• 25 فروردین 1403
1620469020 starlink header planet 2 0 1280x720 1 - تست سرعت استارلینک نشان دهنده بی ثباتی این سرویس است
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

ایلان ماسک اینترنت ماهواره این استارلینک را در مسیر ارائه خدمات به مکان های دور افتاده و بدون دسترسی به اینترنت، با سرعتی بسیار بالاتر از سرویس های DSL و فیبری تجسم کرده است، اما این موضوع حقیقت پیدا خواهد کرد؟

تیم Ookla ارائه دهنده خدمات اینترنتی Speedtest به تازگی بنچمارک هایی منتشر کرده است که نشان می دهد این موضوع فقط در برخی مکان ها حقیقت دارد. البته باید در نظر داشت که نمی توان به نتایج بنچمارک ها به خصوص بنچمارک های ارائه شده توسط Speedtest اعتماد کامل داشت، زیرا که در گذشته متد ها و متریک های این سرویس مورد شک و تردید و بازخواست قرار گرفته است. اما با استفاده از این بنچمارک ها، در کنار دیگر آزمایشات و تست های دیگر می توان زمینه را برای بحث و گفتگو فراهم کرد. دیر یا زود استارلیک (Starlink) به تیتر خبری بسیاری از وبسایت ها تبدیل خواهد شد. و بحث درباره آن نیز گسترش خواهد یافت.

با توجه به اینکه ایلان ماسک درباره سرعت بالای استارلینک رجزخوانی می کند، در نگاه اول به این بنچمارک ها، ناامید شدن از استارلینک کار آسانی است. براساس این بنچمارک ها میانگین سرعت دانلود استارلینک در مناطق تحت پوشش، از بین 40 مگابیت تا 93 مگابیت بر ثانیه متغییر بوده، که بسیار پایین تر از سرعت وعده داده شده است. باید در نظر داشت که بسیاری از این اعداد و ارقام، مربوط به شهرها و مکان های پر جمعیت می شود، که در آنها ساختمان های بلند و برج ها باعث کاهش کیفیت اینترنت ماهواره ای می شود. آیا با این اوصاف، استارلینک برای کسب و کار ها گذینه مناسبی خواهد بود؟ البته نباید فراموش کرد که شبکه ماهواره ای استارلینک هنوز تکمیل نشده و ممکن است تا کامل شدن این شبکه، بهینه سازی های بسیاری در سرعت و کیفیت آن صورت بگیرد. پس باید منتظر ماند و دید که بنچمارک های ماه ها و سال های آینده چه نتایجی را در اختیارمان میگذارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *