1624282863 burrow bot 1280x720 1 - ساخت ربات حفاری نرم برای کاوش زیر زمینی توسط محققان
زمان مطالعه: 2 دقیقه

محققان فعال در زمینه ساخت ربات های نرم، به تازگی رباتی طراحی کرده اند که میتواند در فضاهای مختلف مانند آب و هوا و خاک به کاوش بپردازد.این ربات توسط دانشگاه سانتا باربارای کالیفرنیا طراحی شده است که میتواند با حفاری به کاوش در زیر سطح زمین های خشک بپردازد. منبع الهام طراخی این ربات گیاهان و جانوارنی هستند که در زیر زمین زندگی می کنند.

به گزارش هاسترتک، این ربات نرم، قابل کنترل و سریع با قابلیت حفاری سریع و دقیق و کمترین میزان تهاجم و تخریب محیط، زمینه را برای طراحی ربات های مکانیکی آینده ایجاد خواهد کرد. به گفته یکی از محققین بزرگترین چالش طراحی این روبات نیروهای موجود در طبیعت است بدین معنی که این ربات برای حفاری و حرکت زیر زمین نیاز است تا خاک، شن و ماسه و دیگر مواد موجود زیر زمین را کنار بزند. این محققان با بررسی ارگانیسم های متفاوت که به راحتی با شنا کردن وحفاری فضای دانه دار (شن و ماسه و خاک) میپردازند، مکانیزم حرکتی و حفاری این ربات را طراحی کرده اند. این تیم بدنه نرم ریشه مانندی برای این ربات طراحی کرده اند که همانند ریشه گیاهان که از نوک رشد میکنند و بدنه آنها در جای خود ثابت میماند، عمل میکند. به گفته این محققین اگر کل بدنه روبات در زیر زمین حرکت کند، میزان استحکاک و حساسیت سطح در بالای نقطه حرکت روبات بیشتر میشود و این دستگاه خاصیت غیر تهاجمی خود را از دست می دهد.

بخش دیگر مکانیزم حرکتی این ربات نیز برخی حیوانات الهام گرفته شده است. این حیوانات ذرات زیر زمین را به حالت مایع مانندی درمیاروند که به آنها اجازه می دهد از میزان سختی شن و خاک بکاهند که منجر به سهولت حفاری می شود.به طور دقیق محققان با الهام گرفتن از یک نوع اختاپوس به طراحی این بخش مکانیزم پرداخته اند. این اختاپوس برای حفاری، آب را با فشار به زیر خاک می پاشد و سپس با بازوها خود را به داخل شن های نرم شده میکشد.

همکاری ریزر و کلیربات برای پاکیزه نگه داشتن اقیانوس ها
> > >

این ربات بدون شک پتانسیل بالایی به خصوص در کاوش و بررسی کیفیت خاک و نمونه برداری داری و همچنین نصب دستگاه های زیر زمینی دارد. این تیم محققان  در همکاری با ناسا در حال طراحی ربات هایی مشابه برای حفاری در سطح ماه و دیگر استفاده های مشابه هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *