• 3 اردیبهشت 1403
ریشه و معنی لوگوی لینوکس
زمان مطالعه: 3 دقیقه

در گذشته درباره معنی و ریشه لوگوی های شرکت های انویدیا،  اپل و بلوتوث صحبت کردیم. نمونه های زیادی از لوگوهای به یاد ماندنی مرتبط با برنامه های کاربردی مختلف در حوزه فناوری وجود دارد که یکی از آنها تصویر پنگوئنی است که به سیستم عامل منبع باز معروف لینوکس نسبت داده می شود.

معمولاً دلایل مختلفی وجود دارد که چرا یک شرکت نماد خاصی را برای نشان دادن نام تجاری خود و همچنین خدماتی که ارائه می دهد انتخاب می کند. اغلب، نماد چیزی مهم برای فرد یا گروهی است که شرکت را راه اندازی کرده است.

بر اساس وب سایت رسمی لینوکس (صفحه وب آرشیو شده)، تصمیم برای تبدیل پنگوئن به عنوان لوگوی اصلی شرکت توسط خالق لینوکس، لینوس توروالدز (Linus Torvalds) گرفته شد. به گفته لری اوینگ (Larry Ewing)، طراحی لوگوی نهایی، این تصویر ترکیبی از جلسات طوفان فکری مختلف بود که از طریق یک لیست پستی انجام شد و در ابتدا توسط آلن کاکس و  سپس یک برنامه نویس لینوکس که در توسعه مراحل اولیه این سیستم عامل نقش داشت، مطرح شد.

این طرح از بین چندین طرح دیگر، طی برنامه رقابتی که زمان عرضه این سیستم عامل برپا شد، انتخاب شد.

تاکس، پنگوئن استرالیایی

the inception of linuxs tux the australian penguin 1664228728 - داستان لوگوی لینوکس

در یک پست آرشیو شده وبسایت لینوکس استرالیا، که در آن این پنگوئن به عنوان تاکس، پنگون استرالیایی یا Tux, the Aussie Penguin نامگذاری شده بود، که کوتاه شده اصطلاح  Torvalds UniX بود.

توروالدز اظهار داشت که علاقه ای به طراحی یک لوگوی جدی شرکتی نداشت و بخش عمده ای از لوگوهای ارائه شده به او  هیجان انگیز نبودند. در عوض، او  به دنبال چیزی سرگرم‌کننده و مشفق بود، که به نظر می‌رسید یک پنگوئن چاق و خندان در این توصیف به خوبی گنجانده شده است.

اطلاعاتی از مادربردهای پشتیبانی شده توسط ویندوز 11
> > >

توروالدز وقتی برای اولین بار لینوکس 2.0 را در سال 1996 معرفی کرد، طی پستی بایگانی شده در وبسایت Usenet نوشت: برخی از مردم به من گفته‌اند که فکر نمی‌کنند یک پنگوئن چاق واقعاً مظهر جذابیت لینوکس باشد، که فقط به من می‌گوید که آن ها هرگز  یک پنگوئن عصبانی را ندیده‌اند که با سرعت 100 مایل در ساعت به سمت آنها شیرجه میرود. اگر اینطور بود بسیار بیشتر مراقب صحبت کردنشان بودند.

بر اساس گزارش نشنال جغرافی، پنگوئن که یک پرنده آبزی بدون توان پرواز است، توانایی بالایی برای شنا کردن در فواصل طولانی و پنهان کردن خود از شکارچیان خطرناک در حین حرکت دارد. علاوه بر این، پنگوئن ها شریک زندگی وفادار و حتی والدینی با ملاحظه برای فرزندان خود هستند.

لوگویی مضحک و خنده دار

it X3wh4J 1661275307 - داستان لوگوی لینوکس

یکی از صفحات وب بایگانی شده لینوکس، در مورد ریشه های برند پنگوئن معروف این سیستم عامل  توضیح می دهد: زمان به یاد ماندنی که توروالدز در استرالیا سپری کرده است این حیوان دریایی محبوب را به عنوان نشان شرکت  برگزیده است. در طول سفر وی به کانبرا پایتخت استرالیا، توروالدز و همراه سفرش از باغ وحش شهری بازدید کردند که یک پنگوئن را به نمایش گذاشته بود.

این حیوان ظاهراً یک نیش کوچک از انگشت توروالدز گرفت، اتفاقی که علاقه این بنیانگذار را به این حیوان افزایش داد.وقتی که زمان انتخاب یک تصویر لوگو برای لینوکس فرا رسید، انتخاب حیوان مورد علاقه او به عنوان یکی از گذینه ها، امری بدیهی بود.

در نهایت به نظر می‌رسد که توروالدز قصد داشته تا مردم لینوکس را نه تنها به عنوان یک سیستم عامل جامع که هر کاربر رایانه می‌تواند نسبت به سایر گزینه‌ها ترجیح دهد به خاطر بسپارند، بلکه سیستمی باشد که مردم می‌توانند از کاوش و یادگیری آن  لذت ببرند.به گفته وبسایت لینوکس استرالیا، توروالدز توضیح می دهد: “این پنگوئن را خیلی جدی نگیرید. قرار است این پنگوئن به نوعی مضحک و سرگرم کننده باشد، و هدف کلی همین است.” و نه بیشتر!

نسخه بتای ویندوز 11 عرضه شد
> > >

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *