جف بزوس
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به عنوان بخشی از اعلامیه ای که دیروز منتشر شد، شرکت هوافضا و رباتیک Astrobotic Technology مستقر در پیتسبورگ، پنسیلوانیا، فرودگر ماه پرگرین خود را معرفی کرد. Astrobotic قصد دارد یکی از اولین شرکت‌هایی باشد که فرودگر ماه را روی سطح ماه فرود می‌آورد و فرودگر ماه پرگرین از موشک Vulcan اتحاد پرتاب (ULA) برای سفر خود استفاده خواهد کرد. پرتاب آن قرار است در سه ماهه چهارم سال جاری انجام شود.

ULA Vulcan موشک جدیدی است که بخشی از تلاش‌های آمریکا برای دور کردن بخش مهم پرتاب فضایی امنیت ملی از موتورهای ساخت روسیه است. قبل از موشک‌های فالکون 9 و هوی شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی (اسپیس ایکس)، ULA اولین شرکتی بود که آژانس‌های دولتی برای پرتاب ماهواره‌های خود به آن‌ها مراجعه می کردند. راکت‌های این شرکت از موتورهای روسی استفاده می‌کنند و پس از تغییرات قانونی، این شرکت ملزم به استفاده از موتورهای ساخت آمریکا برای همه موشک‌های آینده خود است.

موشک Vulcan Centaur آن از دو موتور موشکی غنی از گاز طبیعی مایع BE-4 بلو اوریجین استفاده می کند که هر کدام قادر به ایجاد نیروی رانش 540000 پوند فوتی هستند. این موتورها با تأخیر خوردن مداوم آنها پس از تکمیل توسعه آنها در سال 2017، کاملاً بحث برانگیز بوده اند. از آن زمان، این شرکت چندین تغییر مدیریتی ایجاد کرده است و در حال حاضر، شواهد نشان می دهد که BE-4 ممکن است سرانجام در مسیر تحویل قرار گرفته باشد.

نظرات آقای تورنتون در شروع رویداد دیروز آخرین نشانه از پیشرفت مداوم در BE-4 است. با شروع اعلامیه فرودگر ماه او، مدیر اجرایی توضیح داد که Peregrine اولین فرودگر تجاری خواهد بود که به سطح ماه می رود. راه اندازی در سه ماهه چهارم سال جاری انجام می شود و از هم اکنون برنامه ریزی شده است.

دستیابی استارلینک به نقطه عطفی بزرگ
> > >
PERGRINE LUNAR LANDER ASTROBOTIC - در صورت تحویل به موقع فرودگر جف بزوس، اسپیس ایکس اولین شرکتی نخواهد بود که روی ماه فرود می آید
فرودگر ماه پرگرین | تصویر: Astrobotic

مدیر اجرایی جزئیات بیشتری را در مورد موتورهای BE-4 در بیانیه‌ای که برای The Verge ارائه کرد، به اشتراک گذاشت. او گفت که موتورهای BE-4 در مسیر تحویل به ULA در اواسط سال جاری هستند. این باور مبتنی بر تضمین‌هایی است که آقای تورنتون از ارائه‌دهنده پرتاب دریافت کرده است، و او “هیچ دلیلی برای شک” درباره آنها وجود ندارد.

اگر Blue Origin بتواند به موقع تحویل داده شود، پس ULA اولین موشک آمریکایی خواهد بود که پس از چند دهه محموله ای را به ماه می برد. Blue Origin در حال برنامه‌ریزی ماموریت‌های خود در ماه است،  این تلاش ها به شکل یک فرودگر که اخیراً توسط سازمان ملی هوانوردی و فضایی (ناسا) برای طراحی اولیه تأیید شده است. این شرکت در اواخر سال گذشته زمانی که به شدت به تصمیم ناسا مبنی بر اعطای قرارداد چند میلیارد دلاری اسپیس ایکس برای پرتاب اولین فضانوردان به ماه اعتراض کرد، به خط مقدم صنعت تبدیل شد. این قرارداد باعث خواهد شد که اسپیس ایکس از موشک استارشیپ خود برای انجام ماموریت های برنامه آرتمیس ناسا استفاده کند، برنامه ای چند ساله و چند ماموریتی که هدف آن توسعه حضور در ماه است.

استارشیپ قمری اسپیس ایکس اولین پرواز آزمایشی خود را در سال 2024 هدف قرار داده است و به نظر می رسد که پیشرفت توسعه آن ناسا را ​​راضی کرده است. آژانس فضایی اوایل سال جاری اعلام کرد که قصد دارد قرارداد Starship قمری SpaceX را برای اضافه کردن ماموریت‌های بیشتر، که بخشی از تلاش‌های آن برای توسعه حضور پایدار در ماه خواهد بود، تمدید کند. اسپیس ایکس در حال حاضر در حال توسعه موشک استارشیپ (متفاوت از استارشیپ قمری) در تاسیسات خود در بوکا شیکا، تگزاس است و قصد دارد پس از کسب مجوزهای لازم از اداره هوانوردی فدرال (FAA) یک پرواز آزمایشی مداری انجام دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *