• 25 فروردین 1403
1626203042 speedtest video test 1 1280x720 1 - Speedtest برای ویدئو به سیستم عامل اندروید می آید
زمان مطالعه: 2 دقیقه

بسیاری از افراد تا زمانی که سرعت دانلودشان در حد قابل توجهی پایین رود متوجه نوسانات سرعت اینترنت خود نمی شوند. برنامه اسپید تست (Speedtest) تیم Ookla مدتهاست که برنامه برگزیده برای بنچمارک سرعت اینترنت در این مواقع است. این برنامه البته با انتقادات و حاشیه های زیادی همراه بوده اما همچنان پر استفاده است. این روز ها سرعت دانلود دیگر به اندازه قبل اهمیت ندارد و زمانی افراد متوجه سرعت اینترنت خود می شوندکه بر روی کیفیت استریم ویدئوی آن ها تاثیر بگذارد. به همین دلیل Ookla به تازگی قابلیتی به نرم افزار Speedtest خود اضافه کرده است که قابلیت استریم ویدئوی اینترنت کاربر را تحت آزمایش قرار می دهد.

تست و بررسی سرعت اینترنت بیشتر مواقع کار سخت و گاهی هم بیهوده است زیرا فاکتور های نوسانی بسیاری وجود دارد که می تواند این آزمایش ها را بی معنی کند. حال که استریم ویدئو نیز به عنوان یک فاکتور برای بررسی سرعت اضافه شده است، مشکلات را بیشتر و کار را پیچیده تر کرده است. برای بررسی سرعت اینترنت برای استریم ویدئو فاکتور های متعددی وجود دارد، مثل پهنای باند، کیفیت ویدئو، دستگاهی که برای تماشا استفاده می شود و میزان ترافیک شبکه. به همین دلیل قابلیت جدید برنامه Speedtest سعی دارد تمام این موارد را در بررسی سرعت اینترنت کاربر در نظر بگیرد و اقداماتی برای بهینه سازی تجربه و کیفیت استریم ارائه کند.

نکته جالب اینکه طراحی بنچمارک ها در همان حدی که علمی است به همان اندازه هنری نیز می باشد و برنامه و تیم های مختلف، متودولوژی ها و فلسفه های مختلفی را برای پیاده سازی این سیستم ها به کار میگیرند.اسپید تست برای این بنچمارک اقدام به استریم ویدئویی کوتاه می کند که کیفیت آن به مرور بالاتر رفته تا جایی که دیگر ارسال آن در یک بازی زمانی مشخص امکان پذیر نباشد و یا کیفیت ویدئو به 4K برسد.

اسپیس اکس قصد دارد دیش های استارلینک را بر روی خودرو های بزرگ نصب کند
> > >

این برنامه در ادامه فقط به نشان دادن اعداد و ارقام بسنده نمی کند و پس از تست راه حل هایی در اختیار کاربر قرار می دهد تا کیفیت استریمینگ خود را افزایش دهد. این راه حل ها شامل پایین آوردن رزولوشن و یا استفاده از دستگاهی دیگر می شود. برخی مواقع مشکلات پیش آمده در حین استریم به طرفیت اینترنت مربوط نمی شود و این دستگاه درحال استریم است که محدودیت هایی ایجاد می کند.

قابلیت بنچمارک ویدئوی اسپید تست در ماه فوریه سال جاری معرفی شد و در آن زمان فقط برای سیستم عامل iOS در دسترس بود. این قابلیت حال برای اندروید نیز عرضه شده است. کاربران باید در نظر داشته باشند که این بنچمارک ها فقط کارایی تخمین زده شده را به نسبت شرایط عالی نشان می دهد و تجربه استریم ویدئو میتواند با نتایج نشان داده شده متفاوت باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *