• 3 اردیبهشت 1403
اینترنت ماهواره ای استارلینک با مشکلاتی جدید روبرو شده است
زمان مطالعه: 2 دقیقه

کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده (FCC) درخواست ارائه شده توسط استارلینک شرکت اسپیس ایکس را  که به آن یارانه ای به ارزش 885.5 میلیون دلار برای ارائه خدمات  اینترنت broadband در مناطق روستایی از طریق سیستم ماهواره ای استارلینک اعطا می کرد، رد کرد.

این نهاد نظارتی همچنین طرح های یارانه ای به ارزش بیش از یک میلیارد برای LTD Broadband را لغو کرد. بیانیه رسمی FCC در توضیح دلیل لغو این دو پیشنهاد، خاطرنشان می کند که: این برنامه ها نتوانستند نشان دهند که ارائه دهندگان می توانند خدمات وعده داده شده را ارائه دهند.

جسیکا روزن وورسل (Jessica Rosenworcel) رئیس FCC گفت که دولت نمی تواند به سرمایه گذاری هایی که سرعت اینترنت وعده داده شده را ارائه نمی دهند یا به احتمال زیاد الزامات برنامه را برآورده نمی کنند، یارانه پرداخت کند.

او افزود که، با وجود وعده‌های فراوان، معماری استارلینک هنوز پروژه‌ای در حال توسعه است که نیاز به سرمایه‌گذاری 600 دلاری برای تهیه بشقاب دریافت شبکه آن قبل از اتصال کاربران به اینترنت پرتودهی شده توسط ماهواره‌های این سرویس دارد.

اسپیس اکس در ابتدا برای دریافت حمایت مالی از برنامه Rural Digital Opportunity Fund (RDOF) اقدام کرد. این برنامه یک طرح ابتکاری توسط سازمان FCC است که میلیاردها دلار سرمایه را برای ساخت زیرساخت‌هایی که اینترنت مقرون به صرفه و پرسرعت را در مناطق روستایی و دور افتاده ارائه می‌کند، در نظر گرفته است. LTD Broadband  بزرگترین برنده در حراج اولیه این برنامه در دسامبر 2020 با پیشنهادی بالغ بر 1.3 میلیارد دلار بود.

استارلینک بر فراز اوکراین فعال شد
> > >

تکنولوژی در حال توسعه که به کندی پیش میرود

starlink dish - اینترنت ماهواره ای استارلینک با مشکلاتی جدید روبرو شده است

طبق اطلاعیه عمومی به اشتراک گذاشته شده توسط FCC،  اسپیس ایکس وعده داده بود که اینترنت broadband با تاخیر کم (100 مگابیت در ثانیه، آپ لینک 20 مگابیت در ثانیه) را در 642,925 منطقه در 35 ایالت آمریکا ارائه خواهد کرد.

با استناد به گزارش Ookla از جولای 2022، این آژانس ادعا کرد که سرعت اینترنت استارلینک در حال کاهش بوده است، به ویژه با توجه به اینکه سرعت آپ لینک به زیر خط پایه 20 Mbps کاهش یافته است.

این اطلاعیه همچنین چند مشاهدات سخت‌گیرانه‌تر را در مورد اسپیس اکس و استارلینک  آن شرکت ارائه می‌کند.

این آژانس درباره رد درخواست های LTD و استارلینک اسپیس ایکس خاطرنشان می کند، که از شرط بندی های پرخطر که وعده سرعت بیشتر از آنچه می توانند ارائه دهند و طرح هایی که واقع بینانه نیستند و یا بر اساس فرضیات و پیش بینی های تهاجمی پیش بینی شده اند اجتناب می کند. به این ترتیب، مشخص شد که استارلینک قادر به برآوردن الزامات تعیین شده توسط FCC نیست.

nascent technology that fails to deliver 1660223532 - اینترنت ماهواره ای استارلینک با مشکلاتی جدید روبرو شده است

با این حال، این پایان راه برای اسپیس اکس نیست. این شرکت می تواند مجدداً برای یارانه در مرحله بعدی مزایده های RDOF درخواست دهد زیرا همچنان به ارسال ماهواره های پرتودهی اینترنتی بیشتری به مدار پایین زمین (Low Earth Orbit) ادامه می دهد.

تا کنون، این شرکت هزاران ماهواره Starlink LEO را این مجوعه اضافه کرده است و با یک ماموریت دیگر Falcon 9 در اوایل این هفته از مرز 3000  ماهواره عبور کرد.

میمون‌ ها هم می توانند گیمر باشند
> > >

به‌علاوه، SpaceX اکنون سرویسی را ارائه می‌ دهد که پس از دریافت تأییدیه FCC برای ارائه خدمات اینترنتی در حال حرکت، امکان نصب Starlink را در قایق‌ها و کشتی ها نیز امکان پذیر می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *