اسپیس اکس قصد دارد دیش های استارلینک را بر روی خودرو های بزرگ نصب کند

استارلینک که به یک موضوع جنجالی تبدیل شده است، قصد دارد اینترنت ماهواره ای پرسرعت را به مکان هایی که کابل ها و امواج رادیویی دسترسی ندارند برساند.

به نظر میرسد که اسپیس اکس نه تنها قصد دارد این سرویس دهی را به مکان های دور افتاده و کم امکانات ارائه دهد، بلکه خودرو های درحال حرکت که همیشه دسترسی به بهترین سرویس اینترنتی را ندارند نیز مورد هدف قرار داده است. اسپیس اکس با در نظر داشتن این هدف به سازمان FCC درخواست مجوز نصب دیش های استارلینک بر روی خودروهای بزرگ، کامیون ها و هواپیما ها را داده است.

در این درخواست اسپیس اکس اعلام کرده، که کاربران اینترنتی همیشه در خانه و بی حرکت نیستند، و حتی با درنظر گرفتن محدودیت های حال حاضر نیاز است که افراد به ارتباط پایدار اینترنتی دسترسی داشته باشند. از تاجران و کارمندان درحال پرواز گرفته، تا رانندگان خودرو های سنگین که از یک سمت کشور به سوی دیگر و یا بیش کشور ها مسافرت میکنند نیاز دارند تا از اینترنت استفاده کنند. پس برای ارائه با کیفیت اینترنت ماهواره ای لازم است تا دیش های ماهواره ای استارلینک بر روی خودرو ها و دستگاه های حمل و نقل نصب شوند.

این پروژه که Earth Stations in Motion یا به صورت کوتاه ESIM نامیده می شود، از لحاظ الکترونیکی و ساختار دقیقا شبیه ترمینال هایی است که آزمایش کنندگان استارلینک در خانه خود نصب کرده اند. با این تفاوت که ترمینال های خانگی را هر کسی که تا حد استاندارد از دستگاه های این چنینی سر در میاورد می تواند آن را نصب و راه اندازی کند. اما دیش های مخصوص دستگاه های حمل و نقل نیاز به یک متخصص تایید شده دارد. اسپیس اکس انتظار ندارد که دیش های ESIM به مجموع یک میلیون ترمینالی که از قبل برای آن مجوز گرفته بود اضافه کند، اما در هر صورت برای نصب مجموع 5 میلیون ترمینال طی درخواست دیگری اقدام کرده است.

تریلری 5 دقیقه ای از گیم پلی بازی سایبرپانک Stray منتشر شد
بیشتر

ایلان ماسک مدتی بعد اعلام کرد که این دیش ها برای خودروهای سرنیشن دار در نظر گرفته نشده است.و نصب ESIM را بر روی خودرو های تسلا نیز نخواهیم دید و نصب آن فقط برای خودرو های سنگین و بزرگ میسر خواهد بود.

با اینکه ESIM موقعیت های شغلی جدیدی برای اسپیس اکس ایجاد میکند، و مشتریان جدیدی را نیز برای آنها به همراه دارد، اما استارلینک همچنان با مقاومت ها، باز خورد های منفی وشکایات روبرو است. برخی شکایات از آلوده شدن جو زمین با پرکردن آن از تعداد زیادی ماهواره می گوید، و برخی دیگر شرکت ها و کمپانی هایی هستند که نگران سرویس دهی خود و استفاده استارلینک از باندهای مشترک با آنها در آینده هستند ولی اسپیس اکس همچنان در حال جلو رفتن با پروژه استارلینک است.

خسرو اقدمی

خسرو اقدمی

دبیر تکنولوژی و بازی های رایانه ای

→ خواندن مطلب قبلی

Aya Neo با قیمت 789 دلار اولین کنسول دستی ویندوز x86

خواندن مطلب بعدی ←

پردازنده های EPYC Gen 3 به هسته Zen3 روز 15 مارس معرفی خواهند شد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *