعت فرار با سرعت نور برابر باشد به عنوان افق رویداد شناخته می شود. افق رویداد محدوده ای است که حتی نور نمی تواند از سیاهچاله خارج شود. از داخل سیاهچاله معمولاً به عنوان تکینگی یاد می شود. تکینگی مکانی است که در آن چگالی نامحدود است ، و حجم آن صفر است. آنچه در درون افق رویداد رخ می دهد به هیچ وجه قابل تشخیص نیست. در بعضی از سیاه چاله ها ، یک دیسک تجمع خارج از افق رویداد وجود دارد. این دیسک ها عمدتا با جذب جرم از یک ستاره نزدیک در یک سیستم باینری تشکیل می شوند.

کرم چاله چیست؟

کرمچاله یک شی hyp فرضی یا پدیده ای است که فضای سه بعدی را از طریق یک بعد بالاتر جمع می کند. این بدان معنی است که یک میانبر از بعد بالاتر در منحنی زمان فضا که می شناسیم ایجاد می شود. با این حال ، کرم چاله ها فقط یک پدیده نظری هستند. اینها هنوز نه در عمل مشاهده شده و نه ایجاد شده اند. انیشتین – پل روزن یکی از بهترین کاربردهای موجود در سوراخهای کرمچاله است. انیشتین – پل روزن یک میانبر را از طریق منحنی فضا-زمان موجود پیشنهاد می کند.
1623867249 wormhole 41 1 - تفاوت بین سیاه چاله و کرم چاله
تصویری از تئوری یک کرمچاله اگر قابل مشاهده باشد.

چه تفاوتی بین سیاه چاله ها و کرم چاله ها وجود دارد؟

• سیاهچاله ها در فضا مشاهده و شناسایی می شوند. کرمچاله ها فقط یک پدیده فرضی هستند.
• سیاهچاله از یک ستاره مرده تشکیل شده است ، اما کرم چاله می تواند هر ناهنجاری در منحنی زمان فضا یا “پیچش” در منحنی زمان فضا در یک بعد بالاتر باشد.
• مدتها پس از معرفی مفهوم سیاهچاله ها ، مفهوم کرمچاله ها مطرح شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *